2023. november 21., 11:46

Beindult az idei adománygyűjtés

Advent közeledtével felújulnak az adományvonalak. A szociális hálókon egymást követik az adakozási felhívások, az embereket összefogásra, az elesettek, a társadalom perifériájára szorultak iránti szolidaritásra szólítják fel! Minden karitatív szervezet tudja, hogy ilyenkor, az adventi várakozás és karácsony tájékán a legfogékonyabbak az emberek a jószívűségre, ilyenkor nyílnak meg legjobban az emberek és a pénztárcák is.

Fotó: istockphoto.com

Hiszen a karácsony Dickens halhatatlan regényében, a Karácsonyi énekben még a szőrösszívű Scrooget is megváltoztatta: három szellemlátogatója ráébresztette, hogy addig milyen önző és szívtelen életet élt.

De mi van évközben, amikor nincs advent vagy karácsony? Amikor nincs ilyen sok szervezett gyűjtés, az emberek csak jószántukból állnak meg egy pillanatra egy rászoruló mellett, vagy adnak valamit a kéregetőnek. A budapesti 4-6-os villamosnak nemrégiben volt egy közismert figurája, aki féllábon, mankóval és egy pléhdoboz persellyel a kezében egyensúlyozva járt az utasok között, miközben azt hajtogatta kissé borgőzös hangon, hogy „éhes vagyok”.

Szomjas bezzeg nem vagy, válaszolta neki egyszer egy utas nem túl együttérzően. A kapualjak, padok, buszmegállók és parkok szánalmas és szerencsétlen lakói évközben kevesebb együttérzést keltenek az emberekben. Itt-ott ingyen konyhák előtt várnak a sorukra, hogy egy tányér melegételhez jussanak. Karácsony környékén már érezhetően több helyen szolgálnak fel nekik ételt.

Számomra a legmegdöbbentőbb az éhező, kéregető kisgyerekek látványa, mert az ember ilyenkor tehetetlen és dühös. Hogyan juthattak ilyen sorsra?

Egy odavetett szendvics vagy egyéb élelem számukra persze nem megoldás! A társadalom pereméről nagyon nehéz a visszaút, szinte lehetetlen. És aki ott nő fel? Ki a felelős sorsukért? Vajon mit csinál vagy mit nem csinál a kormány, hogy megváltozzon az életük? Komplex megoldást a társadalmi problémára még senki se talált ki, de nem szabad csak az önkormányzatokra bízni a lehetőségek megtalálását. A másik oldalon egyáltalán akarják-e a hajléktalanok, hogy visszakerüljenek a rendes kerékvágásba? Vajon ők maguk mennyiben hibásak a sorsuk ilyen irányba történő alakulásáért? Részükről a változásnál nem erősebb-e már a beletörődés?

Nyomon követhető immár 10. éve a magyarországi „Jónak lenni jó!” közmédiás jótékonysági kampány, amely ebben az évben a koraszülött és veleszületett rendellenességekkel élő gyerekek megsegítésére irányul. A minden évben nagyszabású kampány idei évi kedvezményezettje a Semmelweis Egyetem Alapítvány.

Nálunk is megy az adományozás! Különös felhívást tett közzé Érsekújvárban a Kompas Közösségi Központ, amely csatlakozik az Éjszaka az utcán kezdeményezéshez. November 23-án 20 órától a központ kertjébe várja a szervezet mindazokat, akik hajlandók egy éjszakára kimozdulni otthonaik melegéből, és ilyen módon kifejezni az együttérzésüket a társadalom peremén élő nélkülözőkkel. A szervezet az önkormányzattal együttműködve huzamosabb ideje segíti az Érsekújvár területén élő hajléktalanokat, meleg ételt osztanak nekik és részt vesznek a közös gyűjtésekben is.

Azok, akik elfogadják a meghívást a központ kertjébe, a felhívás értelmében hozzanak magukkal takarót, hálózsákot, de ajándékozhatnak is ilyesmit a helyszínen a rászorulóknak. Nehezen elképzelhető, miként tudja segíteni ezeket az embereket egy önként vállalt kinti éjszaka a novemberi hidegben. Talán a velük való együttérzést tudja erősíteni, ezáltal az adományozási hajlandóságot is, de megoldást semmiképp sem jelenthet számukra.

A segítségnyújtás érdekében másik hasonló jellegű felhívás a városban a Giving Tuesday, ami egy adományozási akciót jelent! Ennek szellemében kérik a szervezők a lakosokat, hogy adományozzanak élelmiszert és drogériai cikkeket a rászoruló érsekújváriaknak! A gyűjtésre a főtéren és a kijelölt iskolákban, óvodákban kerül sor november 28-án 12 órától 17 óráig.

Nagyban és kicsiben is jónak lenni jó! Segíteni kell a rászorultaknak!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.