2023. január 16., 15:04

Az alvilág aranykora: így tiltották be az alkoholt Amerikában

1920. januárjában lépett életbe a híres Voltstead-törvény, amely az Amerikai Egyesült Államok teljes területén megtiltotta az alkoholos italok gyártását, árusítását és behozatalát. Ez jelentette a szesztilalomként elhíresült időszak kezdetét, amely 13 éven keresztül volt érvényben, s amelynek köszönhetően olyan alvilági figurák alapozhatták meg hatalmukat, mint Al Capone.

szesztilalom
Amerikaiak ünneplik a szesztilalom végét, 1933-ban
Fotó: Wikimedia Commons
Miért volt szükség szesztilalomra?

Az olvasóban bizonyára felmerül a kérdés, volt-e bármi köze a szesztilalomnak az első világháború eseményeihez, hiszen a törvényt 1919 őszén fogadták el, egy évvel a "Nagy Háború" lezárását követően. Nos, volt köze hozzá, ám nem úgy, ahogyan azt elsőre gondolnánk.

A 20. század elején számos, protestáns többségű észak-amerikai és észak-európai államban vezettek be szesztilalmat, vagy épp merült fel annak gondolata. A józan élet részben erkölcsi kérdés volt a protestáns közösségek számára, s az ügynek jót tett az is, hogy ekkortájt jutottak választójoghoz a nők, akik szintén támogatták az alkoholtilalmat szorgalmazó mozgalmakat.
szesztilalom
Egy mértékletességet szorgalmazó amerikai képeslap 1846-ból. A képen Nathaniel Currier amerikai litográfus a két végkimenelt ábrázolta
Fotó:  Wikipedia Commons

A szesztilalomnak ugyanakkor voltak gazdasági és társadalmi okai is. Például a munkások túlzott alkoholfogyasztásuk miatt kevésbé voltak munkaképesek. Emellett az egészségügy fenntartása és a családon belüli problémák miatt is elengedhetetlennek tűnt az alkoholizmus visszaszorítása.

Ami az USA-t illeti, először 1881-ben, Kansas államban tiltották be az alkoholos italokat. S ahogy teltek az évtizedek, egyre több tagállam vezetett be valamiféle korlátozást. Az ügyet az első világháború és az annak idején kialakuló németellenes hangulat is szolgálta. Egyrészt az étkeztetés miatt nagyobb szükség volt a gabonára, másrészt az amerikai szeszgyártók nagy része bevándorolt német volt.
szesztilalom
Francia alkoholellenes plakát a 20. század elejéről. Érdekesség, hogy a poszter különbséget tesz jó és rossz italok közt, s ezek alapján szemlélteti azok hatásait
Fotó:  gallica.bnf.fr

Ilyen hangulatok közepette pedig már nem is volt olyan nehéz dolga Andrew Volstead republikánus politikusnak, aki a protestáns egyházak támogatottságát élvezve kidolgozott egy, az USA egészére kiterjedő szesztilalmi törvényjavaslatot.

A "Volstead-törvény" végül a 18. alkotmánymódosításban teljesedett ki, amely megtiltotta a 0,5%-nál magasabb alkoholtartalmú italok előállítását, szállítását, tárolását és persze fogyasztását.

Érdekesség azonban, hogy a tilalom csak a gabonaalapú italokat érintette – a kukorica- és gyümölcsalapú égetett szeszekre nem vonatkozott, bár ezek egyébként sem voltak népszerűek az amerikaiak körében.

Komoly ár felemás sikerrel

A szesztilalom azonban csak papíron működött. Bár a boltok és a kocsmák nem árusíthattak alkoholt, az emberek nagy része továbbra is hozzá tudott jutni, köszönhetően a fellendülő feketekereskedelemnek és az illegális szeszfőzdéknek. Ez volt a szesztilalom talán legsúlyosabb következménye, hiszen ennek köszönhetően erősödhetett meg a maffia a húszas években.

Olyan alvilági figurák emelkedtek fel ezekben az időkben, mint a chicagói Al Capone, a New York-i Charles „Lucky” Luciano, vagy az omahai Tom Dennison.

A különböző bűnszervezetek felosztották a területeket, ám az egymással való vetélkedés miatt gyakoriak voltak az összetűzések, s emiatt a lakosok sem érezhették magukat biztonságban.

Paradox módon tehát a szesztilalom csak nehezítette a társadalom életét, s a hatóságoknak sem volt könnyű dolguk, hiszen a korrupció és a csempészet olyan méreteket öltöttek, amit már nem lehetett kézben tartani. Az illegálisnak minősített alkohol jelentős része Mexikóból és Kanadából érkezett, a legnépszerűbb csempészáruk pedig a whisky, a gin és a pezsgő voltak.

sörfőzde, Detroit
Detroiti rendőrök egy illegális sörfőzdében
Fotó:  Wikimedia Commons

A hatóságok dolgát tovább nehezítették az illegális kocsmák és szeszfőzdék, különösképp utóbbiak, ahol sokszor hozzá nem értők állítottak elő alkoholos italokat. Az ilyen kísérletek aztán nem meglepő módon súlyos egészségügyi következményekkel, vagy akár halállal jártak. Gyakori probléma volt például a metil-alkohol okozta vakság, továbbá olyanról is olvasni, hogy egy „Jake” nevű ital a déli államokban 50 ezer embernél okozott lábbénulást.

