Az űrturizmus jövője

Elgondolkodtak már valaha azon, hogy milyen lehet feljutni az űrbe? Sokáig álomnak tűnt, hogy úgymond egy átlagember is feljusson a világűrbe, a mai modern technikát és a lehetőségeket figyelembe véve azonban nem kizárt, hogy az elkövetkező években nagy fellendülésen megy majd keresztül az űrturizmus.

Űrutazás
Az űrutazást továbbra is csupán a legtehetősebbek engedhetik meg maguknak
Fotó: Pexels

Az ötlet, hogy az űrturizmussal foglalkozzak, Kapu Tibor kilövése kapcsán pattant ki a fejemből. Idáig kizárólag az erre kiképzett személyek vehettek részt űrutazáson, hamarosan azonban a civil lakosság számára is elérhetővé válhat.

Áprilisban például a Blue Origin hajtott végre egy történelmi űrmissziót, melynek keretében ismertebb személyiségek, például Katy Perry énekesnő, vagy Lauren Sanchez a Blue Origin alapítójának, Jeff Bezosnak a felesége vett részt egy nagyjából tíz perces űrutazáson.

Ezt ugyan összes sem lehet hasonlítani egy valódi űrmisszióval, azonban így is átlépték a világűr határának tekintett száz kilométeres magasságban húzódó vonalat.

A tudósok az sem tartják kizártnak, hogy az elkövetkező évtizedekben az űrutazás ugyanolyan általánossá válik, mint mondjuk a repülőgéppel való utazás. Ez olyan cégeknek köszönhető, mint a SpaceX, Virgin Galactic vagy épp a Blue Origin, akik egyre gyakrabban juttatnak fel civileket a világűrbe. A SpaceX például még 2021-ben hajtott végre ilyen küldetést teljesen civil legénységgel, de a Blue Origin is ugyanebben az évben vitt véghez hasonló missziót.

A legtöbbeket valószínűleg az a kérdés foglalkoztatja, hogy mennyibe kerül egy ilyen űrutazás. Nos, nem olcsó mulatság, jelenleg csak a leggazdagabbak engedhetik meg maguknak. A Blue Origin által szervezett űr pereméig szóló utazások a legolcsóbbak, ezek ára nagyjából 200-500 ezer dollár között mozog. A SpaceX olyan űrutazásokat is szervez, mikor az utasok Föld körüli pályára állhatnak, és több napot is eltölthetnek a világűrben.

Ennek ára már jóval borsosabb, egészen pontosan 55 millió dollárból hozható ki. Elon Musk cégének szervezésében egyébként akár a Nemzetközi Űrállomásra is eljuthatunk, ezért azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, akár 60 millió dollárba is kerülhet egy ilyen “kiruccanás”.

Az árakat látva a másik fontos kérdés, ami megfogalmazódhat bennünk, hogy mikor válhat elérhetővé az űrutazás egy átlagember számára. Az űrtechnológia fejlődésével valószínűleg csökkenni fognak az árak, azonban még így is csak a leggazdagabbak számára lesz elérhető.  A repülés fejlődéséhez hasonlóan, az űrturizmus is egyre szélesebb körben terjed majd el, egyre több jegyet értékesítenek, így az árak is valószínűleg csökkeni fognak.

A szakértők szerint 2035-ben az űr peremére akár már 50-100 ezer dollár körüli összegért is eljuthatunk, a földkörüli pályára vonatkozó jegyek viszont továbbra is több millió dolláros tételek maradnak.

Az egyes űrkutatási vállalatok már annak a lehetőségét vizsgálják, hogy miként vihetnének civileket a Holdra vagy a Marsra, jelenleg azonban még ott tartunk, hogy az űr peremére sem juthat el bárki.

Mert jelenleg még úgy állunk, hogy a világ lakosságának nagyjából 1-2 százaléka engedheti meg magának anyagilag az űrutazást, és hiába az árak csökkenése, az elkövetkező 25-30 évben is luxusélménynek fog számítani az űrturizmus.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.