Autóval megy nyaralni? Legyen elővigyázatos, nehogy kár érje!
A nyári szabadságok testi, lelki feltöltődésünket szolgálják. Az autóval való nyaralás esetében azonban fennáll a balesetveszély is. Átlagosan napi 28 baleseti kárt jelentenek az autósok, amelyek a külföldre való utazás során történnek. Csak tavaly az Allianz biztosító 8 848 káreseményben intézkedett és csaknem 24 millió eurót fizetett ki.

A legtöbb káreset a szomszédos országokban történik – minden negyedik Csehországban. Ezt Németország és Ausztria követi. A legbalesetveszélyesebb öt ország listáját Magyarország és Olaszország zárja.
A legkritikusabb hónapoknak június és augusztus számít, ekkor történt balesetek csaknem harmada.
Méregdrága lehet egy külföldi utazás. Főleg, ha ott szenvedünk balesetet. Erre figyelmeztetnek a tavalyi esetek is. Olaszországban egy szlovákiai sofőr nem tudta bevenni a kanyart, megcsúszott és a szalagkorlátnak ütközött. Két személy megsérült, az autóban és a korlátban is keletkezett kár, összesen 150 ezer euró mértékben.
Egy másik sofőr, Horvátországba tartva, ki akart térni egy úton kanyargó autót. A manőver során lecsúszott az úttestről, és kárt szenvedett az autó első része, az alváz és az oldalsó rész. A kár összértéke, a Szlovákiába való vontatással együtt, 101 ezer euróra rúgott.
Ausztriában pedig egy autó ütközött bele egy török kamionba, ami nem volt kellően kivilágítva. A kár mértéke itt is elérte a 103 ezer eurót.
Utazás előtt ellenőrizzük a gépkocsi állapotát, a gumiabroncsok futófelületét (a gumik kopottságát), a lámpákat és az irányjelzőket.
Ellenőrizzük, ha kell, pótoljuk a szükséges üzemi folyadékokat – hűtővíz, fékolaj, ablakmosó folyadék és ellenőrizzük az olajszintet is.
Nézzük át az autó felszerelését, az elsősegély dobozt, a pótkereket, van-e elég láthatósági mellény, esetleg tűzoltókészülék (ahol ez kötelező).
Ellenőrizzük irataink – a jogosítvány és a műszaki igazolvány, valamint a személyi igazolvány és az útlevél – érvényességét.
Ellenőrizzük az ún. zöld kártyát. Januártól már elektronikusan is fel lehet mutatni, hogy az autó kötelezően biztosítva van. Az erről szőlő dokumentumot „tegyük el” mobilunkba mint pdf-fájlt.
Nézzünk utána, milyen lesz az időjárás és milyen az aktuális helyzet az utakon.
Hosszabb utakra mindig pihenten és sose üres gyomorral induljunk.
Tartsuk be az előírt maximális sebességet, a biztonságos követőtávolságot és figyeljünk oda az útjelző táblákra.
Ügyeljünk a rendszeres folyadékfogyasztásra utazás közben, főleg a nyári hónapokban.
Vezetés közben ne használjuk a mobiltelefont, ne írjunk sms-t. Ezek elvonják a figyelmet és veszélybe sodorhatjuk vele magunkat és másokat.
Kétóránként álljunk meg legalább 15 perc szünetre. Ezalatt a sofőr járkáljon, mozgassa át az izmait, esetleg szundítson egyet, ezek mind növelik a koncentrációkészséget és váratlan helyzetben a gyors reagálást.
Kössünk az autóra balesetbiztosítást, mert akkor biztosak lehetünk benne, hogy bármilyen kár éri – baleset, természeti csapás, vandalizmus vagy lopás miatt –, az fedezve lesz.
Baleset esetén nem essünk pánikba! Nyújtsunk elsősegélyt a sérülteknek és hívjunk mentőt. Írjunk jelentést a balesetről és a keletkezett kárt fotózzuk le. Hazatérés után a kárt jelentsük a biztosítónknak, mégpedig a legkésőbb a balesetet követő 30 napon belül.