2023. május 18., 08:34

Borsos lesz az idei nyaralás ára, mutatjuk, mire számíthatnak

2020-ban és 2021-ben a koronavírusjárvány miatt nehéz időszakon ment keresztül a turizmus. Jelenleg azonban arról számolnak be az utazási irodák, hogy a helyzet 2022-ben jelentősen javult, a piac visszatért a megszokott kerékvágásba, és az idei szezon már nem is számol komolyabb megszorításokkal, amelyek rendkívüli módon bonyolíthatnák a nyaralás iránt érdeklődők helyzetét.

Trogir
Fotó: Dunajszky Éva

Az idei kedvenc úti célnak Szlovákiában Törökország számít, ezt Görögország, Egyiptom, illetve a spanyol szigetek követik. Egyre nagyobb közkedveltségnek örvend a szlovákiai turisták körében Szlovénia és Albánia is, de Horvátország sem esett ki a hazai turisták mézesbödönéből. „Az összes elérhető üdülőhely iránt óriási az érdeklődés” – mondja Miroslava Konôpková, a TUI Reisecenter Slovakia marketingszakembere.

Szinte valamennyi utazási iroda szerint az idei nyáron Törökország lesz a legnépszerűbb úti cél, elsősorban a magas színvonalú all-inclusive szolgáltatásainak és a gyermekes családok számára kínált egyedülálló környezetnek köszönhetően.

Törökország, görög szigetek, a Balkán – a sorrend

Nem sokkal maradnak le közkedveltség tekintetében Törökország mögött a görög szigetek, amelyek közül az utazási irodák szerint a legnépszerűbbek Ródosz és Kréta. A szezon meglepetése Lefkáda szigete.

A többi görög szigethez képest itt nem jellemző a tömegturizmus, így a nyaralók élvezhetik az autentikus hangulatot és a Karib-szigetekhez hasonló gyönyörű strandokat”

– hangsúlyozta Alica Šipošová, a Kartago tours utazási iroda szóvivője.

Ciprus és a spanyol Mallorca, Menorca és Formentera szigetei is népszerűek, és nem mondtunk le a Balkánról sem. Šipošová szerint nagyon népszerű úti cél idén Albánia és Montenegró is, ahová közvetlenül Pozsonyból is vannak repülőjáratok, ami elég fontos érv, mivel az utazási irodák szerint a szlovákiai turisták egyre inkább előnyben részesítik a repülős utakat.

Az olyan továbbra is népszerű úti célokat, mint Horvátországba és Olaszország azonban hajlamosak vagyunk továbbra is autóval bevenni. És Konôpková szerint ugyanígy utazunk az egyre népszerűbb Szlovéniába is, de a turisták előszeretettel keresik a vonatközlekedés lehetőségét is.

Horvátországban elszabadultak az árak

Az utazási irodák egyetértenek abban, hogy az üdülési árak általában minden célterületen emelkedtek. „Az árak – az inflációtól, az ukrajnai háborútól és más külső tényezőktől függően – az összes szolgáltatás esetében globálisan emelkedtek” – mondja Konôpková hozzáfűzve, minél később rendeli meg az ügyfél az üdülést, annál jobban megérzi az áremelkedést. Elképzelhető, hogy az all inclusive tartózkodás előnyösebbé válhat.

A leginkább Horvátországban ugrottak meg az árak az elmúlt szezonnal összehasonlítva, amit egyesek az euró bevezetésével is magyaráznak. 

Bár az euró bevezetése inkább előnyt jelent az eurózónából érkező turisták számára, a magasabb árak oka pedig tulajdonképpen az infláció.

A drágulás leginkább a gyorséttermeket, a kávézókat, éttermeket és az élelmiszereket érinti. Az árak attól függően változnak, hogy közvetlenül a tengerparton vagy egy távolabbi és nagyobb szupermarketben vásárolunk-e. És hasonló a helyzet az éttermekkel is. A főszezonban a Slobodna Dalmacija horvát napilap szerint az árak a bécsi vagy a müncheni árakhoz közelítenek majd. Az említett horvát lap szerint

bár még el sem kezdődött a szezon, az egy heti szállás ára egy négytagú család számára már most 450 eurónál jár, s azt jósolják, hogy a főszezonban egy négyszemélyes apartman legalább 80 euróba kerül majd éjszakánként.

A szigeteken azonban még ennél is többet fizethetünk a szállásért. A helyi lap szerint a drágább desztinációk közé tartozik Vis szigete vagy Dubrovnik, Split, Hvar, Opatija és Rovinj szigete, ahol 1000 euró is lehet egy négyfős család egy heti szállása. Az olcsóbb lehetőségek közé tartozik Makarska, Rogoznica, Vir vagy Čiovo szigete, ahol kedvezőbb árú szállást találhatunk. Ha pedig spórolni szeretnék, a lap azt ajánlja, inkább a holtszezonban menjünk Horvátországba, amikor 30%-kal is alacsonyabbak lehetnek a szállásárak.

