Alacsony a vérnyomása? Ezekre a tünetekre figyeljen
Melyek azok a tünetek, melyek az alacsony vérnyomásra utalhatnak? A vérnyomásunk akkor tartozik az alacsony tartományba, ha az érték 90/60 Hgmm alatt vannak; ez időnként mindenkivel előfordul, a legtöbbször úgy, hogy észre sem vesszük, vagy éppen annyira apró tüneteket okoz, hogy nem tulajdonítunk ezeknek nagyobb jelentőséget.
A normál érték alá süllyedhet a vérnyomásunk például, ha hosszabb ideig állunk, ha fekvő vagy ülő helyzetből hirtelen felpattanunk, vagy akár egy-egy nagyobb lakoma után.
Bár az alacsony vérnyomás közel sem olyan veszélyes, mint a magas, hosszabb távon komoly következményei lehetnek annak is, ha valakinek krónikusan alacsonyon a vérnyomása. Éppen ezért érdemes figyelni a lehetséges tünetekre!
Az egyik leggyakoribb tünete az alacsony vérnyomásnak a fejfájás, melyet szédülés és "kótyagosság" is kísérhet. Ennek oka, hogy az alacsony vérnyomás következményeként az agyba is kevesebb oxigéndús vér áramlik.
Az alacsony vérnyomás egyik hatása, hogy az oxigénben és tápanyagokban gazdag vér jóval lassabban és nehezebben jut el a sejtjeinkhez, ennek pedig jól érezhető következményei lehetnek, például a fáradékonyság, az aluszékonyság, az általános gyengeség és kimerültség.
Az alacsony vérnyomás koncentrációs és tanulási nehézségeket is okozhat, még az egyszerűbbnek tartott rutinfeladatok elvégzése is hosszabb időt vehet igénybe.
Az alacsony vérnyomás azzal is együtt jár, hogy a szívünknek keményebben kell dolgoznia, gyorsabban kell vernie ahhoz, hogy a szervezetünk sejtjeinek megfelelő működését biztosítani tudja. Az alacsonyabb vérnyomásúak gyakran panaszkodhatnak erős szívdobogás-érzésre, szapora pulzusra, arra, hogy úgy érzik, mintha a szívük "ki akarna ugrani a helyéről".