2022. december 30., 08:59

Amíg él a nyelv, él a kultúra, addig vagyunk magyarok - ANKÉT

Ismert felvidéki személyiségeket kérdeztünk arról, milyennek látták a 2022-es esztendőt, és mit várnak a jövő évtől.

ünnep, karácsony, szilveszter
Fotó: Pixabay.com
Dráfi Mátyás színművész: Az ember feltalálja magát, ha van hite, akarata
dráfi
Fotó:  Archív felvétel

Már csak néhány nap, s ismét elmúlik egy esztendő. Ilyenkor általában végiggondolja az ember az év sikeres- sikertelen szakaszait. Sajnos, rosszul kezdődött: a névnapomon, február 24-én kitört az orosz-ukrán háború, amely rányomta bélyegét egész Európára, minden emberre.

Egyénileg lehet bármilyen sikeres az esztendő, ez a nyomás ránehezedik szinte minden gondolatunkra.

Ami a személyemet illeti, ez az év sikeresnek mondható. Félelmeim, hogy  a Teátrum nagy színházi előadása, a Háry János a romló gazdasági körülmények miatt nem tud majd színpadra jutni, nem igazolódtak be. A Jóisten, mint már annyiszor, most is küldött segítőket, többek között megyei képviselőket, akik közül kiemelném Berényi Józsefet és Becse Norbertet, akiknek a segítségével anyagi támogatáshoz jutott a Teátrum és több község is, így célunknak megfelelően elvihettük Kodály gyönyörű daljátékát olyan kis településekre is, ahol élő szimfonikus zenekart talán még nem is láttak.  

A Jókai Színház sem feledkezett meg rólam: ott is kaptam egy szép kis szerepet a Beszélő köntösben. A magánéletemben is sok boldog órát élhettem át: 3 unokánk esküvőjét. Így már mind a 4 idősebb unokánk családot alapított. A másfél éves dédunokánk már kiabálja, hogy papa, s hamarosan megérkezik a következő kettő...

Istennek hála, megérhettem a  80. esztendőt. Ez alkalomból sok-sok ember nyilvánította ki felém a szeretetét. Nagyon meghatódtam Keszegh Béla polgármester úr, Gál Tamás és Lakatos Róbert igazgató urak által szervezett kedves szülinapi ünnepi est miatt. Szívből megköszönöm mindenkinek, akik ez alkalomból kifejezték jókívánságaikat, valamint boldog új esztendőt kívánok az olvasóknak! Olyan boldogot, ami a háború végét jelenti!

Lehet, hogy nehéz évek jönnek, de az ember minden körülmények között feltalálja magát, ha van hite, akarata, és nem csügged! 
Duncsák Mária, a Csemadok Kassai Városi Választmányának alelnöke: Legyen már béke!
Fotó:  Fábián Gergely

Kárpáltaljáról származom, férjemmel együtt. Kiterjedt családunk sok tagja, barátaink, rokonaink élnek ott, ezért számunkra a legszorongatóbb, bennünket lelkileg nagyon megviselő dolog az ukrajnai háború. Rengeteget szenvednek az ott élők. A fiatalemberek a katonai behívótól félnek, nincs áram, a vizet úgy kell pumpálni, mert olyan gyenge a nyomás. Hidegben és sötétben, állandó veszélyérzetben vészelik át napjaikat.

Már eddig is sok rosszban volt részük a kárpátaljai magyaroknak, de ilyet talán még sosem kellett átélniük. Attól tartok, hogy ez a háború az ott élő már tényleg csak minimális létszámú magyarság számára akár végzetes is lehet.

Minden nap imádkozom értük és természetesen azzal segítjük őket, amivel tudjuk. Legfőbb kívánságom az új évre nem is lehet más: legyen már béke!

