2023. szeptember 7., 16:28

Az Oppenheimer-film elveszett magyar fizikuscsillaga: Szilárd Leó

Nolan Oppenheimere nagy kasszasikernek bizonyult, elég emberhez eljutott már ahhoz, hogy az érdeklődők a történet mögé nézzenek.

szilárd
Fotó: Reprofotó

Nekünk magyaroknak különösen fontos lehet, hogy megfelelő képet kapjunk történelmi fontosságú nagyjainkról, mert az amerikai atomprojektben sok emigrált magyar neve felcsillan.

A forgatóköny kifejezetten egy regényt, az Amerikai Prometheust dolgozta fel. Ez a regény, bár Oppenheimer szemszögéből nézve nagyon alapos, erősen az ő oldaláról ragadja meg az atomkutatás és bombaépítés történetét. A címszereplő mindent felülíró perspektívája a filmvásznon pedig még inkább jellemzővé válik.

Teller Ede filmbéli ábrázolásával is külön lehetne foglalkozni, de számunkra most fontosabb a film elveszett csillagára kitérni, akinek csak két nagyon rövid jelenet jutott, ez a személy pedig nem más, mint Szilárd Leó.

Szilárdot az Oppenheimerben Haumann Máté, a néhai Haumann Péter fia alakította.

Szilárd Leó egyike volt azoknak, akik elindították a Manhattan Projektet. Ő íratott levelet Albert Einsteinnel 1939-ben Roosevelt amerikai elnöknek, és javasolta az egész atombomba-projektet. Szilárd Leó volt az, aki rájött a maghasadás igazi jelentőségére. Már 1933-34 körül szabadalmaztatta a láncreakció elvét, később felismerte, hogyha a maghasadásra alkalmazzuk a láncreakció törvényét, akkor nagyon nagy energiákat lehet felszabadítani.

Ezt egyaránt lehet háborús és békés célokra is fordítani. Szilárd Leó mindkettőnek tudatában volt.

Ahogy a kutatás haladt tovább, 1942-ben elkészült az első atomreaktor Chicagóban, és ebben Szilárd Leónak is fontos szerepe volt. Ez az alapja annak, hogy a nukleáris energiát napjainkban is békés módon tudjuk felhasználni. (Margóra megjegyezve, persze ennek is akad hátulütője, de ezt máskor.)

Szilárd Leó jelentősége nemcsak az atombomba, hanem a nukleáris energia békés felhasználásának szempontjából is óriási.

Szilárd az ötletgazda
Szilárd Leó, Teller Ede és Wigner Jenő - a chicagói atommáglya létrehozói
Fotó:  Archívum

A Rooseveltnek írt levél után, amikor elkészült az atombomba, újra levélben fordult az USA akkori elnökéhez, Trumanhoz hogy a bombát ne vessék be civilek ellen. Erre a film is utalást tesz, de csak felületesen, sokkal többet foglalkozik Oppenheimer belső vívódásával, mennyire cselekedtek helyesen, mikor a bombát mégis bevetették. A háború lezárulta után Szilárd a szovjet vezetőkhöz fordult, hogy az atomenergiát felelősséggel használják.

Később több társával együtt megalapította a Pugwash-konferenciát, amelynek lényege, hogy a tudományos eredményeket ne lehessen eltitkolni, de a kutatónak szerepet is kell vállalnia abban, hogy az eredmények kontrolláltan váljanak valósággá és a működjön széles körű kommunikáció.

A film három órán keresztül vesézi ki a lehető legnagyobb részletességgel Oppenheimer drámáját, keresve a választ, morális döntés volt-e a bomba elkészítése és ledobása, és vajon mekkora a felelőssége az áldozatok halálában a címszereplőnek. Ahelyett, hogy egy ember vállára helyeznénk a teljes felelősséget, fontos lehet megismernünk, mennyi ember alakította a történetet, és voltak olyanok is, akik Oppenheimerrel ellentétben egyértelműbben hangoztatták a nukleáris fegyverek veszélyét. Ilyen volt a kevés szerepet kapott Szilárd Leó is, akiről ahelyett, hogy aláírásokat gyűjt és leveleket írattat a háttérben, és kap pár jelentéktelen mondatot, akár egy különálló, saját filmet is lehetne forgatni.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.