Az ünnep se legyen apropó arra, hogy a gyermeknek megengedjük az alkoholfogyasztást
A húsvét egy olyan ünnep, amikor összegyűlik a tágabb család is. Ilyenkor pedig gyakran az asztalra kerül egy-egy boros- vagy pálinkásüveg. A locsolkodás pedig azért is veszélyes szokás, mert a kínálgatás következtében bizony gyakran részegen, vagy spicces állapotban térnek haza a locsolók.

A legnagyobb veszélyben a fiatalok és a gyermekek vannak, s az orvosok a megmondhatói, hogy közülük hányan kötnek ki a sürgősségin súlyos alkoholmérgezéssel.
Kockázatos számukra az ún. szimbolikus koccintás. Sokszor épp a szülő az, aki gyermeke kezébe adja a stampedlit vagy a borospoharat.
Erre figyelmeztet az egészségügyi minisztérium szakértője és a drogfüggőséget kezelő központ igazgatója, Ľubomír Okruhlica.
A törvény is világosan kimondja, hogy 18 év alatt tilos az alkoholfogyasztás. Paradox módon azonban a húsvét elegendő apropó ahhoz, hogy a szülő ezt megszegje és gyermekét alkohollal kínálja. Olyan esetre azonban nem emlékszünk, hogy törvényszegés miatt szülőt megbüntettek volna, konstatálja a szakértő.
Miért veszélyes a húsvéti koccintás? A fiatalkorúak és gyermekek, akik addig még nem fogyasztottak alkoholt, rosszul tolerálják azt. Éppen ezért gyakran a sürgősségin kötnek ki, alkoholmérgezés miatt.
A mentőket is gyakran riasztják részeg gyermekekhez az ünnepek alatt, mondja Alena Krčová, a mentőszolgálat szóvivője
– idéz fel el egy konkrét esetet.
Nemcsak a gyermekek vannak kitéve az alkoholfogyasztás veszélyének húsvétkor. A krónikus betegeknek, mint amilyenek a cukorbetegek vagy a magas vérnyomásosok, sem szabad poharazgatni húsvétkor (máskor sem). Tilos a szeszfogyasztás az emésztési gondokkal küszködőknek és a lelki betegségekben szenvedőknek is.