2020. február 22., 11:26

B. G. Úr

Az egykori Eötvös-kollégisták visszaemlékezéseiben gyakran kerülnek szóba az Eötvös József Collegium jeles tanárai, akiket teljes nevükön említenek, egyvalaki azonban szinte következetesen B. G. Úrként szerepel a felsorolásban. Ahhoz, hogy kiderítsük, ki is ez a személy, előbb fel kell lapozni a kollégium történetét.

Az intézményt báró Eötvös Loránd kezdeményezésére hozták létre 1895-ben azzal a céllal, hogy az egyetemi tanulmányaikat végző fiatalok legjelesebbjeiből kiváló középiskolai tanárokat neveljenek. Ebbe az intézménybe, amely a francia École normal supérieure mintájára jött létre, pályázat útján juthattak be a jelentkezők, és akiket ide felvettek, azokkal a legkiválóbb tudósok foglalkoztak.

Számos híres irodalomtudós, történész és természettudós is Eötvös-kollégista volt, pl. Bay Zoltán fizikus, Kosáry Domokos történész, Szabó Dezső író és még sokan mások. Az intézmény első igazgatója Eötvös Loránd tanársegéde, Bartoniek Géza fizikus volt, aki a tudományos pályát cserélte fel ezzel a tisztséggel.

Neve kezdőbetűi alapján már sejteni lehet, hogy ő volt az a titokzatos B. G. Úr, akire a címben is utaltam.

A Nagyszombathoz közeli Szárazpatakon (korábban Szuha) született 1854. szeptember 5-én. Középiskolai tanulmányait Nagyszombatban, majd Pozsonyban végezte, a budapesti tudományegyetemen matematikát és fizikát hallgatott. Így került szorosabb kapcsolatba Eötvös Loránddal. Hét évig az asszisztense volt, majd 1886-ban egy fővárosi tanítóképző intézet tanára lett. Néhány tudományos dolgozatot is közreadott a hangtan és az elektromosság témaköréből, emellett ismeretterjesztő cikkeket is írt a Természettudományi Közlönybe, például a Krakatau vulkán 1883-as kitörését követő égi fényjelenségekről.

Amikor Eötvös Loránd kitartó igyekezetének köszönhetően létrejöhetett az Eötvös József Collegium, Eötvös egykori munkatársát kérte fel az intézmény vezetésére. Ő maga a kollégium kuratóriumának elnöki tisztét vállalta, Bartoniek Géza lett az igazgató.

A kortársak és az utókor egyöntetű véleménye az volt, hogy ő alapozta meg az intézmény szellemiségét és példamutató körültekintéssel törődött azzal, hogy a kollégium maradéktalanul eleget tegyen feladatának: tudós tanárokat neveljen a magyar középiskolák számára.

Az egyik visszaemlékező pontosan jellemezte nemcsak egyéniségét, hanem azt is, ahogyan a munkáját végezte:

Bartoniek a kollégiumot tágabb családjának tekintette. Patriarchális igazgatására jellemző, hogy a kollégistákat szakonként és lakosztályonként kis családokba tömörítette, s ezek alkotmányos úton maguk választották az idősebbek közül a fejüket, a családapát, aki a belső rend bizonyos dolgaiban felelős volt Bégé Úrnak. Így neveztük ti. egymás között Bartonieket, annál fogva, hogy kifüggesztett hirdetményeit nevének kezdőbetűivel írta alá. A kollégisták iránti gondos szeretete nem szűnt meg egyetemi éveik után sem. Pályájukat egyengette, sorsukat figyelemmel kísérte. Olyanokat, akikben meglátta a tudomány elhivatottságát, s akiknek a további kutatómunkája nem volt más tudományos intézetekhez kötve, ott tartotta mint szakvezetőket, s belőlük választotta ki, nevelte a kollégium későbbi tanárait.

Harminc évig állt igazgatóként a kollégium élén, a legnehezebb időkben is. Egyéni tragédiája volt, hogy felesége elmegyógyintézetbe került, így egyedül kellett nevelnie öt gyermekét. Egyetlen fia ugyancsak fizikus lett, de hősi halált halt a nagy háborúban. Leánya, Bartoniek Emma jeles történész és bibliográfus volt. Bartoniek Géza 1927-ben adta át az igazgatói tisztet Gombocz Zoltánnak. Kilencven éve, 1930. február 11-én hunyt el Budapesten.

Megjelent a Magyar7 2020/8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.