2022. május 8., 19:07

Cukorbetegség gyermekkorban

Az orvostudomány fejlődése, nagy vívmányai ellenére az emberiség egyáltalán nem menekült meg a betegségektől. Az életmódunkból fakadó veszélyek nem csupán a túlhajszolt felnőtteket, hanem a tinédzsereket, sőt, a még fiatalabbakat is érintik. Aggasztó közegészségügyi kihívás Európában a gyermekkori elhízás.

cukorbetegség
Fotó: Illusztrációs felvétel

A 6-9 évesek több mint negyede elhízott, az arány a fiúk és a lányok körében hasonló. A gond, hogy ők felnőttként is nagy eséllyel elhízottak maradnak, és nagyon megemelkedik náluk a cukorbetegség előfordulásának a gyakorisága. Szív- és érrendszeri betegségek is nagyobb eséllyel alakulnak ki majd náluk. Sőt, úgy tűnik a daganatos megbetegedések is gyakoribbak lesznek a körükben.

A gyermekkori elhízás fő oka az egészségtelen táplálkozás és életmód. Fontos már kis korukban odafigyelni, hogy a gyermekek megtanulják a tudatos, egészséges táplálkozás alapelveit.

A fiatalkorban rögzülő viselkedésminták egész életre meghatározzák az ember hozzáállását az egészséges életmódhoz. Iskoláskorban, tinédzserkorban pedig már a reklámok célcsoportjává válnak, erős manipulációs nyomásnak lesznek kitéve. Fontos, hogy ekkorra megtanuljanak ellenállni a reklámok csábításának. Az iskolai étkezés és testmozgás természetesen szintén hangsúlyos tényezők. A magas só-, cukor- és zsírtartalmú feldolgozott élelmiszerek nagyarányú, esetleg kizárólagos fogyasztása, valamint a mozgásszegény életmód megágyaz a metabolikus szindróma, a cukorbetegség gyermekkori előfordulásának. Már a tinédzserek körében is növekszik a korábban felnőttkorinak nevezett, 2-es típusú cukorbetegség előfordulása.

Az 1-es típusú diabétesz

Gyermekkorban azonban továbbra is az 1-es típusú cukorbetegség (diabétesz) a jellemző. Az összes gyermekkori eset mintegy négyötödéért lehet felelős. A hátterében a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elleni autoimmun támadás áll. Emiatt pusztulnak a sejtek, és fokozatosan csökken az inzulintermelés. Az inzulin segítségével képes a szervezet megfelelő módon hasznosítani a glükózt, így energiát a zsírok bontásából tud csak nyerni.

Ez utóbbi folyamat során pedig ketontestek halmozódnak fel, a vér savasodik, ez pedig életveszélyes.

A lehelet acetonszagú, a gyermek émelyeg, hányingere van, hány, fáj a hasa. Kómába is eshet. Ezt az állapotot hívjuk diabéteszes ketoacidózisnak. Sokszor sajnos csak ekkor kezdenek gyanakodni arra, hogy a gyermek cukorbeteg. Pedig vannak az életveszélyes állapotot jóval megelőző, enyhébb tünetek is, amelyek felébreszthetik a beteg környezetének gyanúját. Ilyen tünet, ha nagyon sokat iszik, mégis mindig szomjas és sok a vizelete. A már régóta szobatiszta gyermek az ágyba vizelhet. Sovány, annak ellenére is, hogy sokat eszik. Fáradékony, kimerült, nehezen tud koncentrálni. Száraz a bőre. Érdemes ezekre a gyanújelekre odafigyelni, még mielőtt a súlyos szövődmények kialakulnának. Mivel a betegség lényege az inzulin hiánya, pótolni kell azt. A technikai fejlődés lehetővé teszi olyan inzulinpumpa alkalmazását, ami a folyamatos szöveti glükózkoncentrációt ellenőrzi, és ennek megfelelően adagolja az inzulint. Ennek ellenére a megfelelő életmódról sem szabad elfeledkezni.

A 2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú diabéteszt gyermekkorban nehezebb felismerni, sokszor nincsenek jól felismerhető tünetei. E típusnak a lényege a szöveti inzulinérzékenység csökkenése. Elhízott gyermekeknél lehet rá számítani. Régebben a gyermekkorban jelentkező 2-es típusú cukorbetegség kezelésére is az inzulint tartották a legfontosabb eszköznek. A metformin kivételével a felnőtt cukorbetegek gyógyszereit mellőzték a hosszú távú mellékhatásaik, következményeik miatt. A legújabb generációs gyógyszerek között azonban már törzskönyveztek gyermekek számára is adható készítményt.

Mindezek mellett gyermekkorban a kezelés legfontosabb eleme az életmódterápia. Ennek lényege, hogy az energiaigény fedezésére elfogyasztott táplálék 45-55%-ban tartalmazzon szénhidrátot, lehetőleg alacsony glikémiás indexű ételeket.

Ez azt jelenti, hogy belőlük a cukor lassabban szívódik fel. A táplálék magas rosttartalma csökkenti a glikémiás indexet, a magasabb fehérje- és zsírtartalom pedig rontja, növeli. A táplálék optimális fehérjetartalma 5-20%, zsírtartalma 30-35%. Semmiképpen se tartson a gyermek ketogén diétát vagy más, alacsony szénhidráttartalmú diétát. Ezek nagyon veszélyesek, megzavarják a növekedést és fokozzák a hajlamot a vércukorszint kóros csökkenésére.

A cukorbetegség kezelésének a kulcsa az inzulinterápia, az étkezés és a fizikai aktivitás összehangolása. Egy gyermeknek minden nap legalább 1 óra, közepes megterheléssel járó fizikai aktivitásra van szüksége. Hetente legalább háromszor 1 óra nehezebb fizikai aktivitásra. A sportolás lényegesen csökkenti az inzulinigényt, növeli a cukorszükségletet. Minden cukorbeteg gyermek, illetve a szülő alaposan beszélje meg a kezelőorvosával, hogyan kell összehangolni a cukorbevitelt, a gyógyszereket és a testmozgást.

A cukoranyagcserét rontja az alkohol és számos gyógyszer, például a szteroidok. Azoknál, akik transzplantáción estek át, és emiatt szteroidkezelésben részesülnek, növekszik a cukorbetegség kockázata. Ismertek olyan gyermekkori diabétesztípusok is, bár eléggé ritkák, amelyek öröklődnek, egy gén által meghatározottak. Ilyen esetben a diagnosztika és a kezelés is speciális.

Megjelent a Magyar7 hetilap 18. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.