2020. május 13., 20:00

A zene erősítheti az immunrendszert

Az új koronavírus-járvány miatt a kutatók újszerű megközelítésben vizsgálták a zenehallgatás hatásait. Ahogy most publikált tanulmányukban hangsúlyozták, sokféle módon próbáljuk elkerülni a fertőzést, a társadalmi távolságtartási szabályok tiszteletben tartásától kezdve a kézmosásig és a felületek gondos fertőtlenítéséig. 

Zenehallgatás
Illusztráció
Fotó: Pexels.com

Az sem meglepő, hogy szinte mindenki az immunrendszere megerősítésére törekszik, amit alátámaszt az a tény, hogy 2020 első negyedévében óriási ugrás történt az étrend-kiegészítők értékesítésében. De talán mégsem ez az egyetlen módszer, ami segíthet ebben.

A válság idején az emberek még inkább a zene felé fordulnak. Lehet, hogy nem tudjuk ennek a pontos okát, de úgy tűnik, hogy az agyunk egyszerűen tudja, hogy erre van szüksége.

Az új koronavírus-járvány most ismét megerősítette a zenével való kapcsolatunkat:egészségügyi dolgozók énekelnek a közösségi oldalon, miközben előadóművészek a balkonon zongoráznak, hogy felvidítsák szomszédaikat.

Függetlenül attól, hogy mi magunk zenélünk vagy csak hallgatjuk a muzsikát, a zene enyhíti a stressz és a szorongás hatásait.De az Annual Research & Review in Biology tudományos folyóiratban publikált, legfrissebb kutatások szerint az immunrendszerünk erősítésében is fontos szerepet játszik. A zene ugyanis hatással van a biomarkerekre és a hormonszintre.

Az immunfunkciókban döntő szerepet játszó immunglobulin A (IgA) különösen jól reagál a zenére, ami csökkenti a kortizolszintet és legalább olyan hatékony a szorongásos tünetek kezelésében, mint a diazepám tartalmú gyógyszerek.

A kutatók mindezek mellett rámutatnak arra is, hogy a zene nem csodaszer és nem is erősíti meg azonnal az immunrendszerünket, ám a kedvenc dallamunk több esetben jóval hatékonyabb lehet ebben, mint a különböző, mesterséges vitaminok és étrend-kiegészítők.

A stressz és a szorongás rengeteg negatív hatást gyakorol a testünkre: a vér magas kortizolszintje gyengíti immunrendszert és növeli a gyulladás kockázatát. A stressz ráadásul csökkenti a limfocita szintet is, amely kritikus szerepet játszik a fertőzések leküzdésében, ami járvány esetén kulcsfontosságú.A kutatások szerint a zene ezzel szemben „rendet és nyugalmat ad", így maximalizálva az immunitásfokozó előnyöket.

Kérdés azonban, hogy egy adott műfaj vajon jobb-e, mint egy másik. A tudósok hangsúlyozzák, hogy az erre adott válasz elég szubjektív, hiszen mindenkit másféle zene nyugtat meg. Az Alpha Data, információs technológiai kutatócég közelmúltban kiadott jelentése rámutatott, hogy a pandémia alatt megváltoztak a zenehallgatási szokásaink: reggel és este helyett most már inkább munkaidő alatt keresünk háttérdallamokat és leginkább a megnyugtató, pihentető dalokat részesítjük előnyben.

Korábban már számos tanulmány kimutatta azt is, hogy a klasszikus zene elősegíti a mentális jólétet, fokozza az agyi aktivitást, segíti a koncentrációt és fokozza a produktivitást.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.