2020. április 25., 18:45

Az amigurumi felvidéki királynői

Április 25-én tartják a kézműves foglalkozások szerelmesei az amigurumi világnapját. Az amigurumi japán eredetű horgolási technika. Maga a szó horgolt, kézzel készített játékot, figurát jelent.

Galéria
+4 kép a galériában
Vajlik Noémi, NoMini amigurumi technikával készült figurái
Fotó: NoMini

Az amigurumi szó az ami (horgolt, kötött) és a nuigurumi (kitömött játékfigura) szavak összetételéből keletkezett. 2003-ban kezdte vonzani rajongóit, népszerűsége azóta is töretlen. Leginkább állatokat készítenek ezzel a technikával, de más bábuk, tárgyak, babák megalkotásához is kedvelt módszer.

A Felvidéken számos kézműves használja ezt a technikát, komoly piaca alakult ki az amigurumi-kereskedelemnek. Édesanyák szívesen vásárolják a főleg tiszta pamutból, vagy akril-pamut fonalak keverékéből készült, különböző méretű, színű és formájú amigurumi figurákat gyermekeiknek. Az amigurumi figurák tökéletes, egyedi ajándékként is szolgálnak, hiszen magukban hordozzák a készítőjük jellegzetes stílusát, vonásait és az alkotó szívének egy darabkáját is.

A felvidéki kézműveseket gyakran keresik fel egyedi kívánságokkal is, többször kérnek tőlük kedve rajzfilm, vagy más figurákat. Az amigurumikat többnyire előre megadott minta alapján horgolják, de a jó logikával megáldott alkotók maguk is gyakran írnak saját mintákat, amelyeknek szintén kialakulófélben van a felvevőpiaca.

Az amigurumi horgolásról ismert mátyusföldi és csallóközi kézműveseket, horgolókat kérdeztünk.

Horgolzsó leginkább a lányos figurákat kedveli

Kováč Zsófia Anna neve nem ismeretlen a komáromiak számára. A Horgolzsó márka megálmodója számos kézműves vásáron jelen van, és a komáromi kórház újszülött osztályára is rendszeresen szállít amigurumi technikával készült horgolt polipokat. Zsófit még nagymamája tanított meg a horgolás alapjaira. 2014-ben kezdett komolyabban foglalkozni a horgolással, amikor első gyermekével volt várandós. Mint elmondja, először csak egy kis sapkát, figurát szeretett volna készíteni a babának.

Hamar kiderült, ha megtanulom az angol mintákat elolvasni, akkor szinte bármit el lehet készíteni fonálból. Az amigurumik világa végtelen. Legszívesebben állatfigurákat készítek. Legkedvesebb figuráim általában lányosak, szívesen készítek nekik horgolt kis szoknyát vagy tüllruhát. Az ünnepi időszakokban, dekorációkat is készítek, ősszel nagy divat volt a horgolt tök, télen pedig a toboz. Az internet világa tele van inspirációkkal és ötletekkel”

– meséli a Horgolzsó márka tulajdonosa.

Nomini mókás nyúlánkjai a gyerkőcök kedvenceivé váltak

A Horgolzsó márka szorosan fonódik össze a NoMini horgolmányokkal. Kováč Zsófia Anna és Vajlik Noémi, a NoMini márka megalapítója is jó barátnők, együtt fejlesztették mozgalommá az újszülötteknek való polipadományozás folyamatát is.  Noémi szerint az amigurumi egyszerű, könnyen tanulható, mégis precizitást és sok-sok türelmet igényel, ha kifogástalan eredményt szeretnénk elérni.

Odavagyok a cuki állatokért! És az egyszerű formákért. Az évek során sokszor beigazolódott, hogy a kevesebb több, és a gyerkőcök is a letisztult formákat kedvelik a legjobban. Van pár konkrét kedvencem és többen vannak, akiket meg is tartottam magamnak. A legtöbb horgolmányom gyerkőcökhöz kerül, így lesznek szundipajtik, játszótársak. Szeretem a gyerekeket. Végtelenül őszinték, nagyon jó humoruk van és még több jó ötletük. Egyszerűen jó arcok" 

– meséli nevetve Noémi, akinek kedvencei a nyúlánk figurák, akiket nagyon mókás teremtményeknek tart. Hosszú nyurga végtagjaik vannak, melyeket a gyerkőcök könnyen megmarkolhatnak és cincálják magukkal mindenhová.

Nomini gyakran teljesít egyedi kívánságokat, szereti a szülőkkel, gyerekekkel való közös kooperációkat. Mint mondja, jelenleg az amigurumi minden kreatív energiáját leköti. Az utóbbi időben a varrással is szemezget. A horgolás szerinte jó relaxáció. Az alkotási fázis után pedig látni a pöttömök örömét, megfizethetetlen.

Kollár Adrianna kezei alatt csodás figurák kelne életre

Az alszószeliben élő Kollár Adrianna 37 éves, kitanult varrónő, a Vágsellye járásbeli Peredről származik. Gyakori árusa a mátyusföldi kézműves-piacoknak és vendége a Galántai Honismereti Múzeumnak, ahol gyerekeket tanít horgolni kézműves foglalkozások keretén belül. Adri már gyermekkorában találkozott a horgolás technikájával, hiszen a nagymamája gyönyörű terítőket horgolt, de ő maga csak négy éve tanulta meg ezt a kézműves technikát. Kezdetben babasapkákat, kardigánokat horgolt, ezután kedvelte meg az amigurumi technikáját.

Főleg gyerekeknek horgolok, de van egy kolléganőm, aki majdnem minden új figurából kér magának egy darabot. Ez olyan jó érzéssel tölt el, mert megbecsüli, amit csinálok. És amikor látom a képeken, vagy a faluban, hogy valamelyik kicsi az én kezem által készített babát vagy nyuszit szorongatja, na az nagyon jó érzés. A legjobban a nyuszikát szeretem csinálni”

– meséli Adri. Elmondja, azért szeret horgolni, mert megnyugtatja és várakozással tölti el az a folyamat, ahogy egy gombolyag pamutból egy figura születik.

Sárközi Baráth Ágica minden kézműves technikában otthon érzi magát

A bögellői, 38 éves Sárközi Baráth Ágica szintén varrónő, aki nem csak hobbiból horgol, mint elmondja a kézműveskedés egyben a munkája is, vállalkozóként különböző termékek előállításából él. Közel tíz éve kezdett el horgolni, kedvenc technikái közé sorolja az amigurumizást. Kérésre horgolt már csíkos mókust és óriás nyulat is, ami annyira a szívéhez nőtt, hogy egyik legkedvesebb darabjaként jelöli meg. A horgoláson kívül hímezni, kötni, dekupázsolni, gyöngy-horgolni, festeni, csomózni is tud, bármely technikát szívesen fedezi fel. Mint mondja, a kézműveskedés örömmel tölti el, jó érzés, hogy a hobbija egyben a munkája is lehet.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.