2020. augusztus 25., 17:30

A visztulai csoda

A Lengyel Királyság létrejötte időben nagyjából egybeesik a magyar államalapítással. Az első lengyel uralkodó család a Piast-dinasztia volt, amely I. Mieszko (ur. 960–992) személyében olyan királyt adott a lengyeleknek, aki egyesítette a különböző törzseket, de az igazi államalapító a fia, Vitéz Boleszláv volt, aki egy időben még Csehországot és Morvaországot, sőt a Felvidék északi területeit is birtokolta. Lengyelország ettől kezdve fontos tényező volt a közép-európai és a kelet-európai térségben egészen a 17. század végéig, amikor a különböző belviszályok szinte polgárháborús helyzetet teremtettek, amit a gazdaság hanyatlása tovább nehezített. Az ország területéből a 18. században két alkalommal is kiszakítottak részeket, majd 1795-ben Poroszország, Ausztria és Oroszország teljesen felosztotta egymás között és a lengyel államiság csak 123 évvel később, 1918-ban állt helyre. Ez elsősorban Oroszország meggyengülésének és a bolsevik forradalomnak, továbbá Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia világháborús vereségének volt köszönhető.

Józef Pilsudski
Józef Piłsudski és vezérkara
Fotó: Wikipedia
A második Lengyel Köztársaság

Az új állam létrejötte azonban egyáltalán nem ment simán, mivel sok szomszédos ország ellenérdekelt volt. Elsősorban Oroszország nem akart belenyugodni, hogy területeket vesztett, de a hatalomra került bolsevik vezetés ideológiai okokból is akadálynak tekintette a polgári Lengyelország létrejöttét, mivel gátolta a proletár forradalom eszmeiségének terjesztését nyugati irányba. A lengyelek elsősorban azokat a területeket szerették volna visszaszerezni, amelyek korábban a Lengyel Királyság részei voltak, emellett olyan régiókra is igényt tartottak, ahol a lengyelek kisebbségben éltek ugyan, de egy-egy helységben ők voltak többségben. Az első harcokat az ukránok ellen folytatták, akik elfoglalták Kelet-Galíciát, és a lengyel többségű Lwówot is szerették volna bekebelezni. A város polgárai ellenálltak és később a lengyel hadsereg visszaszorította az ukrán erőket. Eközben a lengyelek Németországgal is háborút folytattak, mígnem a két állam közötti végleges határt az 1919. június 28-án aláírt versailles-i békeszerződés jelölte ki. Lengyelországnak az újonnan létrejött Csehszlovákiával is támadtak határproblémái Teschen Szilézia, valamint Árva és a Szepesség bizonyos részeinek hovatartozása miatt. Emiatt a két ország viszonya sokáig hűvös, sőt ellenséges volt. Csehszlovákia a lengyelek szorult helyzetét is kihasználva elérte az antanthatalmaknál, hogy népszavazás helyett a politikusok jelöljék ki a határt, így vagy 150 ezer lengyel végül Csehszlovákiában találta magát.

Lengyelország
Lengyelország 1921-1939 között
Fotó:  Archívum
A lengyel-bolsevik háború
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski
Fotó:  Archívum

Mindez azonban eltörpül a lengyel-orosz konfliktus mellett, amely sokáig Lengyelország puszta létét is fenyegette. A lengyelek vezetője, Józef Piłsudski (1867–1935) marsall, aki már az I. világháború előtti években is katonai alakulatokat szervezett a lengyelek soraiban, azzal a kérdéssel szembesült, hogy most a bolsevik erőket vagy a fehéreket támogassa-e az oroszországi polgárháborúban. Mindkét fél ugyanis Lengyelországot csak Oroszország keretei között volt hajlandó elképzelni, ezért – bár megtehette volna – nem segítette a kezdetben jobban álló fehéreket, így akarva-akaratlanul is hatalomra segítette a bolsevikokat Oroszországban. Tudatában volt ugyanakkor annak, hogy a Vörös Hadsereg, miután leszámolt belső ellenségével újult erővel a lengyelek ellen fordul, ezért egy váratlan támadással elfoglalta Ukrajna nyugati részét és Kijevet is. Ez a siker azonban rövid életű volt, mert a Vörös Hadseregben kialakított Nyugati Front Mihail Tuhacsevszkij vezetésével 1920 kora nyarán nagyszabású offenzívát indított a lengyelek által birtokolt fehérorosz és litván területeken, majd augusztus 13-án már Varsót fenyegette. Korábban az orosz vezetés jelentős erőket Lwów és környéke elfoglalására küldött, így a lengyel főváros ellen kisebb erő indult támadásba, de úgy tűnt, hogy ez is elegendő lehet a lassan lőszer nélkül maradt lengyel haderő megsemmisítésére. Ekkor azonban váratlanul jelentős lőszerszállítmány érkezett Varsóba, amely új lendületet adott a lengyel ellentámadásnak. Tuhacsevszkij serege kénytelen volt meghátrálni, sőt néhány nap alatt az egész Nyugati Front összeomlott és az oroszok kezdeti szervezett visszavonulása kaotikus menekülésbe csapott át.

