2025. március 21., 16:25

Az első és második Balkán-háborúk időszaka

A legutóbbi írásomban a Balkán történelmét vettük górcső alá, az ókortól, egészen a nemzeti ébredések koráig. Megjelentek az első független királyságok, melyek azon voltak, hogy a meglévő területeiket tovább gyarapítsák. A meg - és újjászületett balkáni királyságok a kezdetektől magukban hordozták az eszkaláció elburjánzását. Nem volt szükséges berobbantani azt a bizonyos lőporos hordót, mivel adta magát, itt bizony háború lesz, ráadásul kettő is, amit az utókor csak az első és második Balkán-háborúknak hív. Erről fog most szólni ezen írásom tartalma.

balkán
Fotó: Wikipedia

A huszadik század Balkánja eléggé vérgőzösre sikeredett. A nyitótáncot a balkáni háborúk időszaka nyitotta, amolyan bevezetés, mire számítson Európa, ha netán nemzetei egymás torkának esnének. A vén kontinens beteg emberének titulált Oszmán Birodalom területileg még mindig mélyen benyúlt a Balkán-félszigetbe. Négy balkáni ország, ezek a következők: Szerbia, Montenegró, Görögország és Bulgária gátolva voltak abban, hogy határaikat kitolják, mivel egymagukban az oszmán hadsereg ellen vajmi esély lett volna a győzelemre.

Mindenki a saját területi elképzeléseit szövögette. A szerbek a déli területek, a Szandzsák, Metohija és Koszovó felszabadítására koncentráltak, a bolgárok Trákia és Macedónia országukhoz csatolásáról szőttek terveket, a görögök pedig területük északi (thesszáliai) kiterjesztését áhították. Végül 1912 szeptemberének második felében az előbb felsorolt balkáni államok és az Oszmán Birodalom egyaránt mozgósította hadseregeit. Kezdetét vette az első balkáni háború.
balkán
A Balkán politikai térképe a balkáni háborúk előtt
Fotó:  Wikipedia

Az egykori fényes Porta kilátásai nem a legjobbak voltak. Nazim pasa, a háború török vezérkari főnöke - Európában - kezdetben mindössze bő háromszázezres haderőt tudott összegyűjteni, melyet ráadásul három centrumban - Konstantinápolyban, Thesszalonikiben és Szkopjében - kellett szétosztania. A törökökkel szemben a balkáni államok közel nyolcszázezres létszámot tudtak kiállítani. Egyértelmű volt a helyzet. Hol voltak már akkor az egykor rettegett janicsárok és szpáhik rohamai. A törökök kapitulálnak és szinte teljesen kiűzik őket Európából. Természetesen ebből még nem következett az össznépi balkáni összeborulás és rakijázás. A háború 1913 májusáig elhúzódott és a londoni békével zárták le.

Mit tartalmazott röviden a béke, amit nagyban befolyásoltak itt már a nagyhatalmak? A háború végével egy újabb független országgal gyarapodott a Balkán. Albánia felkerült a politikai térképre, ezzel keresztül húzva Szerbia azon tervét, hogy területét kiterjesztheti az Adriai-tengerig.

Ráadásul a Szandzsákon Montenegróval, Macedónián pedig Bulgáriával kellett osztozkodnia. Ugyanígy Bulgária és Görögország is szembekerült egymással az égei partvidéken, Athén pedig szintén sérelmezte a független albán állam megalakulását. A törökök ellen vívott országok expanziós igényei kielégítetlenül maradtak. A tinta még meg sem száradt a Londonban aláírt békekötési dokumentumokon. Két hónap múlva az egykori szövetségesek rontottak egymásra és ezzel kezdetét vette a második balkáni háború.

balkán
A területi átrendeződések az első balkáni háború után
Fotó:  Wikipedia

Néha a Balkán olyan mint egy elfuserált orgia. Mindenki csinálja mindenkivel. Errefelé a háborúkra főleg igaz. A relatíve kicsi félszigeten túl sok ország bukkant fel a térképen. Egyértelmű volt, ezek egymásnak esnek. Az Oszmán birodalom vívta saját haláltusáját, így ebből a második balkáni csetepatéból kimaradt. Akik egykor szövetségesek, most egymás ellenségei voltak. Látva, a káosz is lehet egy ugródeszka, a románok szintén beszálltak a második menetbe. A fő elégedetlenkedők a bolgárok voltak. A bolgár egység eszméjének jegyében Bulgária igényt tartott egész Makedóniára, beleértve délen Thesszáliát is. Persze az utóbbi területi egységre a görögök, míg az észak-makedón területekre a szerbek vetették ki hálójukat.

A második balkáni háború felvonása alig két hónapig tartott. Persze itt is dukál egy “béke”, amit éppen a Román KIrályság fővárosában, Bukarestben szignóztak.

Ennek értelmében Bulgária elveszítette az első balkáni háborúban megszerzett területek java részét: Macedónia északi része Szerbiáé, déli területe Görögországé lett, Kelet-Trákiát visszakapták a törökök, ráadásképpen Dobrudzsa Romániához került. Egyedül Nyugat-Trákia Dedeagac kikötővárosával maradt bolgár fennhatóság alatt. Végül Albánia végleges határait is itt rendezték el.

balkán
Területi módosítások a második balkáni háborúk után
Fotó:  Wikipedia

Nyilván a bukaresti békében megállapított új határok sem hozták el a balkáni békét. Egy évre rá már javában ölték egymást, de ez már egy nagyobb és hátborzongatóbb esemény volt, amit mi első világháborúnak nevezünk. Erről fog szólni a következő írásom, na de addig is, Csak a Balkán!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.