2025. január 18., 13:36

Az Apple és a kínaiak

Az amerikai cég okostelefonjai továbbra is az egyik legnépszerűbb opciónak számítanak a piacon, a dominanciájuk azonban korántsem olyan erős, mint mondjuk pár évvel ezelőtt.

iphone
Fotó: TASR/Ap

Az Apple a tavalyi évet sem zárta túl fényesen, a nemrégiben napvilágot látott statisztikák szerint 2024 utolsó negyedévében, melybe a kulcsfontosságúnak számító karácsonyi időszak is beletartozik, öt százalékkal csökkentek az eladásaik 2023 azonos időszakához képest.

Egész éves viszonylatban már nem ilyen szörnyű a helyzet, a cég népszerűségét, valamint a piacon korábban meglévő dominanciáját figyelembe véve azonban ez sem mondható a legideálisabbnak. 2023-hoz képest az Apple a tavalyi évben két százalékkal kevesebb okostelefont értékesített a piacon.

Ez elsősorban annak tudható be, hogy a cég által szeptemberben piacra dobott Iphone 16 szériának a kínai piacon nem voltak teljes mértékben elérhetőek a mesterséges intelligencia funkciói, ezzel pedig egy hatalmas felvásárlópiactól estek el.

Ez meg is mutatkozott a cég világpiaci részesedésén, ami a tavalyi évben egy százalékponttal, 18 százalékra csökkent.

Persze az Apple-t nem szabad temetni, mindig képesek olyan újítással előrukkolni, mellyel ismét maguk mellé állíthatják a potenciális vásárlókat. Ezt tervezik 2025-ben is, amikor ismét piacra dobhatnak egy SE modellt, ami elsősorban azokat az embereket célozza meg, akik Iphone-t szeretnének, viszont nem akarnak 1-1,5 ezer eurót elkölteni rá.

Ezek akár 500-600 eurótól elérhetőek lennének, és mindennapos használatra tökéletesen megfelelhetnek. A másik újításuk az Iphone 17 air lehet, ami egy szupervékony (5,5 mm) telefont takar maga alatt. Valószínűleg az Apple-nél is érzik, hogy muszáj újítaniuk, és nem ugyanazt a készüléket kidobni egyik évről a másikra minimális változtatásokkal.
De miként kerülnek képbe a kínaiak?

Ahogy mér fentebb is említettük, az Iphone 16 AI-funkciói nem igazán működnek Kínában, így elesnek az ottani felvásárlópiactól. Ezentúl, a kínai Xiaomi egyre jobb számokat produkál, ennek köszönhetően a tavalyi évben a világpiaci részesedésük 13 százalékról 14 százalékra emelkedett.

A nagyhalak közül így a Xiaomi lett az egyetlen cég, melynek világpiaci részesedése 2024-ben növekedett, ugyanis a Samsung részesdése az Apple-hez hasonlóan egy százalékponttal csökkent, jelenleg 19 százalékon áll a dél-koreai vállalat.

Kíváncsian várom, hogy az idei évre tervezett újításoknak köszönhetően sikerül-e az Apple-nek kikerülnie a mostani kisebb hullámvölgyből, és az elkövetkező években ismét minden a Samsung és az Apple kettősről fog szólni. Esetleg a BYD-hez hasonlóan a Xiaomi is világhódító körútra indul, és az előttünk álló évek/évtizedek a kínai telefongyártóról fognak szólni.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék