2024. október 27., 15:29

A Zsitvától a Vágig 2019 nyarán - KÉPEKKEL, VIDEÓKKAL

„Látom a honfoglaló népet. Böngér fia, Bars, mint száguld diadalról diadalra, s harcosok ezreinek dobogó paripája nyomán megreszket a föld. Fejszecsapás alatt ledül a bükk, az ekevas-szántotta barázdán sárgul a búzakalász, s a föld mélyében tördeli a kőércet a bányász kalapácsa.” Ruffy Pál írta ezt 1903-ban, mikor Bars vármegye monográfiájában a barsi magyar élet kezdeteiről mesélt.

kistapolcsány
Galéria
+8 kép a galériában
Kistapolcsány
Fotó: Hazajáró

Mielőtt az Északnyugati-Kárpátok vonulata belehalna a Kisalföld széles síkjába, a Tribecsben még utoljára felemeli a fejét. Halmain ősi várak, déli oldalán Zoborvidék magyar falvai állnak őrt, mint az elhaló múlt és a dülékeny jövő bástyái. Mert, ahogy az aranyrögöket elmosta az Aranyos, úgy őrölték fel lassan a magyar életet is az évszázadok hordalékai Bars és Nyitra vármegyék peremvidékén.

2019 júliusában érkezett ide a Hazajáró, hogy újra felfedezze Bars vármegyei kastélyainkat, várainkat, zarándokhelyeinket, hőseinket, és visszaadja nekik becsületüket az által, hogy valódi nevükön nevezi őket, miközben bejárja a Tribecs központi részét.

Semper vireó – szól a mottója báró Ambrózy-Migazzi Istvánnak, aki bár országgyűlési képviselő és a főrendiház örökös tagja is volt, a politika helyett szívesebben bíbelődött a természettel vidéki birtokain. Botanikai tanulmányokat folytatott, utazgatott, s állandóan azon törte a fejét, hogy lehetne a mediterrán vidékek növényeit északabbra, a Kárpát-medencei éghajlaton meghonosítani. Aztán 1892-ben, miután elvette Migazzi Antónia grófnőt, felesége malonyai birtokán megvalósította álmát: sikeresen akklimatizált több száz Ázsiából, Észak-Afrikából és Amerikából származó örökzöld, fás szárú növényt, ráadásul hegyvidéki környezetben. S mivel úri kedve úgy diktálta, Malonyán még egy szép kis tornyos kastélyt is felhúzott.

Az örökzöldnek hitt idillbe villámként csapott be az I. világháború és Trianon, örökre elűzve innen a bárót, aki nem adta fel: visszatért Vas megyébe és megalkotta a jeli arborétumot. Az államosított malonyai kertnek persze ma is csodájára járnak, de vajon gondolnak-e arra, hogy az örökzöld parkot egy magyar úrnak, báró Ambrózy-Migazzi Istvánnak köszönhetik?

És vajon tudnak-e legújabb kori vándoraink arról, hogy a Zsitva kiszélesedő medencéjében alapított Aranyosmarót is a Migazziak városa és Bars vármegye székhelye volt egykor?

„Bars vármegye székhelye Aranyosmarót, így tanultuk mi ezt az iskolában és mindjárt rá is mutattunk a térképen egy apró városkára, amely arról volt nevezetes, hogy kisebb, mint Léva. Léva viszont arról volt nevezetes, hogy nagyobb, mint Aranyosmarót. És ezért mégsem Léva volt a vármegye székhelye, hanem Aranyosmarót. Fújt is egymásra ezért az egymegyebéli két város társadalma, de nagyon... De már vége van Barsban a nagy aprehenziának. A lévai magyarok már nem tartanak haragot az aranyosmaróti tótocskákkal. Kibékítenék őket a csehek. Akik a vármegyét egyszerűen megszüntették.” Így múlt el Bars vármegye, s vele székhelye régi dicsősége. Ahol egykor őseink aranyat mostak, majd a Monarchia idején szép kis várossá fejlődött, ott ma már a szocreál dominál. De ha a falanszter-panelek között belesünk a főtérre, ott vannak még régi emlékeink.

