Az immunterápia védelmet nyújthat az életveszélyes rovarcsípések ellen
A nyári hónapokban megnő a rovarcsípések kockázata. A méh-, darázs- vagy darázscsípésre allergiás embereknek különösen óvatosnak kell lenniük, mivel az ezekkel a rovarokkal való találkozás életveszélyes reakciót okozhat. Az allergén immunterápia megelőzheti ezt.

A statisztikák szerint a lakosság 95 százaléka találkozik élete során méh-, darázs- vagy más rovarcsípéssel. E rovarok szúrásának mérgező hatása miatt a csípés helyén minden embernél duzzanat és bőrpír jelentkezik.
Martin Hrubiška allergológus szerint mindaddig, amíg a reakció a csípés helyére korlátozódik, nem veszélyes. Akkor válik azzá, ha a duzzanatos reakció máshol is jelentkezik, mint ahol az illetőt megcsípték.
- írta le Hrubiško az úgynevezett szisztémás allergiás reakció tüneteit.
A felnőttek körülbelül 1-7,5 százalékánál diagnosztizálnak szisztémás allergiás reakciót rovarcsípésnél, ezért fontos tudni, hogyan nyújtsunk elsősegélyt, ha szükséges.
- magyarázta Miloš Jeseňák, a Szlovák Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság elnöke.
Mint rámutatott, ezt a gyógyszert úgy készítik el, hogy a páciens maga is beadhatja a combizomba, vagy egy járókelő is beadhatja neki.
- jegyezte meg Jeseňák.
Ha olyan betegről van szó, akinél először jelentkezik allergiás reakció, vagy nincs nála adrenalin toll, azonnal mentőt kell hívni.
A szakemberek szerint az egyetlen tartós megoldást ebben az esetben az allergén immunterápia jelenti, amelynek elve, hogy a betegnek hosszú távon egy specifikus rovarallergént adnak be.
- mondta Hrubiško.
Ez a kezelés három-öt évig tart, és jelenleg Szlovákiában közel 600 betegnél alkalmazzák. A vizsgálatok szerint a kezelés hatékonysága eléri a 96 százalékot.
- tette hozzá Jeseňák.