2025. február 2., 13:19

Családi vállalkozás, amely a régiót is építi - interjú Béres Józseffel

Harminc éve sikeres vállalkozó. Két évtizede immár családi vállalatként működnek, bő egy hónapja pedig Budapesten Az év vállalkozója elismeréssel is kitüntették. A párkányi Convertis Kft. tulajdonosa, Béres József komoly szakmai tapasztalatokkal a háta mögött kezdett el a rendszerváltozás után vállalkozni, s nem a gyors meggazdagodást választotta, hanem a folyamatos építkezést. Ennek eredménye, hogy ma már családja két generációja vezeti a céget, amely száz embernek ad munkát, miközben a magyar közösséget építő szervezetek támogatásában is élen járnak. Béres Józseffel beszélgettünk.

béres józsef
Azt gondolom, egy sikeres vállalkozáshoz szükséges az odaadás és az a képesség, hogy olyan közösséget alakítson ki maga körül, amely a közös cél érdekében egy irányba tud haladni
Fotó: Rajkovics Péter

Még 1994-ben alapították azt a céget, amely később nagyon sikeres családi vállalattá alakult. Milyen szakmai háttérrel indult neki a vállalkozói létnek?

1973-tól 1994-ig a párkányi cellulóz- és papírgyárban dolgoztam, amely egy ismert és jól működő vállalat volt. Mivel a gimnázium és a közgazdasági felépítményi után a főiskolai diplomát is megszereztem, így eleinte a papírgyár gazdasági részlegén dolgoztam.

Szinte minden pozícióban voltam, 1984-től a vezérigazgató szakasszisztenseként foglalkoztattak, majd a beszerzési osztály főosztályvezetője lettem egészen a távozásomig.

Elmondhatom, hogy a termelés és a kereskedelem működéséről átfogó tapasztalatokat szereztem, és 1994-ben magyarországi partnereimmel úgy döntöttünk, saját vállalkozást indítunk, ún. joint venture (egy olyan üzleti vállalkozás, ahol két vagy több hazai, illetve külföldi fél közösen fektet be erőforrásokat egy projektbe, megosztva a kockázatokat és hasznot) formában, amely áprilisban kezdte el működését. Láttam ugyanis, hogy remek lehetőségek vannak a piacon.

Kezdetben még nem családi vállalat alapítása volt a cél?

Nem, elsősorban saját lábra akartam állni, mert egyértelművé vált, hogy a jövő más helyzetet teremt. Az első 2-3 évben kereskedelemmel, forgalmazással és viszonteladással foglalkoztunk a higiéniai papíripari termékek, a hajtogatott termékek, például papírzsebkő, szalvéta, kozmetikai kendő, illetve tekercselt termékek, például toalettpapír, konyhai törlőkendő terén. Ebben az időben még Párkányban csak egy irodában dolgoztam, nem volt telephelyünk, mert nem volt rá szükség.

Az első eredmények után arra gondoltam, ha hosszabb távon is sikeresek akarunk maradni, akkor a termelést is el kell kezdenünk, így fokozatosan kezdtük kialakítani a telephelyünket itt Párkányban, ahol a mai napig is működünk.

A fejlődés persze lépésről lépésre történt, és az elején csak kisebb helyiségekben folytattuk a munkát. A jelenlegi telephelyünket 1997-től többször is bővítettük.

Hogyan nézett ki ekkor a cég szerkezete és mi segítette a fejlődést?

A tulajdonrészem 25 százalék volt, s a három magyarországi vállalkozó birtokolta a maradék 75 százalékot. A kezdeti időszak megterhelő volt, számtalan külföldi szakmai utat teljesítettem, elsősorban a lengyel, a cseh, a magyar, az osztrák és a német piac volt a termelés szempontjából a fókuszban, ezzel együtt a cseh, a lengyel és az angol nyelvben is igyekeztem elmélyülni, miközben a műszaki lehetőségeinket is bővítettük.

Új gépeket vásároltunk vagy béreltünk, megkezdtük a szalvéta és a téglalap alakú dobozos kozmetikai kendők gyártását, és kezdetben ipari kéztörlők is készültek nálunk.

Ma viszont már családi tulajdonban van a vállalat. Mikor történt meg a változás?

Folyamatosan fejlesztettük a céget, de a feleségemmel, aki a gazdasági feladatokat látta el a cégben, azt tapasztaltuk, a magyarországi résztulajdonosok inkább a nyereség kivételében érdekeltek. Ezért döntöttünk úgy a nejemmel, hogy megvásároljuk a 75 százalékos tulajdonrészüket. Ez 2005 októberében meg is történt, és a vállalat új nevet kapott, a korábbi ASTRA-COOP Slovakia helyett lett a Convertis Kft., amelyet a mai napig megőriztünk. Az elnevezés utal a tevékenységünkre, a konvertálásra, vagyis feldolgozásra, amit végzünk, másrészt a tissue papírra, vagyis a termékeink alapanyagára.