A Zsitva völgyéből az aranymosók ösvényeit járva emelkedtünk fel a hegységbe, ahol több meglepetés is ért bennünket. Szerte a széles Felvidéken csak itt, a Tribecs keleti oldalán találkozhat a vándor az öreg kontinens legnagyobb emlősével, az európai bölénnyel. A kislóci vadaskertet 1958-ban alapították, az utolsó utáni pillanatban, hisz abban az időben az egész világon, írd és mondd, már csak 150 egyed maradt.
hrussó
Hrussó vára
Fotó:  Hazajáró

És vajon emlékszik-e még ifjúkorára a Tribecs egyik szerény kúpján emelkedő Hrussó megvénült vára? Mi mindenesetre segítettünk a filmmel megidézni a korábbi évszázadokat. A régi királyi várról kevés történet maradt fenn, de egy 1475-ben történt tragikus esemény emléke a mai napig kísért falai között: egy bizonyos Szerdahelyi Pál volt az, aki rárontott druszájára, Szelcsényi Pálra. A várurat megölte, feleségét és hat leányát meztelenre vetkőztette és kikergette a környező vadonba, majd a várat kifosztotta. A csúf eset híre a királyhoz is eljutott, aki azon nyomban vissza is foglalta az erősséget. Mivel a Rákóczi-szabadságharc idején Hrussó a kurucok oldalára állt, nem lehetett más a végzete, mint a pusztulás.

De megidéztük a múltat Kicő várkastélyánál és a Feketevárnál is, utóbbitól már a hegység legmagasabb ormára, a Nagy-Tribecsre indultunk.

Ezzel azonban még nem ért véget tribecsi barangolásunk: beereszkedünk Zoboraljára. A felvidéki magyarság népi hagyományaiban és szókincsében egyik leggazdagabb vidékén van egy falu, ami még a tájegységen belül is egy külön kis világot képvisel. Barslédec dolgos népe évszázadok óta kitartóan műveli a földet, tenyészti az állatot és termeszti a szőlőt. Az életmód hozta magával a népi hagyományokat is. A falu sajátos népviselete és különleges szokásai miatt is a néprajzkutatók kedvelt helyszíne. A Patay Erzsébet polgármester és Buday Mihály vezette helyi hagyományőrző csoport fogadtatása láttán kezdtük megérteni, miért is jár ide vissza rendszeresen, aki már egyszer ellátogatott Lédecre.

Valahol egyszer azt írták, hogy az első világháború után a Felvidéken egy új háború kezdődött. Ennek a háborúnak első évében még valódi fegyverek játszották a főszerepet a cseh legionáriusok és a magyar vöröskatonák között, aztán a későbbi évtizedekben a ki- és betelepítés, a jogfosztás és a reszlovakizáció vált a csehszlovák állam legfőbb fegyverévé.

A XXI. században már nincs szükség ilyen drasztikus eszközökre, az asszimiláció és az önfeladás korszakában szép csendesen eltelnek az évek, mi magyarok pedig nap, mint nap arra ébredünk, hogy a legfontosabb frontvonalakon, az iskolákban és a nyelv területén egyre kevesebb sikerélmény ér bennünket. Sajnos nincs ez másként az egykori Újvári Vilajet területén sem, ahol egykoron csak kard által tudtunk megmaradni… Talán ezért is nagy dolog, hogy a Palócföld, Zoborvidék és Mátyusföld találkozásánál, a Vág és a Nyitra közé eső érsekújvári-lapályon, Czuczor Gergely és Jedlik Ányos szülőföldjén milyen kincsekre, milyen közösségekre bukkantunk.

2016 nyarán a vágfarkasdi kompon utazva búcsúztunk el Mátyusföldtől, és bár azóta sok víz lefolyt a Vágon, mi még csak most értük el a túloldalt, ahol végiglátogattuk az egykoron árvizek járta, török és labanc prédálta Vág-balpartot, de szigorúan csak a Nyitráig.

Tardoskeddre a citerazene, Rákóczi és '48 szelleme csalogatott be bennünket. Érsekújvárra a kíváncsiság: túlélve törököt, labancot, vajon a szláv nyomással miként birkózik meg Újvár magyarsága? Andódra már Czuczor Gergely, míg Szímőre egy másik bencés szerzetes, Jedlik Ányos kedvéért tértünk be, és persze a magyar közösségek miatt. Szimőn kenuba szálltunk, és meg sem álltunk a kamocsai gasztrofesztig, ahol ismét megállapíthattuk, hogy a XXI. században a falunapok és fesztiválok nemcsak a hagyományainkat éltetők seregszemléje, hanem a nyelvünk és kultúránk megjelenítésének egyik leghatásosabb eszköze is. A végszóért kicsit tovább kellett kenuznunk: a testi örömök után a lelki útravalót már Gútán kaptuk meg Vermes István lovas íjász barátunktól.

Megjelent a Magyar7 2024/42. számában.

barslédec
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.