2022. január 2., 09:09

Chaplin kalapja és más történetek

Történelmi miniatűrök az eltűnt puskagolyótól a komédiás kalapjáig.

chaplin
Fotó: Pixabay
Hová tűnt a puskagolyó?

A legendás Jeanne d’Arc (Szent Johanna) harcostársa volt a kiváló katona és hadvezér, Etienne de Vignolles alias La Hire (1390–1443), aki a százéves háborúban az angolok ellen vívott számos csatában tüntette ki magát.

Egyszer comblövést kapott és a felcserek azonnal biztos helyre menekítették, majd kezelésbe vették és először is a golyót szerették volna eltávolítani.

De valahogy nem találták, ezért másnap újra nekiláttak a meglehetősen fájdalmas procedúrának, ismét eredménytelenül. La Hire megunva a dolgot, ingerülten megkérdezte: „Mi az ördögöt keresnek, emberek?” A puskagolyót – hangzott a válasz. Mire a derék hadfi ennyit mondott: „Mondhatták volna korábban is. Tessék, itt van a zsebemben.”

A „megkerült” elismervény

A pénzvilágban nagyon ismerősen cseng a Rothschild név. A családi dinasztia megalapítója Mayer Amschel Rothschild (1744–1812) volt. Utódai különösen a 19. század folyamán jól kiépült bankhálózatuk révén nemcsak Európa pénzügyeit irányították, de még a politikában is komoly befolyásra tettek szert. A következő történet azonban arra is bizonyítékul szolgál, hogy minden helyzetben feltalálták magukat.

Az egyik Rothschildet felkereste egy kereskedő, hogy tanácsot kérjen tőle: hogyan tudná behajtani egyik londoni adósától azt az ötszáz fontot, amit kölcsönadott neki.

„Perelje be!”, szólt a tanács, mire a szerencsétlen panaszos bevallotta: „Sajnos még elismervényt sem kértem tőle. Így a bíróság előtt nem sokra mennék.” A bankár erre megjegyezte: „Szerezzen egyet!” A kereskedő értetlen arccal bámult rá, majd ezt látva Rothschild báró kioktatta: „Ír neki egy levelet, amelyben felszólítja, hogy fizesse vissza az ezer font kölcsönt.” A kereskedő közbeszólt: „De uram, én csak ötszáz fontot szeretnék visszakapni.” A bankár folytatta: „Azért kell ezer fontot kérnie, hogy az adósa felháborodjon és tiltakozzon a jogtalan követelés ellen, és ezt a válaszában meg is írja. Nos, uram, ez a levél lesz majd az elismervény, amely alapján megindíthatja a pert.”

Puskin a reklámszövegíró
puskin
Fotó:  wikipedia.org

Alekszandr Szergejevics Puskin (1799–1837) a nagy orosz költő állandó pénzavarral küszködött, és mindig ingerült lett, ha olyanok keresték fel, akiknek adósa volt. Egy reggel a cipésze kopogtatott be hozzá, és Puskin azonnal közölte vele, hogy egy kopejkája sincs. „Ó uram, nem is pénzt akarok Öntől, hanem magam ajánlok fel Önnek egy komolyabb összeget.” Erre a költő ugyancsak meglepődött, de mielőtt bármit is kérdezett volna, a cipész magyarázattal is szolgált. „Tudja, feltaláltam egy cipőfényesítőt, és ehhez szeretnék Öntől kölcsönkérni nyolc szót.” Puskin sértődötten válaszolt: „Maga megbolondult. Hogy én verset írjak az ön találmányához?” A mester azonban nagy nyugalommal folytatta: „Szó sincs erről, tisztelt uram, nem kell semmit sem írnia, csak engedje meg, hogy az ön egyik versének nyolc szavát a cipőpaszta dobozára rányomtathassam.” Előhúzott egy papírlapot és erről olvasta a kért szavakat:

Fényesebb, mint a nap, sötétebb, mint az éjszaka!”

Az engedély fejében ötven rubelt ajánlott fel. Puskin természetesen beleegyezett és még meg is köszönte a jóembernek.

Az analfabéta író

A nagy norvég drámaíró, Henrik Ibsen (1828–1906) 1865 és 1891 között hazájától távol, elsősorban Rómában élt, ahol a legjelentősebb darabjait is írta. Egy alkalommal a Via Nazionale utcán sétálva egy vörös betűs plakát keltette fel a figyelmét. A hirdetmény körül sok ember gyűlt össze és már csak emiatt is kíváncsi lett, mi olvasható a falragaszon.

A szemüvegéért nyúlt a kabátja zsebébe, de rá kellett döbbennie, hogy az okulárét otthon felejtette, anélkül pedig nem tudta elolvasni a szöveget.

Mellette állt egy férfi, ezért megkérte őt, olvasná el, mi van a hirdetményen. Az illető sajnálkozva vállat vont: „Megbocsásson uram, de magam is analfabéta vagyok.”

A komédiás kalapja

Charlie Chaplin (1889–1977) a híres komikus filmszerepeiben általában az egy számmal kisebb jellegzetes kalapjában jelent meg a filmvásznon és késztette hangos nevetésre is a nézőket. Ebből

a „népszerűségből” a kalaposok is igyekeztek hasznot húzni.

Az egyik londoni kalapos az ominózus fejfedőt egy reklámtáblával együtt helyezte a kirakatba a következő szöveggel: „Saját gyártmányú kalapjaink a legjobbak a világon. A mi kalapunkat hordja Charlie Chaplin is, a film koronázatlan királya!” Egyik konkurense az éjszaka leple alatt a következő szöveget tartalmazó papírcsíkot ragasztotta az üvegre: „És ezért röhög rajta az egész világ!”

Megjelent a Magyar7 2021/51-52. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.