Az elmúlt évben a lakosság több mint felét próbálták megrövidíteni a csalók
A szlovákiai lakosok 51%-a tapasztalt az elmúlt 12 hónapban olyan kísérletet, amikor csalók megpróbáltak pénzt ellopni a számlájukról. Az olyan esetek száma, amikor érzékeny banki adatokat próbáltak tőlük kicsalni, az előző évhez képest jelentősen nőtt – ezt a válaszadók 47%-a jelezte. Ez az adat az Ipsos közvélemény-kutató ügynökség reprezentatív felméréséből származik, amelyet a Home Credit Slovakia megbízásából készítettek 2025. május 21–26. között, 1011 válaszadó bevonásával.

Tíz szlovák közül nyolc úgy véli, hogy a csalások ma kifinomultabbak, mint korábban, mégis csak százból négyen estek áldozatul. Ugyanakkor minden ötödik ember ugyanazokat a jelszavakat használja a közösségi médiás fiókjaihoz és az internetbankjához is. A legtöbb pénzügyi csalási kísérlet e-mailen érkezik, ezeket követik az SMS-ek és a közösségi oldalak.
Évről évre nő azoknak a csalásoknak a száma, amelyek célja, hogy az emberektől érzékeny banki adatokat csaljanak ki és meglopják őket. A Home Credit megbízásából végzett kutatás szerint a válaszadók 47%-a szerint ezek a próbálkozások jelentősen gyakoribbak, mint egy évvel ezelőtt. További csaknem egynegyed szerint kissé nőtt a számuk, míg 15% szerint nem változott. Mindössze 6% gondolja úgy, hogy kevesebb csalás történt.
„A kutatás adatai alapján a válaszadók 16%-a több mint tízszer találkozott csalási kísérlettel az elmúlt évben, 14% több mint ötször, majdnem egyötödük több mint háromszor, és hasonló arányban hármat tapasztaltak – ezek valóban magas számok. Három vagy több próbálkozást tehát a megkérdezettek 70%-a élt meg” – értékelte az eredményeket Jaroslav Ondrušek, a Home Credit elemzője.
A legtöbb csalási kísérlet e-mailben érkezett – ezt a válaszadók 45%-a állította. Ezt követték az SMS-ek (33%), a közösségi hálók (30%), a telefonhívások (29%), valamint 14% említett több módszer együttes alkalmazását. A felmérés szerint a szlovákok túlnyomó többsége nem dőlt be a csalóknak.
– mondta Ondrušek.
A felmérés szerint a válaszadók háromnegyede minden fiókjához – akár közösségi média, akár online bankolás – más-más jelszót használ. Ugyanakkor 20% ugyanazokat a jelszavakat alkalmazza több fióknál is. Legalább évente egyszer cserél jelszót internetes vagy mobilbankjához a megkérdezettek 28%-a, ugyanennyien viszont egyáltalán nem változtatnak rajta. Tízből négyen szükség szerint módosítják a jelszót.