Csapatás traktorpótkocsin, forraltborozás a tábortűznél – Halloween a vidéki Amerikában
A Halloween egy kelta gyökerű ünnep, bár ma már elsősorban amerikainak tartjuk. Kelta interjúalanyt bajos lenne találni, de megkérdeztünk egy csallóközi amerikait, hogy ülte meg ezt az ünnepet az Atlanti-óceán túlpartján, és hogy ünnepel most, a Kis-Duna mentén...
Október végén a Facebookon rendre fellángol a "Halloween vs. mindenszentek" vita. Aki kitesz egy ilyen posztot, biztos lehet a nagy mennyiségű interakcióban. Pedig a töklámpásfaragást sem Amerikából hoztuk, a magyar néphagyománynak is része. Persze, e sorok írója sem gondolja, hogy a Facebook legalább e napon "hagyománytisztelő" népét néprajzi érvekkel meg tudjuk győzni, de nem árt tudni, hogy Magyarországon, főleg a Dunántúlon nagyon elterjedt volt az úgynevezett Luca-tök elkészítése. Luca-napkor az emberek két szemet, egy vigyorgó szájat és egy orrot faragtak a sütőtökökbe. A tököket ez után az ablakokba helyezték, hogy ijesztgethessék egymást. Éjszaka még egy gyertyát is meggyújtottak bennük, hogy még látványosabbak legyenek. Erről ebben a cikkünkben olvashat.
De voltak tájegységek, ahol a halottak napja idején készítettek töklámpást. Halloween eredetileg a kelta hagyományokban gyökerező ünnep. A kelták október 31-én ünnepelték a Samhaint, amely számukra az új év kezdetét jelentette. Ezen az éjszakán a hagyomány szerint a világunk és a túlvilág közötti határ elvékonyodott, és a szellemek visszatérhettek a földre. Az emberek tüzeket gyújtottak, és különféle áldozatokat mutattak be, hogy távol tartsák a gonosz lelkeket, és megnyugtassák az ősök szellemét. A kelták gyakran viseltek ijesztő jelmezeket, hogy megtévesszék az esetleges ártó szellemeket.
A kereszténység elterjedésével az egyház újraértelmezte ezt a pogány ünnepet. Az All Hallows’ Eve, vagyis Mindenszentek előestéje elnevezésű nap az összes szent emlékét idézte fel, és egyben a halottakra való emlékezésre is alkalmat adott. Ebből alakult ki a mai „Halloween” szó, amely a „Hallows’ Eve” kifejezés rövidülése. Az ír bevándorlók az 1840-es évek burgonyavészének idején tömegesen vándoroltak az Újvilágba, magukkal hozva Halloween szokásait is, melyek ott is gyorsan meghonosodtak. A modern Halloween immár elsősorban gyermekeknek szól, akik jelmezbe öltözve házról házra járva édességet gyűjtenek. Természetesen nem maradhatnak el a jelmezes bulik sem. A mai Halloween transzcendens eredetét sikerrel vetkőzte le a kommercializálódás oltárán.
A Halloween-képünket elsősorban az amerikai filmek formálták. De vajon valóban olyan-e Halloween, ahogy azt az amerikai családi vígjátékok pár percre felvillanó jeleneteiben láthatjuk?
Corwin Glixon programozó, akit a szíve hozott a Csallóközbe. Feleségével egy telefonos játék chatjében ismerkedett meg, pedig a vállalati jogászokról kevesen gondolnák, hogy szabadidejüket ilyesmivel múlatják. Az amerikai-közép-európai párok túlnyomó többsége általában Amerikában telepszik meg, de Corwin esete is mutatja, akad azért ellenpélda is, a fiatal pár ugyanis egy felső-csallóközi kistelepülést választott közös élete helyszínéül. Az esküvőjük is hagyományos, magyaros volt, zenekarral, patakokban folyó pálinkával, hajnalig tartó dévaj mulatozással. Az amerikai rokonok csak lestek... Vele beszélgettünk a Halloweenról.
Amikor Szlovákiába kerültél, meglepett, hogy bizonyos formában itt is vannak, akik ünneplik a Halloweent?
Hogy őszinte legyek, azt hittem, mindenki ünnepli a Halloweent, de meglepődve tapasztaltam, hogy az Egyesült Államokban sokkal elterjedtebb ez az ünnep, mint a világ más tájain. Ami meglepett, hogy az Egyesült Királyságból származó munkatársam azt mondta, hogy ők nem igazán tartották ezt az ünnepet, pedig eredetileg az ő térségükből származik. De most már ünnepli.
Mit jelent számodra a Halloween?
Számomra a Halloween mindig is csak a szórakozásról, a jelmezekről és a kísérteties dekorációról szólt.
Hogyan ültétek meg ezt az ünnepet odahaza?
A családom dekorációkat helyezett a házunkra. Sok éven át madárijesztőt készítettünk, kitömtük, és a házunk előtti padra ültettük. Ahonnan én származom, ott a házak messze voltak egymástól, ezért a barátaimmal átmentünk egy szomszédos negyedbe, jelmezeket viselve, bekopogtattunk a házakba, az ilyenkor szokásos "trick or treat" (trükk vagy csemege) szöveggel. Néha traktor pótkocsiján mentünk el az őszi vásárokba, vagy kukoricalabirintusban bolyongtunk. Én is szoktam bulikat rendezni a szüleim földjein. Ilyenkor tüzet raktunk, szólt a zene, forraltboroztunk.
És hogy ünnepled most, a Csallóközben?
Tavaly áthívtunk néhány barátot egy könnyű vacsorára. Közösen néztünk ijesztő filmeket. Idén azt tervezzük, hogy átmegyünk egy barátunkhoz, hogy ugyanezt tegyük. Megpróbálunk egy kísérteties Halloween italt is készíteni, mint a filmekben.