2020. április 29., 19:21

Amire álmodban sem gondoltál volna – avagy valósággá válhat a tudatos álmodás

Az álmok és az álmodás olyan témák, amelyek mióta világ a világ foglalkoztatják az embereket. Az álmodás kapcsán a leggyakrabb felmerülő kérdések közé tartozik az is, hogy vajon befolyásolható-e az amit álmodunk. Egy kellemetlen rémálom után ébredve biztosan nem egy emberben felmerült már, hogy álmuk bárcsak másként alakult volna, hogy valóban pihenten ébredhessen. Bizonyos a témával foglalkozó kutatások azt mutatják, hogy ez nem kell, hogy lehetetlen legyen.

Abban többnyire egyetértenek a kutatók, hogy az álmodás során az ébrenlét alatt szerzett emlékek valamilyen visszaállítása, visszapörgetése folyik. Mind az alvás, mind pedig az álomperiódus nagyon szabályos, szakaszosan ismétlődik folyamat.

Ha erre esetleg nem is emlékezünk, másfél óra után 20–25 perc álom következik, és ez egy normális alvási periódusban legalább 4–5-ször megismétlődik. Érdekesség, hogy az álombeli működése során az emberi agy több energiát használ fel, mint az éber tudati állapotban

- tudható meg Balázs Géza a Magyar Tudományos Akadémia által kiadott kutatásaiból.

A tudatos vagy éber álom egy olyan álmodási forma, ahol az alvó személy tisztában van azzal, hogy álmodik, és az abban történteket képes befolyásolni. A módszer állítólag nem új, az emberek évezredek óta álmodnak tudatosan, de ennek hogyanjairól csak az agyi képalkotó vizsgálatok révén sikerült többet megtudni – mondta Michelle Carr, az angliai Swansea University álomlaboratóriumának kutatója a New Scientist-ben.

A modern technika mára számos eszközzel próbálja segíteni a tudatos álmodást, s bár tudományos magyarázat egyelőre azonban nem igazolta, hogy ezek az eszközök valóban képesek előidézni a tudatos álmodást, sokan saját tapasztalataikra hivatkozva esküsznek rá, hogy sikerrel jártak az alkalmazásukkal.

Ma már különböző gyártók ilyen célra készített és árult szemmaszkjaival találkozhatunk a piacon. Ezek a gyártók szerint úgy segítik a tudatos álmodást, hogy érzékelik a szemmozgást, és ilyenkor gyenge fényjelekkel stimulálják az alvó személyt, aki ezt álmában érzékelve részlegesen a tudatára ébred.

Ilyenkor a szemmaszk érzékeli, hogy az alvó személy alvásnak melyik fázisában tart s az álmok kezdetekor fényimpulzusokkal segít abban az állapotban maradni, amelyben az álmok könnyebben befolyásolhatóak tudatosan.

A szemmaszkok gyártói szerint innét fogva már hamar megszerezhető a jártasság az álmok alakításában.

Sok sikert a próbálkozáshoz, s ha a dolog mégsem sikerülne, az álmok alakítása helyett, maradjunk az ébrenléti álmodozásnál.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.