Napjainkban pedig már nem csupán a feleségével dolgozik együtt, hanem a gyermekei is erősítik a céget.

A feleségem a kezdetektől a gazdasági részleget vezette, a pénzügyekkel, a könyveléssel foglalkozott. Hozzám hasonlóan távúton ő is megszerezte a szakirányú végzettséget, de a gyakorlatban régóta bizonyította rátermettségét, kiváló közgazdász és mindenben számíthatok rá. 2007-ben új gépeket vásároltunk papírzsebkendő gyártásra, s további termékek előállításra, s ahogy a cégünk fokozatosan bővült, igyekeztünk a gyerekeinket is bevonni a munkába.

A fiam az évek során szinte a vállalat összes részlegén dolgozott, megismerte a munkafolyamatokat az elejétől a végéig. Jelenleg részlegvezető, hozzá tartoznak a kereskedelmi feladatok. Az idősebbik lányom szintén középvezetői szinten dolgozik a vállalatban, a nejem után átvette a gazdasági részleg vezetését, miközben a feleségem szaktanácsadóként segíti a céget.

Vele egyébként korábban és jelenleg is minden, a vállalattal kapcsolatos kérdést megbeszélünk, de ügyvezetőként én hozom meg a döntéseket. A harmadik gyermekünk, a fiatalabbik lányunk pedig Budapesten él és dolgozik, ő is nagyon eredményes a saját szakmájában.

A termelés tehát folyamatosan bővült, ez azt jelentette, hogy egyre több alkalmazottra volt szükség?

Igen, a vállalat ezen a szinten is fejlődött, az alkalmazottak a mi régiónkból származnak. A cégünk belső nyelve korábban és ma is a magyar maradt, amin nem kívánunk változtatni, mert magyarságunk felvállalása számomra nagyon fontos.

Az alkalmazottak száma 100 körül mozog, ebből 13-an végzik a menedzseri és irányítási tevékenységeket. Külön részlege van a termelésnek, a kereskedelemnek, a karbantartásnak, a pénzügyeknek és a minőségellenőrzésnek.

Azt gondolom, versenyképesek vagyunk a bérek területén is, miközben igyekszünk a magyar közösségünk szellemi igényeire is odafigyelni.

A termelő vállalatoknak komoly problémákkal kellett szembenézniük az utóbbi időszakban, az elmúlt húsz évben volt két komoly gazdasági válság is. Milyen hatással voltak a Convertisre?

Természetesen ezeket teljesen elkerülni nem lehet. Azt gondolom, a cégünk teljesítőképességét legjobban a forgalmat mérő adatok jellemzik. A családi vállalkozássá alakulásunk idején a forgalmunk 100 millió szlovák korona volt, ami 3,3 millió eurónak felelt meg. Napjainkra ezt az összeget megsokszoroztuk, 12-16 millió euró között mozog az éves forgalmunk.

A legmagasabb forgalmat 2023-ban könyvelhettük el, 16 millió euróval. Nyilván a gazdasági válságok idején nem tudtunk fejlődni abban a tempóban, ahogy szerettünk volna, de ezeken az időszakokon is sikerült átlendülni.

Nem tagadom, leépítéseket is végre kellett hajtanunk, ahogy más hasonló vállalatoknak is, de mindig sikerült visszakerülni a korábbi fejlődési pályára.

béres
Amikor két évtizeddel ezelőtt cégvezetőként úgy láttam, kevés forrás jut a magyar kultúrára, úgy döntöttünk a feleségemmel, hogy lehetőségeinkhez mérten változtatunk ezen
Fotó:  Rajkovics Péter

Ma viszont már inkább a munkaerőhiány okoz gondot a vállalatoknak. Mennyire jelent ez problémát a párkányi régióban?

Ebben a régióban egyelőre nem jelent gondot új munkaerőt találni, természetesen a gépészeket nem egyszerű helyettesíteni, mivel szakképzett munkásokról van szó, akik meghatározzák a munka minőségét. A gyártósoron dolgozó csomagoló munkatársak ezzel szemben nem igényelnek magasabb képzettséget, két hét betanulás után önállóan dolgoznak, de náluk is fontos a folyamatos tanulás, mert az automatizáció megállíthatatlan, ami a cégünket is befolyásolja.

Az elmúlt öt évben öt kormánya is volt Szlovákiának. Mennyire volt ez hatással a vállalatok működésére?

