2022. április 19., 09:01

Álmok Álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok

Lánczos Kornél, Boczonádi  Szabó Imre, Selye János, Ganz József, Jedlik Ányos... Ismert és kevésbé ismert magyar nevek, akiket egy dolog feltétlenül  összekapcsol: valamennyien szerepelnek  az Álmok Álmodói 20 c. fergeteges kiállításon, amelyet a nagyérdemű 2022. február 15-étől 2023. január 31-éig tekinthet meg Budapesten, a Millenáris B csarnokában. Hasonló kiállítást már 20 évvel ezelőtt is láthattak az érdeklődők, erre utal a címben szereplő  20-as számjegy.

Álmok álmodói
Fotó: Zsebik Ildikó

Az interaktív tárlat 6 +1 tudományterületet ölel fel, ezek a mobilitás, az orvoslás, az ipar és az energia, az agrárium, az infokommunikáció, a tér tudománya, illetve a hely szelleme és 594 magyar feltalálót mutat be. A közel  6000 négyzetméteren létrehozott kiállítás elsősorban a fiatalokat kívánja megszólítani, hogy nagyon látványos, szórakoztató  és jól érthető formában közelebb hozza hozzájuk a tudomány világát, mindezt másfél kilométernyi útvonalon. Valószínűleg ezzel függhet össze az a tény is, hogy a szervezők a látogatók tájékoztatását  is a fiatalokra bízták.

Álmok álmodói
Kiss-Szentágothai atlasz
Fotó:  A szerző felvétele

„Nem is gondolnánk, hogy a minket körülvevő világban, a hétköznapokban mennyi mindenben van magyar hozzájárulás, mi magyarok mennyi mindent adtunk a világnak” – fogalmazta meg  a kiállítás kapcsán Dankó Virág, a  Millenáris ügyvezető igazgatója. 

Álmok álmodói
Semmelweis és a boncasztal
Fotó:  A szerző felvétele

Az élményalapú kiállításon a látogató megismerhet és kipróbálhat minden olyan magyar találmányt, amely a tudományok történetében mérföldkőnek számított. A tárlat ugyanakkor azt is bizonyítja, hogy  a tudomány nemcsak hasznos, hanem szórakoztató is lehet, elég csak a gömböcre, a Rubik-kockára vagy a számítógépes játékokra  gondolni. Ráadásul Tudáscseppek, illetve Tudósmesék  címszó alatt egy-egy izgalmas történettel is megismertetnek a tudomány világából.

Álmok álmodói
Az agy anatómiája
Fotó:  A szerző felvétele

A mobilitás keretén belül egy autószalonra emlékeztető térbe érkezünk, ahol azok a járművek láthatóak, amelyek életrehívásánál magyar tudósok bábáskodtak.  Nemcsak a múlt és a jelen közlekedésének eszközei vannak kiállítva, mert a jövőbe is betekintést nyerhetünk. Íme néhány  név , akik részesei a mobilitás fejlődésének: Pavlics Ferenc, a holdautó magyar tervezője, Jedlik Ányos, aki az első villanyautót tervezte, vagy Galamb József, aki a Ford-T modell kifejlesztétében játszott kulcsszerepet.

Álmok álmodói
A kiállítás egy részlete
Fotó:  A szerző felvétele

A magyarságnak az orvoslás területén  is van mivel dicsekednie, hiszen olyan remek tudósokat adott a világnak, mint Korányi Frigyes, aki a TBC elleni küzdelem egyik szószólója  vagy Semmelweis Ignác, a gyermekágyi láz gyógyítója, Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin felfedezője vagy a mindenki által jól ismert Béres József.

Álmok álmodói
Járványtörténet
Fotó:  A szerző felvétele

Ebben a témakörben szó esik a járványok gyógyítóiról, a gyógynövények hatásainak kutatóiról és a gyógyszerek fejlesztőiről is. De bemutatkozik  Csókay András idegsebész, Selye János, a stresszkutatás úttörője vagy épp legújabb büszkeségünk, Karikó Katalin is. Ez a világ tehát az életmentő találmányokat,  a világhírű gyógyszereket és a kiemelkedő orvostechnikai fejlesztéseket adja közre..

Álmok álmodói
Karikó Katalin
Fotó:  A szerző felvétele

Ami az ipar és az energia területét illeti, ott sincs szégyenkeznivalónk, hiszen olyan nevekkel találkozhatunk, mint pl. Gerster Béla, a Korinthoszi-csatorna  tervezője, Bernhard Antal, az első dunai gőzhajó megépítője, a már korábban említett Jedlik Ányos, a dinamó, illetve Irinyi János, a gyufa feltalálója. Lehetetlen kihagyni a felsorolásból  Eötvös Lóránd torziósingáját, Szilárd Leó, Teller Ede, Wigner  Jenő munkásságát,  hogy csak a legismertebb nevekből említsünk néhányat.

Álmok álmodói
Selye János
Fotó:  A szerző felvétele

Olyan emberek sorakoznak fel ezen a ponton, akik találmányaikkal, építményeikkel jelentősen hozzájárultak saját koruk és a jövő nemzedékeinek kényelméhez.

