2024. november 30., 14:00

Az idő „börtönében” – December

Ha tágabb értelemben szemléljük a világot, minden létező dolog (ember, állat, növény, de még maga a Föld is stb.) az idő „börtönében” létezik, de maradjunk csak az embernél, s ne legyünk túl szigorúak. Ez a „börtön” lehet szorító, feszes, idegesítő, de kellemes és boldog is, amikor „száll az idő egyre gyönyörűbben” sok nem várt kellemes meglepetést is hozva.

Tél
Galéria
+1 kép a galériában
Tél
Fotó: indafoto.hu (olzsi)
Az idő végtelen, de mi (sajnos) nagyon is végesek vagyunk (bár már régen kutatják az „örök” élet szegmensét az emberi testben is; de minek?).

Nemrégen még az általam nem nagyon szívelt hónapról, a novemberről írtam, s már el is röppent harminc nap. Ami az időjárást illeti, a december sem a szívem közepe, de ilyenkor már ott mocorog a felnőttben is a gyerekkori emlék, hogy nemsokára itt a Mikulás, és a karácsony; csak ugrunk egy nagyot. Igaz, hogy neki is kell rugaszkodnunk alaposan, mert az év vége sokak számára igencsak hajszás, főleg ami a munkahelyi teendőket illeti. Nemcsak egy hónapot zárunk, tudunk magunk mögött, hanem egy egész évet. Meg aztán a kellemes (?) plusz feladat, hogy időben kell gondoskodni arról, a Mikulás is meghozza a várt csomagocskát a jó gyerekeknek, meg a karácsonyi ajándékot se az utolsó percben beszéljük meg a Jézuskával. A munkahelyi gondok mellett ez is a nyakunkon van… A gyerekekkel legalább érdemben meg lehet egyezni, hogy mit hozzon a Jézuska, de az öregek „nekem semmi sem kell” évente ismétlődő „kérése” komoly fejtörést okoz, hiszen szentestén, vagy karácsony estéjén mégsem állhat ott az ember üres kézzel, mert akkor nem látja az örömöt, s a meglepetést az arcokon és vége az áhítatnak.

A múltkor is bőven idéztem Karel Čapeknek, a remek cseh írónak a könyvéből, s most sem úszhatja meg a kedves olvasó, hogy szösszenetembe be ne csempésszek tőle ismét néhány, évtizedeken átívelő, de még mindig aktuális gondolatot:

Erős a gyanúm, hogy az »öröm ünnepe« elnevezést egy fürge boltossegéd találta ki, aki ezzel gazdája kegyeibe akart férkőzni”,

írja, meg azt is, hogy

ajándékot adni nehéz, ajándékot kapni még nehezebb”;

ha felnőttről van szó, tegyük hozzá gyorsan, hiszen a gyermek e tekintetben is egy más kategória. Čapek szerint is:

Az ajándék kapásához, hogy úgy mondjuk, az ártatlanság állapota szükséges. Amikor kisfiú koromban egy kis dobot kaptam a Jézuskától, az csodálatos ajándék volt, mert nem készíthettem és nem vehettem magamnak dobot, csakis egy magasabb és csodálatos kegy, az ajándékozás jóvoltából juthattam hozzá. (...) Az ajándék akkor igazi gyönyörűség, ha olyasmi, ami más módon, mint ajándék formájában, elérhetetlen. Igazi ajándékot csak gyerek kaphat, egyszerűen azért, mert a gyerek nem vásárolhat semmit.”

Ennyit a karácsonyi „előkészületről”, amely az év utolsó hónapjának a természetes, fontos velejárója.

December, az év utolsó hónapjaként meglehetősen elöl jár a hónapok fontossági sorrendjében, hiába kullog a sor végén. Bár a Gergely-naptárban a 12., a neve a latin decem, tíz szóból származik, hiszen eredetileg a római naptárban a tizedik volt, de aztán a január és február is bekerült az évbe, így állhatott a sor végére.

