2024. május 9., 11:42

Börtönmúzeum és panoptikum - KÉPEKKEL

Szokatlan témájú kiállítást tekinthet meg a Szilvásváradra érkező turista, ha betér a település központjában található Börtönmúzeum és panoptikumba. Én mindössze Siklós várának alagsorában láttam hasonló, a büntetés-végrehajtással kapcsolatos kiállítást, de nem ilyen töményen és érzékletesen, mint Szilvásváradon.

börtön
Galéria
+5 kép a galériában
Részelt a kiállításból
Fotó: Zsebik Ildikó

Egy egyszerű, csöppet sem feltűnő épület ad otthont a tárlatnak, amely azzal a céllal készült, hogy betekintést nyújtson a középkortól érvényes kínzási és kivégzési módokba. És nemcsak az ehhez szükséges eszközöket láttatja, hanem viaszfigurák segítségével meg is jeleníti azokat.

Őszintén szólva számomra nem volt világos, hogyan került a kiállítói tér bejárati részéhez a Szent Korona másolata, az országalma és a jogar, amelyeket a floridai St. Petersburgban élő magyar művész, Kovács Róbert készített. Hacsak nem abból az apropóból, hogy egykor őmaga is volt rab. Első „bűne“ az volt, hogy 19 évesen  megalapította a Washington György cserkészcsapatot, majd 1947-től az amerikai nagykövetség sajtóirodájában dolgozott. Előbb hazaárulónak bélyegezték, kémkedéssel vádolták és halálra ítélték, a büntetést később életfogytig tartó kényszermunkára változtatták. Végül 1956-ban szabadult, idővel pedig elköltözött Floridába. Ma is ott él és alkot. 1997-ben megkapta a Szabad Magyarországért Érdemkeresztet. Terve, hogy megalakítja az emigráns képzőművészek galériáját és múzeumát - állt a fali tablón bemutatásában.

börtön
A rabok munkáiból
Fotó:  Zsebik Ildikó
Tovább lépve a kiállítás a rabok munkáiból ad ízelítőt, valamint életükbe enged betekintést. Bemutatja a börtönben használt eszközöket, a bilincseket, az ujjvágó kardokat, a kényelmesnek nem nevezhető cellákat. Az is kiderül, hogy a börtönbe zárt embereknek lehetőségük volt a munkavégzésre és képzésre, hogy szabadulás után új életet kezdhessenek.

Megtudhatjuk azt is, hogy a kalodát, amely az enyhének számító kínzóeszközökhöz sorolható, már Szent László király egyik törvénye is említette lábkaró néven. Kezdetben ugyanis két karó közé tették az elítélt lábát, majd erősen összekötözték. A kalodának számos faja létezett, ismert volt a gallér- vagy hegedű alakú nyak- és kézkaloda, amely a megszégyenítés eszköze volt. A nagyobb lyukba a fej, a kisebbekbe a kéz került. A lopott holmit is ráaggatták a kalodára, és a bűnösöket dobszó mellett vitték végig a településen. A páros kaloda a perlekedő asszonyok büntetéséül szolgált.

A tüzes fogók már fájdalmasabb büntetések végrehajtását tették lehetővé, ide tartozott az ujjvágó bárd, illetve a megbélyegzéshez használt eszköz. Ez utóbbi esetén, ha a bélyeg a ruha által takart helyre került, az a büntetés enyhébb fokára utalt, ám ha eltakarhatatlan bőrfelületre sütötték, az volt a megbélyegzés súlyosabb formája.  A visszaeső bűnösök megjelölését szolgálta.
börtön
A testcsonkítás eszközei
Fotó:  Zsebik Ildikó

A testcsonkítás viszont a kifejezetten súlyos büntetések közé tartozott. A X-XIII. században fajtái a megvakítás, a nyelv-, a kéz-, a fül-, az orr- és az ujjlevágás. Bár a későbbi századokban már tilos volt az elítélt épségét megkárosítani, azt mégis tovább alkalmazták.

Szó esik a kivégzések formáiról, illetve azok végrehajtóiról, a hóhérokról is. A hóhér az őt alkalmazó testülettől fizetést, ruhát, ellátmányt kapott. A kivégzésekért külön ellátmány járt. Egy táblázat arról számol be, hogy a 17. században az eperjesi igazságszolgáltatás milyen taksával rendelkezett.  Legjobban fizetett munkának a karóba húzás és a test felnégyelése számított, ezért a hóhér egyaránt 24-24 forintot kapott.

börtön
Kerékbe törés
Fotó:  Zsebik Ildikó
A feudalizmus idején a fővétel volt az egyik legegyszerűbb halálbüntetés. A szabadságharcosokat, a magyar jakobinusok és a Wesselényi-féle összeesküvés vezetőit is e módon végezték ki. A hóhér legfontosabb munkaeszköze a pallos volt, amelynek 1,7 és 2,3 kg között volt a súlya. Az akasztás is az egyszerű kivégzési módok közé tartozott. Mivel Magyarországon az ítélet végrehajtását szolgáló eszközöknek tekintélyt kívántak biztosítani, ezért az akasztófa felállítása mindig ünnepség keretében zajlott. Sokkal súlyosabb kivégzési módnak számított a kerékbetörés, a karóba húzás, a felnégyelés és a máglyahalál.

Boszorkányperekről is szó esik a tárlaton. Ezzel már Szent István törvényei is foglalkoztak. A 14-15. századtól egyre súlyosabbá vált a boszorkányság megítélése Magyarországon, de a perek száma jócskán elmaradt a külföldi eljárások számától. Aki a témával kapcsolatosan többet is szeretne megtudni, az feltétlenül nézze meg személyesen is a tárlatot!

börtön
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.