2023. november 21., 15:05

Depresszióval küzd? Forradalmi gyógymódot ígérnek a kutatók

A vérben keringő gyulladáscsökkentő anyagok viselkedéséből jutottak ígéretes következtetésre a kutatók.

futás
Fotó: Pixabay

Ennek a mentális zavarnak sok oka lehet, lelki és fizikai eredetűek is. A jelenlegi gyógyszeres kezelések egyes neurotranszmittereket céloznak, friss kutatások szerint azonban elgondolkodható lehet akár gyulladáscsökkentőt alkalmazni. Egyes esetekben ugyanis a depressziós viselkedést gyulladásos folyamatok is okozhatják.

A vérben található gyulladáskeltő anyagok károsítják a test és az agy közötti gátat, a vér-agy gátat, majd az agyban gyulladást okoznak és ezzel megváltoztatnak kulcsfontosságú idegi kapcsolódásokat. A depresszió kockázatának kitett embereknél a gyulladás így a betegség kiváltó oka lehet. Az öngyilkosságot elkövetők agyából a boncolás után kimutatták, hogy az agy immunsejtjei nagy mértékben aktiválódtak és azok gyulladáskeltő anyagokat szabadítottak fel.

“Apró lyukak keletkeznek a vér-agy gáton, ami lehetővé teszi, hogy a gyulladás a vérből az agyba jusson. Ez végül megváltoztatja azokat a sejteket, amelyek a viselkedésért, azaz azért felelősek, akik vagyunk” – mondta Caroline Ménard, az Université Laval és a CERVO agykutató intézet pszichiátriai és idegtudományi adjunktusa a Washington Postnak egy 2022-es egereken és halott emberi agyakon végzett tanulmányra hivatkozva.

A cikk kiemeli még, hogy a gyulladáskeltő gyógyszerek depressziót eredményezhetnek, ami ok-okozati összefüggésre utal. Andrew Miller, a Madison-i Wisconsin University humánpszichológia, humánökológia és pszichiátria professzora szerint a gyulladás az egyik módja annak, ahogy az immunrendszer az aggyal kommunikál. Az evolúció során amikor amikor az állatok megsérültek vagy fertőzéssel küzdöttek, az agy és az immunrendszer úgy segítették a gyorsabb felépülést, hogy fékezték az előbbi tevékenységét. A mai embereknek viszont ez az immunválasz már nem jó alkalmazkodás, hiszen manapság már az egészségtelen ételek és a mozgásszegény életmód a gyulladások fő eredői.

Összetett, hogyan befolyásolja a depressziót a gyulladás. Azt már megállapították, hogy csökkentheti az örömérzetet, lassíthatja a gondolkodást és a mozgást, azaz olyan tüneteket okoz, mint a depresszió. Továbbá csökkentheti a dopamin, azaz a jutalmazásban és a mozgásban szerepet játszó neurotranszmitter felszabadulását is.

Az immunrendszer, az érrendszer és az idegrendszer összehangolt érintettsége azt mutatja, hogy a depresszió egész testet érintő probléma, amelynek megoldásához egész testre kiterjedő, holisztikus megközelítés is szükséges.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.