2020. augusztus 15., 14:44

Bőrápolás a nyár után

Bármilyen felüdülést is jelent számunkra a nyár, a bőrünk kevésbé rajong a melegért. A napozás, a barnulás, a fürdőzés, a klóros víz, a meleg szél mind-mind befolyásolja a bőrünk állapotát. Sajnos negatívan.

Bár szemmel nem látható, a környezeti hatások miatt a bőrünk ilyenkor kissé megvastagodik és enyhe zsugorodásnak indul. Hosszú távon pedig, ha nem ápoljuk megfelelően, annyit veszít a rugalmasságából, hogy az életkorunkhoz képest idősebbnek tűnhetünk.

A kánikulában nemcsak a testünknek van szüksége intenzív hidratáltságra, de a bőrünknek is. Nem véletlenül hangsúlyozzák a bőrgyógyászok évek óta a megfelelő fényvédelem fontosságát, a bőr ápolását, valamint azt, hogy dél és három óra között ne feküdjünk ki napozni. Az ultraibolya sugárzás ugyanis elősegíti a szabadgyökök képződését, s ezáltal csökken a bőr kollagénszintje, ami a bőr rugalmasságát és fiatalságát biztosítja.

Sajnos az UV-sugárzás rengeteg szempontból károsítja a szöveteket, de talán a legfeltűnőbbek azok a barna foltok, amelyek először akár szeplőknek is tűnhetnek, de valójában pigmentfoltok. Hogyan ápolhatjuk a bőrünket a nyár hátralevő napjaiban, hogy ragyogó bőrrel vágjunk neki az ősznek?

Arcápolás a hétköznapokban

A smink, a környezeti szennyeződés és az izzadtság kombinációja nem tesz jót a pórusainknak. Ilyenkor sokkal nagyobbak lesznek, ezáltal pedig egyenlőtlenebbnek tűnik az arcbőrünk. Arról nem is szólva, hogy az eltömődött pórusok a pattanásos bőrhöz vezetnek. Használjunk tonizáló arclemosót, amely sokkal könnyebb állagú, mint az olajos alapú készítmények. Előbbi könnyebben bejut a pórusokba, és precízebben tisztítja azokat. A pórusok összehúzása is fontos, mert a kitágult pórusokban könnyebben megtelepednek a szennyeződések és intenzívebb a faggyútermelés, ami a pattanásos bőr kialakulásához vezet.

Az uborka- és az Aloe vera alapú készítmények könnyed és frissítő hatással bírnak, de a pórusösszehúzódást elősegítő arcmaszkok használata is ajánlott heti egy alkalommal.

Bőrünk a napsugárzás hatására veszít a nedvességtartalmából. Ennek a negatív hatását csak akkor tudatosítjuk, amikor megjelennek az újabb és újabb ráncok az arcunkon. Sajnos mindez a nem megfelelő hidratálásnak köszönhető. Nyáron valamivel több figyelmet fordítanak az emberek a fényvédők használatára, de mihelyt nem süt hét ágra a nap, úgy gondolják, már nem szükséges a bőr védelme. Ez nagy tévedés, mert az arcbőrünket egész évben védenünk kellene a nap káros sugaraitól. Nyáron természetesen magas fényvédelemmel ellátott napkrémekkel, a borúsabb évszakokban pedig fényvédőt tartalmazó nappali krémmel, vagy fényvédelemmel ellátott alapozóval.

A külső hidratáláshoz már rengeteg éjjeli-nappali arckrém, készítmény, heti egy alkalommal használatos maszk áll a rendelkezésünkre.

A belső hidratálásnál azonban a régi jó módszer használatos a mai napig. Nincs ebben semmi titok: a folyadékpótlás legjobb módja a napi 2-3 liter folyadék elfogyasztása. Ha ezt a lépést kihagyjuk, a felületi ápolás sem lesz hatékony.

skin-3106607_1920.jpg

A nyár után megjelenő pigmentfoltok sokak életét keserítik meg. Sajnos ezek halványításához idő kell. Semmilyen módszerrel nem kapunk egyenletes bőrt egy szempillantás alatt. Ha belevágunk a foltok elleni harcba, éjszakára érdemes Retinol tartalmú szérumot használni, ez ugyanis csökkenti a faggyútermelést, tartalmazza a bőr számára fontos A-vitamint, és segíti a bőr felső rétegének a megújulását. A foltkezelés legjobb módja a bőrmegújulás. Ehhez ajánlott a C-vitamin-tartalmú nappali krémek, méhpempős szérumok használata.

Kémiai bőrhámlasztás

Fontos, hogy ezeket a kezeléseket nyár végén, ősszel próbáljuk ki, hiszen az erős napsugárzás nem tenne jót a frissen kezelt bőrnek. Megkülönböztetünk felszínes, középmély és mély hámlasztást. A kozmetikai szalonokban csupán felszínes hámlasztást alkalmazhatnak, középmély és mély hámlasztást kizárólag orvos végezhet.

A hámlasztás során vegyi anyagokkal távolítják el a bőr legfelső rétegét, és ezzel kontrollált bőrgyógyulást indítanak be. Ennek hatására intenzívebb kollagéntermelés jön létre, ami bőrmegújulást eredményez.

Az eltávolított bőrréteget felváltja a fiatal, üde, egységes, puha bőrfelület. A kezelés ajánlott a bőr regenerálására, a ráncok enyhítésére, illetve a pattanások csökkentésére is. A kezelést követően a bőr érzékennyé válik, ezért a gyógyulási folyamat alatt kerülni kell a napozást, a szoláriumot, és fontos a fényvédő krémek használata is.

IPL villanófényes bőrmegújulás

Az úgynevezett villanófény képes a bőr alsó rétegeiben hőenergiát termelni, ami serkenti a sejtek kollagén- és elasztintermelését. A kezelés négy területre specializálódik. A pigmentfoltok halványítására, a pattanásos bőr kezelésére, a hajszálerek kezelésére, valamint általában a bőrfiatalításra. Utóbbi magában foglalja a napfény által okozott károsodás helyreállítását, a ránctalanítást, valamint a megereszkedett bőr feszesebbé tételét.

A hialuronsavas kezeléssel ellentétben ez a módszer kifejezetten ajánlott rosaceás bőrre is. A bőr alsó rétegébe juttatott hő eltünteti a hajszálér belső falát, így a hajszálér összehúzódik, és később a véráramban felszívódik.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/33. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.