Szerencsére itt, Kassán a Csemadok-munka teljes gőzzel beindult, idén már 54. alkalommal tudtuk megtartani a Kazinczy Napokat, aminek szervezésében, nyelvtanárként, oroszlánrészt vállalok. Legfőbb célunk, hogy a kassai közönséget meggyőzzük, látogassák rendezvényeinket, hogy a közösséget megtartsuk. Köszönet illeti az egyre fogyatkozó kassai magyarságot, hogy a kétéves covidos kihagyás után újra eljárnak rendezvényeinkre.

Amíg él a nyelv, él a kultúra és a hagyományokat őrizzük, addig vagyunk magyarok. Ahhoz, hogy ezt megőrizzük, közösség kell. Ezen munkálkodunk.

Örömmel tölt el az is, hogy festőművész férjemnek, Duncsák Attilának nemrég két kiállítása is volt.

Vermes István Koppány, lovásíjász: Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a közösségek építésére
vermes
Fotó:  archív

Nem vagyok egy panaszkodós típus, de nincs is okom panaszra, hisz a lovasíjászat terén annyi megmozdulásunk volt, hogy alig győztük a ránk háruló munkát.

Sikerült befejeznünk a gyönyörű pajtánkat, amelyet Attila palotájának neveztünk el. Bízunk benne, hogy ez a közeljövőben a felvidéki kulturális terek egyikévé válik majd.

Ami a családi életet illeti, megszületett a második unokám is. Feleségemmel együtt ebben a nehéz időszakban is nagyon figyeltünk rá, hogy a családunk sokat legyen együtt, sokat beszélgessünk, találkozzunk. Természetesen mindaz alól, ami a világban zajlik, mi sem tudjuk kivonni magunkat, bennünket is érintenek a következményei, de én azt vallom, hogy

ha az ember lelke, s ez által a szelleme rendben van, akkor a többi dolga is rendben lesz.

Ami a Vermes-törzs dolgait illeti, tavalyelőtt kiléptünk a Kassai-rendszerből, és a saját utunkat járjuk. Létszámunk némileg csökkent, most tizenöten vagyunk. Bár a koronavírus-világjárvány mindenhol bezárkózást hozott, és az emberek a saját dolgaikra koncentráltak, véleményem szerint nagyobb hangsúlyt kell fektetni a szűkebb és a tágabb közösségek építésére, ápolására.

Czajlik József, a Thália színház igazgatója: Ínséges időkben a művészet ereje még fontosabbá válik
Ma már nem mész sehova - sajtótájékoztató, Czajlik József, igazgató
Czajlik József, a Thália Színház igazgatója
Fotó:  Fábián Gergely

Ez az év a Thália szemszögéből nézve az újrakezdés időszaka volt. Szó szerint újra tanultunk járni. Nézők a színházba. A színházak a nézők kedvében. Próbáltuk kifürkészni vagy megismerni a covid utáni időszak nézőjének megváltozott, új szokásait. Újra felkelteni az érdeklődését irányunkba. Érződik, ahogy lassan enyhül a közösségbe járástól való félelem. De a jegyvásárlást például lényegesen többen hagyják az utolsó pillanatra, mint régen.

Lépésről-lépésre építjük újjá ezt a nagyon fontos kapcsolatot a nézőink és a színházunk között.

Nem szeretném felsorolni ennek az évnek a sötét és unalomig ismételt rossz vagy még rosszabb eseményeit, főleg, ha az a szándékom, hogy ezeket ne vigyem magammal az újba. Az erősebbek átjönnek úgyis maguktól.

Kíváncsi leszek arra, hogyan alakul majd a közhangulat ennyi külső kényszerítő tényező hatására, illetve mi, a kassai Thália Színház társulata, miként tudjuk azt majd elviselhetőbbé, sőt, jobbá tenni.

Mert ínséges időkben a művészet ereje még fontosabbá és kézzelfoghatóbbá válik.

Mert a két ismeretlen tényező, az elviselhetetlennek tűnő földi valóság és a művészi eszközökkel megalkotott művalóság közül egyértelműen a művészet valósága az, ami kevesebbet kér az embertől és többet ad vissza, mint amire az ember gondolni mert.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.