2020. április 19., 17:53

A várttól eltérőek a mesterséges intelligencia hordozta veszélyek

Bár a mesterséges intelligencia használata (MI) felfelé ível, biztonságos alkalmazásáról nagyon is megoszlanak a vélemények. Bár sok problémát képes megoldani, a veszélyek aggasztóak, holott leginkább nem a sci-fi filmekben bemutatott veszélyekre kell gondolnunk.

Egyelőre a legtöbb, a mesterséges intelligencia alkalmazásával összefüggő és sajtónyilvánosságot kapott veszélyhelyzet az MI robotpilóta alkalmazásakor történt.

A Tesla elektromos autó robotpilótája okozta 2018-ban az első, önműködő jármű által, közúton okozott balesetet, amely egy gyalogos halálát okozta.

Korábban, 2016-ban is történt halálos baleset, amikor a sofőrök MI-robotpilóta üzemmódban haladtak a Teslával, és teherautóval ütköztek, ennél az esetnél azonban nem bizonyosodott be száz százalékosan, hogy az MI okozta-e a balesetet.

2019-ben újra megismétlődött a robotpilóta üzemmódban történt emberéletet követelő ütközés.

A BBC információi szerint a hiba a rendszerben ott keletkezhetett, hogy az MI képeken felismerte a teherautókat, de mivel az autópályán történő vezetés során a járművek hátulról bukkannak fel, így az oldalról érkezőt már nem tudta beazonosítani.
Az MI nem azért veszélyes, mert fellázadna ellenünk, hanem azért, mert pontosan azt fogja tenni, amire megkérjük. MI-vel együtt dolgozni nem olyan, mint emberrel, sokkal inkább olyan, mint valami fura természeti erővel együttműködni.

És tényleg könnyű véletlenül hibás problémát adni neki megoldásra, majd többnyire nem jövünk rá addig, amíg valami balul nem sül el - magyarázza Janelle Shane, MI kutató.

mesterséges intelligencia

A mai MI képes például felismerni egy gyalogost a képen, de fogalma sincs arról, mi az, hogy gyalogos, azonkívül, hogy vonalak, textúrák és dolgok gyűjteménye. Fogalma sincs arról, mi az, hogy ember.

Kísérletében az MI-nek utasításra kellett összeraknia egy olyan robotot, amit aztán eljuttat A pontból B-be. Kijelölte a célt, az MI-nek magának kellett rájönnie, hogyan érheti el a célt. Az MI egy tornyot rakott össze az alkatrészekből, ami aztán eldől, és így jut el a B pontba. Gyakorlatilag megoldja a problémát, hiszen eljutott a B pontba, azonban a végeredményhez nem a "legjobb" megoldást választotta.

Meg kell tanulnunk, hogy mit képes megtenni, és mit nem. Felkészülten kell együttműködnünk vele, mert nem olyan, mint a sci-fik mindentudó MI szuperhősei. Felkészülten kell együttműködnünk vele, azzal a fajtával, amely ma létezik” 

folytatta Shane.

A Világgazdasági Fórum Future of Jobs” (A munka jövője) című 2018-as jelentése alapján az információs és kommunikációs területeken 2018-tól 2022-ig csaknem a duplájára nő a gépek által végzett tevékenységek végrehajtása. Míg az egészségügyben 2018-ban 26%-ban voltak gépi irányítás alatt az összetett tevékenységek, 2022-re már 39%-ban bízzák a technikára ezeket a feladatokat. Az infrastruktúrában az adminisztráció gépek általi lebonyolítása is nőni fog két éven belül, várhatóan 10 %-kal.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.