Barátunk, a cink
Míg sokat hallunk más vitaminokról és egyéb ásványi anyagokról, a cink gyakran a háttérbe szorul, pedig rengeteg előnye van a szervezetünkre nézve. Mik ezek az előnyök? A gyógyszerész válaszol.

A cink egy esszenciális nyomelem, ami azt jelenti, hogy a szervezetünk nem tudja maga előállítani, így külső forrásból kell beszereznünk. Mivel a cink minden egyes sejtben megtalálható, alapvető szerepe van több mint 300 enzim működésében, amelyek támogatják az anyagcserét, az emésztést, az idegrendszer működését és a fehérjetermelést.
Ha nincs elég cink a szervezetünkben, akkor sok folyamat lelassulhat vagy akár meg is állhat. Ez az ásványi anyag különösen fontos a növekedés és fejlődés szempontjából is, főként terhesség, gyermekkor és serdülőkor alatt.
A cink talán legjobban az immunrendszer-erősítő hatásáról ismert. Segíti az immunsejtek termelődését, amelyek felveszik a harcot a fertőzésekkel, így fontos szerepet játszik a megfázás, az influenza és az egyéb betegségek elleni védekezésben.
Ha valaki pattanásokkal küzd, a cink lehet az új szövetségese. Ez az ásványi anyag, mint már említettük, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami segít csökkenteni a pattanásokkal járó duzzanatot és bőrpírt. A kutatások szerint mind a helyileg alkalmazott, mind a szájon át szedett cinkkezelések hatékonyan javíthatják a pattanások tüneteit, mivel regulálja az olajtermelést, gátolja a pattanásokat okozó baktériumok elszaporodását, és csökkenti a gyulladást.
A krónikus gyulladás számos egészségügyi probémával összefügg, többek között a szívbetegségekkel, a rákos megbetegedésekkel és még a memória hanyatlásával is. A cink csökkenti az oxidatív stresszt, ami jelentős szerepet játszik a gyulladás kialakulásában.
A cink nemcsak az immunitást és a sebgyógyulást segíti, hanem a szem egészségét is. Különösen hasznos lehet az életkorral összefüggő makuladegenerációban (AMD), ami egy olyan szembetegség, amely a szem hátulsó részében található ideghártyát, pontosabban a sárgafoltot károsítja. A sárgafolt felelős az éleslátásért, és ha a benne található sejtek elpusztulnak, az a látás romlásához vezet. Ez csökkenti a központi látásélességet, és súlyos esetben gyengelátást, vagy akár vakságot is okozhat.
Bár súlyos cinkhiány ritkán figyelhető meg a fejlett országokban élőknél, mégis előfordulhat bizonyos betegségek vagy diéták esetén. Azoknál, akik emésztőrendszeri problémákkal küzdenek, vegetariánusok vagy vegánok, várandósok, valamint gyakori alkoholfogyasztók, megnőhet a cinkhiány kockázata.
Már a mérsékelt hiány is számos kellemetlen tünetet okozhat, mint a hajhullás, hasmenés, lassú sebgyógyulás, kiütések, és a gyengülő immunitás. A cinkhiány megelőzésében és pótlásában a kiegyensúlyozott étrend a legfontosabb kulcs.
Számos élelmiszer gazdag ebben az ásványi anyagban, különösen az állati eredetű ételek. A cinket megtalálhatjuk többek között a marhahúsban, a halakban, mint a szardínia, lazac és sügér, olyan hüvelyesekben, mint a lencse, csicseriborsó és fekete bab. A diófélék és magvak, például a kesudió, tökmag és kendermag, szintés jelentős mennyiségű cinket tartalmaznak, és a tejtermékek is, többek között a tej, joghurt és sajt is hozzájárulhatnak a napi cinkbevitelhez.
A gyógyszerész figyelmeztet azonban, hogy túlzásba sem szabad esni. A túlzott cinkbevitel hányingert, hányást, szédülést, és más fontos anyagok felszívódásának gátlását eredményezheti. Mielőtt a cinkkúra mellett döntünk, érdemes konzultálni akár az orvosunkkal, akár gyógyszerésszel.