Álmok álmodói
Találmányok
Fotó:  A szerző felvétele

Az élelmiszer megtermelése mindig komoly  kihívás elé állította a gazdákat és  a tudósokat. Ahogy nő a népesség, úgy kell növelni a termelés  hatékonyságát is. Új ötletekkel, új eszközökkel, gépekkel, sőt ma már az űrtechnika segítségével is. A kiállítás e pontján olyan világhírű találmányokat ismerhetünk meg, amelyek  hozzájárultak ahhoz, hogy ma egészségesen  és változatosan étkezhessünk, az egyre növekvő  népességet elegendő és jó minőségű élelmiszerrel láthassuk el.

Álmok álmodói
Modellek
Fotó:  A szerző felvétele

Talán az agráriumban tevékenykedő tudósok nevei élnek ma  legkevésbé  a köztudatban.  Pl. Schams Ferencé, a magyarországi borvidék első leírójáé, az ő nevéhez fűződik  a metszőolló első kipróbálása is. Boczonádi Szabó Imre  méhészé, aki  a kaptárak fejlesztésével foglalkozott, vagy  Kreybig Lajos kutató, agrármérnöké, aki  Magyarország talajtani térképét készítette el.

Álmok álmodói
Mezőgazdasági gép
Fotó:  A szerző felvétele

A kiállítás infokommunikációs pontján világhírű magyar találmányok sokasága sorakozik.  Elsőként a nyomdászat tette lehetővé, hogy egyre többekhez eljuthasson az információ. Ám az információhoz való hozzáférés és annak gyorsasága újabb és újabb kihívások elé állította a tudósokat. A könyv, a fénykép, a telefon, a televízió, a számítógép mind hasonló célokat képviselnek, ugyanakkor szórakoztatnak is. Az Infokommunikáció csomópontjában játékos, interaktív keretek között léphetünk be ebbe az izgalmas  világba.

Álmok álmodói
Magyar gyógyszerek
Fotó:  A szerző felvétele

Misztótfalusi Kis Miklós elsősorban betűszedőként tett szert hírnévre, Gestetner Dávid a stencilgép megalkotója, a Nobel-díjas  Gábor Dénes a holográfia feltalálója, Riszdorfer Ödön a fényképezés, Simonyi Endre a személyi számítógépek magyarországi úttörője, Goldmark Péter Károly pedig a mikrobarázdás hanglemez atyja volt.

Álmok álmodói
Részlet a járműszalonból
Fotó:  A szerző felvétele

A matematika és a reá épülő tudományok (a fizikától az űrkutatásig) felforgatták a világot. Kialakult az igény arra, hogy  leírják a minket körülvevő világot. A kiállítás e pontja, amely A tér tudománya címet viseli, a másként gondolkodást, a matematika világot átformáló, lenyűgöző eredményeit, a repülés, az űrkutatás és az űr végtelen csodáit kívánja a látogatók elé tárni, miközben szórakoztató formában ismerkedhetünk meg ezek eredményeivel. Íme, néhány fantasztikus elme neve ebből a tudományágból: Lánczos Kornél  Einstein jobb keze volt, aki a relativitáselmélet matematikai hátterével foglalkozott. Ő alkotta meg az ún. Lánczos-módszert. Lénárt István a Lénárt-gömbkészletet  tervezte.

Álmok álmodói
Összefoglaló matematikából
Fotó:  A szerző felvétele

A matematika témakörében hozott újat  a két Bólyai. Harsányi János az egyensúlyanalízis úttörője volt, Frei Zsolt pedig a világon először észlelt gravitációs hullámokat. Kármán Tódor a hangsebesség feletti repülést tanulmányozta, és számos aerodinamikai és hidrodinamikai elméletet hagyott az utókorra. A legfelső szinten helyet kapó csomópont a laikusok számára is izgalmas, hiszen láthatjuk a keljfeljancsiként viselkedő gömböcöt, a Rubik-kockát, beülhetünk egy repülőgép szimulált belsejébe, átsétálhatunk egy görbült téren, végül  egy VR szemüveg segítségével a Marson is sétát tehetünk.

Álmok álmodói
Kérdések a távozó látogatóknak
Fotó:  A szerző felvétele

A kiállítás megtekintése után (amelyre minimum 2 órát kell szánni abban az esetben, ha mindent lefotózunk, hogy otthon majd alaposabban áttanulmányozzuk a látottakat, mert egyébként kb. 5 órányi látnivalót találunk itt) a távozás sem unalmas, hiszen  egy olyan alagútra emlékeztető rendszeren vezet bennünket a kijárat felé, amely időrendbe szedi a látottakat, és valamennyit történelmi  eseményekhez kapcsolja.

Álmok álmodói
A kijárat felé
Fotó:  A szerző felvétele

A szervezők akkor is szórakoztatnak, amikor  a lépcsőkön a földszint felé tartunk, hiszen izgalmas kérdésekkel bombáznak bennünket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.