Lengyel katonák 1920
Lengyel katonák 1920-ban
Fotó:  Archívum

A teljesség kedvéért azt is el kell mondani, hogy a lengyel hírszerzők és kódfejtők már ekkor is komoly teljesítményt nyújtottak és időben megfejtették az orosz rejtjeles üzeneteket, amelyek a támadás tervezett irányáról tájékoztatták a címzettet. Később ugyancsak lengyelek voltak azok, akik megfejtették a németek Enigma kódját és ezzel nagyban hozzájárultak a britek sikeres támadásaihoz a náci tengeralattjárók ellen.

Rejtjeles orosz üzenet
Rejtjeles orosz üzenet, amelyet a lengyelek megfejtettek
Fotó:  Archívum
Magyar lőszerek is segítették a lengyeleket

Fentebb röviden utaltam arra a lőszerszállítmányra, amely a legjobb pillanatban érkezett meg. Túlzás lenne azt állítani, hogy ez döntő szerepet játszott a lengyelek sikerében, de hadászati és lélektani szempontból mindenképpen fontos volt.

Lengyelországot a szomszédai inkább ellenségüknek tekintették, ezért szóba sem jöhetett, hogy segítséget nyújtsanak számára a vörösök elleni háborúban. Csehszlovákia nem engedélyezte, hogy a Lengyelországgal közös határán bármilyen hadianyag vagy élelmiszerszállítmány átjusson. Magyarország volt az egyetlen olyan közeli ország, amely kész volt bármi módon támogatni a lengyel ügyet. A lengyel kormány egy kiváló kapcsolatokkal rendelkező magyar hírszerző tiszt, Taróczy Nándor (1874–1973) javaslatára Horthy Miklós kormányzóhoz fordult segítségért. (Taróczy változatos életútjáról majd egy másik alkalommal részletesen is írunk.) A később Polonia hadisegélyként elhíresült akció megszervezése nem volt egyszerű feladat. A magyar kormány titokban még a franciákkal is tárgyalt róla, de ők azt a csehektől tették függővé, ami eleve alibizmus volt, hiszen Csehszlovákiának a lengyel vereség volt az érdeke. A csehek már 1919 nyarán is több külföldi szállítmányt visszatartottak és csak francia, illetve olasz nyomásra voltak hajlandók azt tovább engedni. 1920 nyarán végleg lezárták a Lengyelországba küldött szállítmányok előtt az áthaladást. Ezek után a magyar kormány Romániával kötött megállapodást. Kezdetben nyugatról érkező szerelvények haladtak át Magyarországon és Erdélyen keresztül Csernovicbe. Orosz kommunista ügynökök azonban rávették a német és az osztrák munkásokat és vasutasokat, hogy sztrájkokkal akadályozzák a szállítmányok elindítását és eljutását Magyarországra. Ezért a Weiss Manfréd Művekben készült 22 millió gyalogsági lőszerrel megrakott vagonok és egyéb hadifelszerelés indult el 1920 augusztusának első hetében Lengyelországba, amely augusztus 12-én érkezett meg Varsó közelébe a frontra. Augusztus 15-én kezdődött a lengyel ellentámadás és októberre a Vörös Hadsereg kénytelen volt teljesen kivonulni Lengyelországból. Ez a sikeres offenzíva a Visztulai csoda megnevezéssel került a történelemkönyvekbe.

Tuhacsevszkij
Tuhacsevszkij marsall
Fotó:  Archívum

A 100 évvel ezelőtt zajlott lengyel-bolsevik háborút a Rigában 1921. március 18-án aláírt békeszerződés zárta le hivatalosan. Ez 18 évre kijelölte Lengyelország keleti határait, amelyek alig tértek el az 1793-as lengyel-orosz határtól. Sztálin, aki ebben a háborúban a Délnyugati Front politikai vezetőjeként rossz döntésével Tuhacsevszkij vereségéhez is hozzájárult, 1939 augusztusában látta elérkezettnek az időt, hogy bosszút álljon a lengyeleken. A Ribbentrop-Molotov paktum aláírásával Németország és a Szovjetunió felosztotta egymás között Lengyelországot és a Baltikumot. De már két évvel korábban leszámolt a vitathatatlanul kiváló katonatiszttel, a nyugati lapokban Vörös Napóleonként is emlegetett Mihail Tuhacsevszkijjel (1893-1937), akit koholt vádak alapján agyonlövetett.

Emlékmű
A varsói csatában meghalt lengyelek emlékműve
Fotó:  Archívum
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.