2024. július 12., 19:16

Búcsú Kovács Lászlótól

Egy kiváló személyiség halálhíre még akkor is a tehetetlenség érzésével és szomorúsággal tölti meg az ember szívét, ha személyesen nem ismerte őt, de mindez meghatványozódik, ha egy munkatársról és barátról van szó.

Helytörténész volt
Kovács László 1946-2024
Fotó: Görföl Jenő

Kovács Lászlóval még a múlt század hetvenes éveiben találkoztam először, valamilyen Csemadok-rendezvényen, ahol emlékeim szerint a nyelvészet és a történelem összefonódásáról tartott előadást. Ettől fogva kapcsolatunk, ha nem is volt folyamatos, de különböző alkalmakkor összehozott bennünket egy közös feladat vagy egy esemény és ilyenkor mindig fontos kérdésekről véleményt is cseréltünk.

Szülőfaluja, Csallóközcsütörtök általános iskoláját elvégezve a somorjai gimnáziumban tanult és itt érettségizett 1963-ban. (Később, 1984-től 2008-ban történt nyugdíjba vonulásáig itt volt magyar–történelem szakos tanár, majd 1990-től igazgató is.)

A pozsonyi Comenius Egyetemen 1968-ban szerzett tanári diplomát és ezt követően a Csallóközt átmeneti időre odahagyva Nyitrán, a Pedagógiai Főiskolán oktatott, elsősorban magyar nyelvészetet, nyelvjárástant és nyelvtörténetet. A szülőföld azonban nem akarta elengedni, ahogy ő sem gondolta, hogy végleg másutt telepedjen le. A nyitrai tanszéket előbb a dunaszerdahelyi mezőgazdasági szakközépiskolára, majd a nagyszarvai általános iskolára „cserélte”, közben azonban a kutatói énje is helyet kért az életében és 1978-tól a Csallóközi Múzeumban történészként készült azokra a feladatokra, amelyek munkásságának mérföldkövei lettek.

Már az 1989-es rendszerváltás előtt is fontosnak érezte, hogy a felvidéki magyarság szellemi és kulturális életében szerepet vállaljon. Erre a Csemadokban nyílt lehetősége. Rendszeresen tartott ismeretterjesztő előadásokat a helyi szervezetekben és művelődési klubokban, nyelvészeti és történelmi témájú cikkeket is közölt a felvidéki magyar lapokban.

A bársonyos forradalmat követő hónapokban úgy érezte, hogy talán a politika lenne az a terep, ahol igazán hasznossá tudná tenni magát. A legközelebbi barátai hívták életre a Független Magyar Kezdeményezést és természetesnek tartotta, hogy velük együtt kell küzdenie azoknak az eszméknek a megvalósításáért, amelyek a felvidéki magyarság számára is a felemelkedés lehetőségét kínálják. Még parlamenti képviselő is volt 1990–1992 között, de belátta, hogy ez a szerep teljesen idegen az alkatától. Sokkal fontosabbnak érezte, hogy a felvidéki magyar pedagógusokat egy olyan szervezetbe tömörítse, amely elsősorban szakmai szempontból lehetne támasza az oktatási intézményeknek, és sokrétűen segítené a tanítók, a tanárok és az intézményvezetők munkáját. Ez volt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, amelynek bölcsőjénél többedmagával bábáskodott. Közben tanárként is sikeres volt, hiszen gimnáziumának diákjai a különböző versenyeken kiválóan szerepeltek és az érettségi után nagyon sokan eredményesen folytatták egyetemi tanulmányaikat.

Nyilván pedagógusi elkötelezettsége és a történelem oktatását korlátozó szemléleti és módszertani hiányosságok késztették arra, hogy Simon Attilával (a Selye Egyetem Történelem Tanszékének jelenlegi vezetőjével) közösen történelemtankönyveket állítson össze a felvidéki magyar iskolák számára. A történelem oktatása tájainkon már 1918 óta nagyon problematikus és a magyarra fordított szlovák tankönyvek nemcsak egyoldalúak voltak, hanem egyfajta magyarellenességet is sugároztak. A szerzőpáros által összeállított tankönyvek mind módszertani, mind didaktikai szempontból kifogástalanok voltak, de különösen objektív szemléletük lehetne példamutató, amennyiben erre a szlovák szakma odafigyelne. Ehelyett nagyon sok támadással és gáncsoskodással kellett szembesülniük.

Kovács László már az 1980-as években sok helytörténeti témájú cikket publikált és ez a témakör a 2000-es évektől kezdve kutatói érdeklődésének egyik meghatározó területe lett.

Görföl Jenővel (aki a fotókat készítette) közösen egy impozáns könyvsorozatot indítottak útjára. Ezekben a kötetekben (több mint egy tucat!) a Felvidék különböző tájegységeinek románkori és koraközépkori templomait vették számba – külön kiemelve az ott fennmaradt szakrális témájú freskókat. Itt Kovács László egy új oldaláról – építészettörténészként mutatkozott be. A Magyar7 hátsó oldalán a szerzőpáros már évek óta a Felvidéken található köztéri szobrokat, emlékműveket, síremlékeket és érdekes műtárgyakat vonultatta fel, amiből mára már egy önálló kötet is összeállítható lenne.

Szólnunk kell Kovács László egyéb munkáiról is. Megírta szülőfaluja és Egyházgelle monográfiáját. Nem régen hagyta el a nyomdát Genius Loci című kötete, amelyben számos csallóközi településről közölt érdekességeket. Közreműködött a Hol sírjaik domborulnak című, az 1848/49-es magyar szabadságharc hőseinek Felvidéken fellelhető emlékhelyeit bemutató kötet elkészítésében is.

Lászlóval 1999-ben egy közös vállalkozásban is szerepeltünk. A 18. századi nagy tudós, Bél Mátyás halálának 250. évfordulója alkalmából ünnepi megemlékezést szervezett a pozsonyi magyar intézet és ebből az alkalomból Laci barátom Bél pedagógiai szemléletéről és az iskolai oktatásban bevezetett újításairól tartott nagyon érdekes előadást.

Amíg egészsége engedte, Egyházgelle kulturális életében is aktívan kivette a részét. Gyakran tartott előadásokat ünnepi események vagy évfordulós megemlékezések alkalmából és művészbarátai kiállításait is rendszerint ő nyitotta meg.

2014-ben megkapta a Csemadok Életmű Díját, 2017-ben Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki, 2023-ban pedig átvehette a felvidéki helytörténészek munkásságát elismerő Patria-díjat. Halálával nemcsak a Csallóközt, a Felvidéket, hanem az egyetemes magyarságot is nagy veszteség érte. Kedves László, nyugodj békében!

Kovács László temetése július 20-án, szombaton 10 órakor lesz az egyházgellei temetőben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.