2024. június 26., 16:20

Csak óvatosan! - az autóban is belénk csaphat a villám

Az év nyári hónapjaiban különösen veszélyes lehet kint tartózkodnunk vihar idején. Egy ártatlannak tűnő záporból is hatalmas orkán kerekedhet, amely akár halálos balesetet is okozhat. Szlovákiában nyaranta több ember is meghalt már villámcsapás következtében.

vihar villámlás
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A legtöbben tudják, hogy nem bölcs hegygerinceken vagy víztestek közelében tartózkodni nagy erejű orkánok közepette. Azzal viszont nincsenek tisztában, hogy nem biztonságos az autóban tartózkodni pusztító viharok idején. Amennyiben autónkban ragadnánk, nincs rá garancia, hogy épségben hagyhatjuk el az adott járművet.

Az autó viszonylag biztonságos menedéket nyújthat vihar idején. Az gépjármű fém karosszériája az úgynevezett Faraday-ketrechez hasonlóan működik, és megvédi az utasokat az áramütéstől.

Ha a villám belecsap egy autóba, az elektromos áram szétterjed a fémtest külső felületén. Tekintettel arra, hogy a karosszéria vezeti az elektromos áramot, az áram elméletileg nem juthat be. Az autóból érkező villám általában a gumiabroncsokon keresztül jut el a földre. Annak ellenére, hogy a gumiabroncsok gumiból készültek, a villámcsapás nagy feszültsége elég lehet ahhoz, hogy áttörje azok szigetelését, és továbbhaladjon.

Bár leírtak alapján biztonságosnak tűnhet villámlás idején az autóban való tartózkodás, a helyzet mégsem ennyire egyszerű. Ha a villám belecsap egy autóba, az elektromos töltés elméletileg az autó fémszerkezetén át haladva bejuthat az autó belső terébe.

Mivel a jármű fémrészeivel való érintkezés veszélyes lehet, ezért jobb távol maradnunk az ajtókeretektől vagy a műszerfal fém részeitől. Az autó utasai, ha nem érintik meg a jármű fém alkotórészeit, általában biztonságban vannak. Emellett azt tanácsolják, hogy a külső forráshoz csatlakozott elektronikus eszközöket (például autós töltőket) ne használják. Előfordulhat, hogy megmarad az ún. "maradéktöltés" a karosszérián, ez pedig az autóból kiszállás után megrázhatja az embert.

Egy elég erős villám elméletileg hatással lehet az autó rádiójára és annak antennájára is. A fémantenna magához vonzza a kisülés egy részét, így az elektromos áram át tud haladni a vezetékeken.

Szerencsére a modern autók már rendelkeznek beépített védelmi rendszerrel, amelyek csökkenteni tudják a balesetek kockázatát.

Honnan tudhatod, hogy közel a vihar, és fedezékbe kell menned? Ha a mennydörgés és a villámlás közötti idő körülbelül 9 másodperc, feltétlenül keressünk megfelelő menedéket, mivel a vihar 3 km-es körzeten belül van. Abban az esetben hagyhatjuk el biztonságban a menedékünket, ha a villámlás és a mennydörgés közötti idő kb. 30 másodperc, akkor az azt jelenti, hogy kb. 10 kilométer távolságra vagyunk a vihartól.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.