Persze, voltak, akik rafináltabb módon próbálták meg kikerülni a korlátozást. A papok, a lelkészek és a rabbik például egyházi felhasználásra továbbra is hozzájuthattak a borhoz, s az orvosok is írhattak elő alkoholt a betegek számára. Gondolom, az olvasó is sejti, mit eredményeztek ezek a kiskapuk.

A szesztilalom vége és következményei

Az amerikai szesztilalom és az egész 20. század számára fordulópont volt az 1929-es év. Ekkortájt már nyilvánvaló volt, hogy a korlátozás nem működik, hiszen gyakorlatilag a társadalom minden rétege könnyedén hozzájuthatott az alkoholhoz.

Ebben az évben történt Chicagóban a hírhedt Valentin-napi mészárlás is, ahol az Al Capone vezette „déli banda” tőrbe csalt és kivégzett 7 „északi bandához” köthető személyt. Az ürügy természetesen a koncon való összeveszés, vagyis a területekért folytatott harc volt. Végeredményben azonban mindkét fél – s mindkét bandavezér – pozíciói meggyengültek.
al capone
Al Capone 1931-ben. A hírhedt bandavezérre egyetlen gyilkosságot sem tudtak rábizonyítani, így csak egyszer ült börtönben, adócsalás miatt
Fotó:  Wikipedia Commons

A szesztilalom kapcsán a változást részben a nagy gazdasági világválság hozta el, amelynek hatására nemcsak a szeszcsempészet csappant meg, de az emberek is inkább a napi betevőt választották a pancsolt szesz helyett.

Ez, illetve a tény, hogy az alkoholizmussal folytatott harc szinte végig sikertelen volt, végül arra ösztönözte Franklin D. Roosevelt elnököt, hogy a Cullen-Harrison-törvénnyel (21. alkotmánymódosítás) enyhítsenek az 1919-es országos tilalmon. Ennek köszönhetően a 0,5%-os határ 3,2%-osra nőtt, amely elsősorban a sörfogyasztásnak kedvezett.

Fontos azonban kiemelni, hogy a szesztilalomnak még ez sem vetett véget, csupán enyhített rajta. Az államok továbbra is saját maguk dönthettek a tilalom mértékéről vagy épp eltörléséről.

A magyar szesztilalom szigorúbb volt

Végül, de nem utolsó sorban tegyünk egy kitérőt és evezzünk hazai vizekre, az újkori magyar történelem egyik legzűrzavarosabb és viharvertebb időszakára, amely az 1919. március 21-én kikiáltott Tanácsköztársaságban csúcsosodott ki. A Kun Béla vezette proletárdiktatúrában már az első napon kiáltványba helyeztek egy, az amerikainál jóval szigorúbb szesztilalmat.

Ugyanis, míg a tengerentúlon 0,5%-ig engedélyezték az alkoholszintet, addig Magyarországon mindennemű szeszesital kimérése, forgalomba hozatala és fogyasztása tilos volt.

Aki megszegte a szabályokat, annak elkobozták az üzletét, súlyos pénzbüntetést kellett fizetnie, s ha épp fogyasztáson kapták, akkor akár börtönbe is kerülhetett. Sőt, az otthon tárolt „szeszkészleteket” az állam köztulajdonba vette.

szesztilalom magyarország
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején többek közt Józan Miskával és Részeges Pistával próbálták jobb belátásra bírni a lakosságot. A grafika valószínűleg az 1900-as évek elején készült
Fotó:  Archív felvétel

Egy Sopronban terjedő álhír miatt (miszerint a kommunisták kivágatnák a szőlőket is) a környékbeli szőlősgazdák április elején tüntetést szerveztek a városba, a kiérkező vöröskatonák azonban a tömegbe lőttek, négyen pedig életüket vesztették.

Az ehhez hasonló esetek, valamint a nemzetközi helyzet miatt a Tanácsköztársaság aztán fokozatosan enyhített a tilalmon, a napi 150 gramm, orvos által előírt alkoholtól kezdve a napi fél liter boron át, egészen a tilalom részleges feloldásáig.

Visszaállítani azonban már nem volt lehetőség, ugyanis a magyar proletárdiktatúra egy hét múlva megbukott. Ilyen volt hát a magyar történelem máig egyetlen, teljes országra kiterjedő szesztilalmának története.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.