Az online gyűlések hódítanak, de nem Szlovákiában
Hiába növekedik az online megbeszélések aránya egyre nagyobb mértékben Európában, ezek a trendek egyelőre csak részben érintik a szlovákiai vállalatokat.

A koronavírus okozta járvány jócskán felgyorsította a vállalati szintű online munkavégzés és kommunikáció előretörését. Néhány hónap leforgása alatt Szlovákiában is megtapasztalhatták a munkavállalók az otthoni munkavégzés előnyeit és hátrányait, s azt is, mennyire hatékony vagy éppen nem az, ha személyes találkozók helyett "online meetingeken" keresztül egyeztetnek.
A vállalatok nagy része pedig azt is felismerte, jelentős megtakarításokat tud elérni azzal, ha nem egy központban, hanem otthonról vagy éppen aktuális tartózkodási helyéről kapcsolódik be a megbeszélésbe. Az EU-s statisztikák szerint a 10 alkalmazottnál nagyobb vállalatok legalább fele tavaly is egyeztetett online formában, amikor ezt a járványhelyzet nem tette szükségszerűvé.
A trend.sk által közölt adatok alapján ezen a téren a svédek jártak az élen, Szlovákia a 27 tagállam közül hátulról a negyedik, csak Görögországban, Magyarországon és Bulgáriában alacsonyabb az ilyen online gyűlések mértéke. Hozzávetőleg minden harmadik szlovákiai cégben volt erre lehetőség, de még kedvezőtlenebbek az adatok, ha az online munkavégzést vesszük figyelembe.
Nálunk csupán az alkalmazottak 5 százaléka dolgozhat rendszeresen otthonról online, amelyet a szakértők azzal magyaráznak, hogy mivel a munkavállalók jelentős része a gyártásban van alkalmazva, ott erre nincs lehetőség. A statisztikák arra is rámutatnak, hogy a gyárak adminisztratív vagy éppen más felsőbb szintjein sincs erre túl gyakran lehetőség.
A jövőben viszont a szakemberek szerint ezen a téren is jelentős változásokra kerül majd sor, mert a robotizáció fejlődésével sok munkavégzés nem igényel majd személyes jelenlétet. Az online munkavégzés terén egyébként az EU-n belül Írországban a legjobb a helyzet, ahol minden negyedik munkavállalónak rendszeresen van lehetőségre hazulról végeznie munkáját.