Csak óvatosan! - az autóban is belénk csaphat a villám
Az év nyári hónapjaiban különösen veszélyes lehet kint tartózkodnunk vihar idején. Egy ártatlannak tűnő záporból is hatalmas orkán kerekedhet, amely akár halálos balesetet is okozhat. Szlovákiában nyaranta több ember is meghalt már villámcsapás következtében.
A legtöbben tudják, hogy nem bölcs hegygerinceken vagy víztestek közelében tartózkodni nagy erejű orkánok közepette. Azzal viszont nincsenek tisztában, hogy nem biztonságos az autóban tartózkodni pusztító viharok idején. Amennyiben autónkban ragadnánk, nincs rá garancia, hogy épségben hagyhatjuk el az adott járművet.
Ha a villám belecsap egy autóba, az elektromos áram szétterjed a fémtest külső felületén. Tekintettel arra, hogy a karosszéria vezeti az elektromos áramot, az áram elméletileg nem juthat be. Az autóból érkező villám általában a gumiabroncsokon keresztül jut el a földre. Annak ellenére, hogy a gumiabroncsok gumiból készültek, a villámcsapás nagy feszültsége elég lehet ahhoz, hogy áttörje azok szigetelését, és továbbhaladjon.
Bár leírtak alapján biztonságosnak tűnhet villámlás idején az autóban való tartózkodás, a helyzet mégsem ennyire egyszerű. Ha a villám belecsap egy autóba, az elektromos töltés elméletileg az autó fémszerkezetén át haladva bejuthat az autó belső terébe.
Egy elég erős villám elméletileg hatással lehet az autó rádiójára és annak antennájára is. A fémantenna magához vonzza a kisülés egy részét, így az elektromos áram át tud haladni a vezetékeken.
Szerencsére a modern autók már rendelkeznek beépített védelmi rendszerrel, amelyek csökkenteni tudják a balesetek kockázatát.