A hazai gazdasági környezet szinte állandónak nevezhető, ennek ellenére az a véleményem, hogy a termelő vállalatok számára a járulékos költségek, amelyek rárakódnak a munkabérekre, továbbra is nagyon magasak.

Az az igazság, hogy ez így van több évtizede, tulajdonképpen a vállalkozásunk működésének harminc éve alatt végig így volt. Ha ezek a költségek csökkennének, akkor a munkavállalók bére jobban növekedhetne, ami azt is jelentené, hogy a megkeresett plusz jövedelemmel saját döntésük szerint járhatnának el.

Társadalmi vitára lenne szükség ebben a témában, és ennek megfelelően változásra. Ami szintén fontos, a versenyképességi mutatók és a termelékenység, amelyet mi is folyamatosan figyelünk. Ha ezek nem adottak, akkor nem tudunk béreket emelni, mert csak hitelre nem lehet vállalkozni. Nyilván akkor vannak források, ha többet vagy olcsóbban tudunk egységáron előállítani. A cégünk egyébként évente négy minőségi auditáláson megy át a nemzetközi előírásoknak megfelelően, amire azért is van szükség, mert azok a partnerek, ahova beszállítunk, megkövetelik ezeket a tanúsítványokat. 

Több multinacionális céggel is együttműködnek?

Elsősorban más egységek számára gyártunk, de van saját márkánk is Verytis néven. A termékeinkkel elsősorban az üzletláncokban találkozhatnak saját márkás termékként, de nem csupán Szlovákiá-ban, hanem Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Svédországban, Szlovéniában, Ausztriában és Lengyelországban is.

Napjainkban a legnagyobb mennyiségben kozmetikai kendőket gyártunk, ezt a gépsorunkat idén szeretnénk modernizálni és automatizálni, miközben már jelentős fejlesztések történtek korábban a szalvéta és a papírzsebkenő gyártásában is.

Ha az idei tervek sikerülnek, akkor két év múlva reálisnak látom, hogy bővítsük a tevékenységünket a tekercselt termékek irányába, hiszen korábban már megvásároltuk a várostól a telephelyünk melletti földterületet, így tovább bővíthetnénk a gyártócsarnokunkat és az ezzel járó további infrastruktúrát.

A vállalkozói tevékenysége mellett a közösségépítést is fontosnak tartja, úgy fogalmazott nemrégiben, hogy szeretne visszaadni abból, amit elért.

Amikor két évtizeddel ezelőtt cégvezetőként úgy láttam, kevés forrás jut a magyar kultúrára, úgy döntöttünk a feleségemmel, hogy lehetőségeinkhez mérten változtatunk ezen. Ha már ennyi jót kaptunk a sorstól, akkor illő volna azt viszonozni.

Ezért segítjük a magyar rendezvényeket és hagyományőrzést a régióban. Korábban konkrét megkeresések jöttek a céghez, ma már kialakult ennek egyfajta rendszere, s már rendszeresen támogatjuk a régióban a Csemadokot, a katolikus egyházat, az oktatási intézményeket, emlékszobrok felújítását, de akár a könyvkiadást is. Minden évben egy meghatározott összeget a cégünk adózott jövedelméből erre a célra fordítunk. A magyar megmaradás támogatása fontos cél számunkra, semmilyen más érdek nem vezérel bennünket a templomfelújítások támogatásánál, vagy egy könyv kiadásánál. Tegyük hozzá, magunk is aktív részei vagyunk a közösségnek, tehát nemcsak támogatjuk az intézményeket, hanem az eseményeken részt is veszünk.

Tavaly decemberben az Év vállalkozója díjjal jutalmazták. Hogyan érintette ez az elismerés?

Először is szeretném megköszönni a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaságnak, hogy az elmúlt harminc évnyi tevékenységünk alapján erre a díjra javasolt. Továbbá köszönettel tartozom a magyarországi Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének, hogy méltónak talált erre a szakmai elismerésre.

Azt gondolom, egy sikeres vállalkozáshoz szükséges az odaadás és az a képesség, hogy olyan közösséget alakítson ki maga körül, amely a közös cél érdekében egy irányba tud haladni.

Nem a díjakban mérem a sikert, hanem abban, hogy a közösség érdekében végezzük a munkánkat. Ettől függetlenül persze, ahogy mindenkinek, nekem is jólesik, ha a tevékenységünk figyelmet és elismerést kap. 

Béres József (1949) közgazdász, vállalkozó 23 évig a párkányi papírgyár alkalmazottja volt. 1994-től vállalkozik, 2005-től feleségével, Máriával működteti a Convertis Kft. családi vállalkozást a higiéniai papírgyártás terén. Régiója kulturális és egyházi életének elkötelezett támogatója. Három gyermeke és hat unokája van. 

Megjelent a Magyar7 2025/3. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.