Egy horvát utazási iroda szerint egyébként a szállásárak Horvátországban 15%-kal emelkedtek tavalyhoz képest. Ha olyan áron talál szállást, ami alacsonynak tűnik, akkor valószínűleg az távol van a strandtól, vagy valamivel alacsonyabb minőségű.

A tavalyi évvel összehasonlítva Görögország is drágább lett.

Nemcsak az éttermekben fizetünk majd többet, ahol egy főétel ára jelenleg 9 eurótól (az olcsóbbakban) 35 euróig (a drágábbakban) terjed, hanem például a kávéért is (ami hozzávetőleg 2,50 euróba kerül) és a sörért is (egy nagy sör 3 euró).

Törökország és a földrengések

Az infláció az elmúlt évben Törökországban is jelentős magasságokba ugrott, a statisztikai adatok szerint ugyan az elmúlt hónapban némileg csökkent, az árdrágulás nem állt meg az országban. Egy két személyre szóló éttermi ebéd körülbelül 20 euró, a kávé 2 euró, a félliteres sör 2,40. Hozzá kell tenni azonban, hogy törökországi specifikum, hogy a törökök szinte mindenütt olcsóbban kapják ugyanazt azt ételt az üdülőhelyeken is, mint a külföldi turisták, de ezek az árak még így sem olyan elrugaszkodottak, mondjuk, egy pozsonyi éttermi ebédárral összehasonlítva.

Nyilván nem véletlen, hogy idén éppen Törökország lett a szlovákiai turisták számára a legnépszerűbb úti cél.

Ráadásul az utazási irodák képviselői azt mondják, mivel Törökországot szinte kivétel nélkül étkezési csomaggal együtt kínálják, a turistáknak az egyes üdülőhelyen csak minimális kiadásaik lesznek.

Az üdülés megvásárlása előtt többen is aggódnak amiatt, hogy néhány hónappal ezelőtt földrengések söpörtek végig Törökországon,  amelyek több ezer emberéletet követeltek. Konôpková szerint azonban a kisebb földrengések gyakoriak Törökország régiójában, de a török ​​riviéra környéke biztonságos.

Sem a török, sem az égei-tengeri riviérát nem érintette a földrengés”

– állítja Šipošová. A török ​​riviéra környéke több mint 700 kilométerre van a földrengések epicentrumától. Mivel Törökország még csak most eszmél a néhány hónappal ezelőtti katasztrófa után, gazdaságilag a turisták látogatása nagyon előnyös a számára, mivel a turizmus fontos része a török ​​gazdaságnak. 

Megemelkedtek a vizitdíjak is

Egyes országok vagy városok „fájdalomdíjat” is felszámítanak a helyiségeik használatáért és a berendezések elhasználódásáért.

Például Thaiföld is bejelentette, júniustól bevezeti a vizitdíjat, ami 300 thai baht (kevesebb, mint 8 euró) lesz minden külföldi látogató számára, függetlenül attól, hogy honnan érkeznek. Azoknak, akik repülővel érkeznek az országba, a repülőjegyek árában számolják fel a vizitdíjat. Akik busszal, vonattal vagy hajóval érkeznek, további 150 thai bahtot (4 eurót) kell a viteldíjhoz hozzáfizetniük. 

A vizitdíj egyszeri és csak azokra vonatkozik, akik az országban éjszakáznak, két éven aluliaknak pedig nem kell vizitdíjat fizetniük.

A legtöbb ország, különösen Európában, általában a szállásszolgáltatókon vagy üdülési foglalási társaságokon keresztül szedi be az idegenforgalmi adót, és az ebből származó bevételt a szolgáltatások nyújtására fordítják. Az árak általában alacsonyak, de idén több desztináció is emeli a meglévő díjakat, mivel a megélhetési költségek válsága továbbra is folytatódik.

Spanyolország egyes régióiban is megemelik az idegenforgalmi adót, Barcelonában például, ahol 2023-tól mindenki, aki hét egymást követő éjszakát tölt a városban már többet fizet, a jelenlegi napi 4 euró 5 euróra emelkedik.

Van azonban a végére egy jó hírünk is: idén nyáron már biztosan nem várnak ránk kitöltendő űrlapok, nem kell oltási igazolvány vagy negatív Covid-teszt, ha utazni szeretnék, a legtöbb helyen ugyanis megszüntették a szigorításokat, vagy fokozatosan megszüntetik azokat.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.