2024. november 19., 17:10

Online karácsony: hogyan védekezzünk a csalások ellen?

Ahogy közeledik a karácsony, sokan döntenek úgy, hogy az ajándékokat nem a zsúfolt plázákban vagy boltokban keresgélve vásárolják meg, hanem kényelmesen, otthonról, online. Azonban az online vásárlásnak is van egy hátulütője: nem minden weboldal biztonságos.

online vásárlás, számítógép, bankkártya, bevásárlókocsi
Fotó: Pexels

Sokan esnek abba a hibába, hogy anélkül rendelnek, hogy alaposan ellenőriznék, mennyire megbízható egy adott weboldal. Hogyan kerülhetjük el a csalásokat? Mit érdemes figyelembe venni, hogy biztonságosan vásárolhassunk? Ebben segítenek az általunk megkérdezett szakértő tippjei, amiket bárki könnyen megjegyezhet.

A leggyakoribb online csalások

Mielőtt belekezdenénk, érdemes tisztában lenni a leggyakoribb online csalásokkal, amelyek kifejezetten a karácsony előtti vásárlási időszakban könnyen elszaporodhatnak:

Hamis online üzlet: ilyenkor olyan weboldalak próbálnak átverni minket, amelyek híres, megbízható webshopok másolatainak tűnnek. A csalók jól utánozzák a dizájnt és a termékeket, de a vásárlás után nem kapjuk meg az árut, és az oldal eltűnik. Adathalászat: olyan hamis email vagy SMS üzenetek, amelyek egy bolt ügyfélszolgálatától származnak (legalábbis így tűnnek), és valamilyen ürüggyel, például a rendelésünkkel kapcsolatos problémára hivatkozva kérnek tőlünk személyes adatokat. Az átadás elhalasztása: különösen a közösségi médián terjednek azok a "túl szép, hogy igaz legyen" reklámok, amelyek kifizetés után nem küldik el a terméket. Adattolvaj csalások: a csalók ellopják a bankkártya-adatainkat.
online vásárlás, telefon
Fotó:  Pixabay
Mindig megbízható weboldalakon vásároljunk

Ha egy oldal URL-je nem kezdődik "https://"-el, akkor erősen ajánlott elkerülni. Az "s" a "secure" (biztonságos) szót jelöli, és azt mutatja, hogy az oldal titkosítva van, tehát a vásárlási folyamat során megadott adatokat nem tudják könnyen ellopni. Ha csak "http://"-t látunk, az azt jelenti, hogy az oldal nem titkosítja az adatokat, így a vásárlás nem biztonságos.

Biztonságos: https://www.peldawebshop.sk 

Nem biztonságos: http://www.peldawebshop.sk/  

Ezen kívül ha a címben gyanús karaktereket vagy elírásokat látunk (például "webshoppelda" helyett "webshoppelelda"), akkor könnyen előfordulhat, hogy egy hamis weboldalról van szó, ami a valós oldalt próbálja utánozni.
Ellenőrizzük a kapcsolatokat és elérhetőségeket

Bárki bármit kínálhat az interneten, a valódi vállalkozásoknak mindig van egy könnyen elérhető kapcsolattartó felülete. Ha nem található semmilyen kapcsolatfelvételi információ (telefonszám, e-mail cím, postai cím), vagy ha a feltüntetett elérhetőségek nem működnek, az már gyanús. Egy komoly online bolt mindig biztosít lehetőséget arra, hogy bármilyen probléma esetén kapcsolatba léphessünk velük. Mit érdemes keresni?

Telefonszám, ami elérhető; e-mail cím, amin válaszolnak is; postai cím, ha szükség van arra, hogy esetleg visszaküldjünk egy csomagot. Ha nem találunk ilyen információt, vagy a megadott elérhetőségek egyáltalán nem működnek, akkor inkább hagyjuk ki a vásárlást.
Nézzük meg a vásárlói véleményeket és értékeléseket

Más vásárlók tapasztalatai segíthetnek abban, hogy kiderítsük, valóban megérkeznek-e a rendelt termékek megfelelő minőségben, időben, és hogy egyáltalán csalnak-e az oldalon. Ha a vélemények többsége negatív, vagy ha a webáruház nem rendelkezik semmilyen visszajelzési lehetőséggel, akkor érdemes alaposan átgondolni, hogy rendelünk-e tőlük.

online vásárlás, bankkártya, fizetés, számítógép
Fotó:  Pexels
Biztonságos fizetési módok

A fizetési módoknak is fontos szerepe van a vásárlás biztonságának megítélésében. Soha ne adjuk meg a bankkártya-adatokat, ha az oldal nem kínál olyan fizetési lehetőséget, mint például PayPal-t vagy bankkártyás fizetést HTTPS-titkosítással. Ha az oldal csak "átutalásos" lehetőséget kínál, akkor nehezebb visszakövetni a pénzt, ha valami nem stimmel.

Figyeljünk oda a gyanús akciókra és ajánlatokra

A karácsonyi időszakban rengeteg akció és "szuper kedvezmény" csábíthat bennünket, de ha egy ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg tényleg nem igaz. Ha az oldalon az árak jelentősen eltérnek a megszokott piaci áraktól (például egy prémium márkájú termék 50%-os kedvezménnyel), akkor érdemes kétszer is meggondolni, hogy valóban jó üzletet kötünk-e. Az olcsóbb árak mögött sokszor csalás is rejtőzhet.

Mi a teendő ilyenkor? Nézzük meg más boltokban is az adott termék árát. Ha egy weboldalon túl olcsón találjuk meg a terméket, érdemes alaposan utánanézni a bolt megbízhatóságának.

Használjunk vírusirtót és tűzfalat

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egy weboldal biztonságos, akkor mindig ügyeljünk rá, hogy működjön a készülékünkön vírusirtó program és tűzfal. Ezek a programok segítenek felismerni és blokkolni a potenciálisan veszélyes weboldalakat és fájlokat, így még akkor is védve vagyunk, ha véletlenül egy nem biztonságos oldalra tévedünk.

online vásárlás, shopping, számítógép, bevásárlókocsi
Fotó:  Pexels
További segítség

A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet létrehozott egy listát, amit folyamatosan bővítenek. A listán megtalálhatjuk a sokat látogatott weboldalak eredeti, hivatalos címét, valamint a hamis címeket is, amiket csalók hoztak létre és így keringenek az interneten. A listát az alábbi címen találják a kedves olvasók.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.