A magyar nyelvújítók szerint december neve „fagyláros”. Hát, sok más szóval ellentétben, ez nem lett túl sikeres. A magyar népi kalendárium karácsony havának nevezi.

díszkivilágítás Naszvadon
Fényárban úszik a fenyő Naszvadon

A decemberhez számos népszokás is kapcsolódik; a Luca-napi variációinak se szeri se száma, a legismertebb a Luca székéhez kapcsolódó, de volt olyan is, amely az asszonyoknak „kedvezett”, mert bizonyos helyeken, Luca napján tilos volt szőni, fonni, sütni, varrni, mosni. A fiatal lányok pedig e nap estéjén megjósoltatták maguknak, ki is lesz jövendőbeli férjük. Ezt az ólomöntés révén tudhatták meg. A karácsonyi ünnepkör is sok régi-régi szokást rejt, ma már csak inkább felújított, újra elevenné tett formában, mint a maga eredeti valóságában.

karácsony, ajándék
Illusztrációs felvétel
Fotó:  unsplash.com

December 6-án, Miklós napján érkezik a Mikulás, újabban egészen Lappföldről, és ahogy megtudtuk, Joulopukki december 5-én jön ismét Magyarországra, de mindenhová ő sem tud eljutni, ezért pl. a Csallóköz falvaiban a „segédei” jelennek meg, az időjárástól függően vagy autón közlekedve, vagy lovas kocsin, esetleg ló vontatta szánon (a csallóközi rénszarvast még nem találták fel). Ettől függetlenül is a gyerekek már december 5-én kifényesíthetik és az ablakba tehetik lábbelijüket, hogy másnap megnézhessék, titokban náluk járt-e a Mikulás. Bizonyára egy gyerek sem talál a csizmácskájában virgácsot, mert minden gyerek egész évben jó volt. Čapek szerint sommázva:

S most már tudom, miért a Jézuska vagy a Mikulás hozza az ajándékot. Azért, mert semmiféle igazi ajándék nem földi eredetű, hanem az égből származik, önmagában véve bűvös és természetfeletti, ezért nem nyújthatja át emberi kéz. Ennélfogva a Jézuska meg a Mikulás valóban létezik: becsületszavamra, létezik, mégpedig ott lakoznak természetfeletti módon az ajándéktárgyakban. Ezért, amikor kibontjuk az ajándékcsomagot, csodálatos mennyei illat száll belőle, amelytől jókedvre derülünk. Az ajándék a mennyből érkezik, még ha kell is hozzá földi közvetítés (…).”

Mindehhez azonban sokat kell még aludnunk, s barátkoznunk a hideg, nyirkos napokkal, a szürkeséggel, a latyakkal és a gyermekek örömével, a hóval. S a korai sötétedéssel… De látni már az alagút végét; 2024-ben december 21-én, szombaton lesz a téli napforduló, egészen pontosan 09:20-kor. Ezen a napon a leghosszabb az éjszaka, a legrövidebb a nappal, de aztán egy tyúklépéssel minden nap hosszabb lesz a nappal, mindannyiunk örömére (de erről majd bővebben más alkalommal).

A Mikulás kamionon érkezett a komáromi Klapka térre - KÉPEKKEL
A Mikulás-kamion "beszédes" hátulja a város karácsonyfája mellett
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Soraim végén hadd ne feledkezzem el a hónap utolsó, jeles napjáról, a szilveszterről sem, amelyet ki-ki a saját elképzelése, lehetőségei, pénztárcája szerint képzel el. De ez egy másik írás tárgya lehetne. A lényeg, hogy elégedetten, minden baj nélkül, békében vészeljük át a decembert is, kössünk barátságot vele és bizakodjunk, ahogy Čapek is tette 1931-ben:

Ha mi is azt mondanánk: Szó, ami szó, rossz időknek nézünk elébe. De azért már mindent előkészítettünk, hogy azután hogyan nőjünk és erősödjünk. Magunkban hordjuk a jövő rügyeit, virágait, lesz tán egy és más, ami elfagy, meg kiszárad, de semmiféle veszteség nem húzhatja keresztül nagyszabású és gondosan előkészített tervünket, hogy megint csak erősebbek, életrevalóbbak legyünk.”
Tél
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.