2020. július 13., 20:38

A sült krumpli világnapja: július 13.

A magyarok lakta régiókban a hivatalosan burgonyának nevezett élelmiszernövényt sokféleképpen említik. Erdélyben pityóka, Gömörben gruja, de van, ahol kolompérként ismerik. Az 1966-ban megjelent Magyar növénynevek szótára című kiadványban 19 néven szerepel. 

Hasábkrumpli sütése
Fotó: AFP

De hívják bárhogyan, az emberi táplálkozásban meghatározó szerepe van, és nemcsak azért, mert finom és laktató köret, hanem azért is, mert sokféle módon lehet elkészíteni és az asztalra varázsolni.

Sokak kedvence a sült krumpli egyik sajátos alakú változata: a hasábburgonya. Ennek éppenséggel július 13-án van a világnapja. Azt sajnos nem sikerült kideríteni, hogy miért éppen ekkor, de egy valamire való étteremben számon tartják ezt a dátumot, sőt manapság már komoly rendezvényekkel (és nem ritkán kedvezményekkel) "ünneplik" a kellemes ízű, gyakran kecsuppal vagy tartármártással is felszolgált finomságot, amelyről azonban tudni kell, hogy nem éppen egészséges, ezért nem ajánlatos túlzásba vinni a fogyasztását.

McDonalds hasábburgonya
Fotó:  AFP
Egy kis burgonyatörténelem

A burgonya őshazája Amerika és csak a 15. század legvégén, a 16. század legelején jelent meg Európában. Ezért bizton állítható, hogy Mátyás királyunk - bár egyik-másik róla szóló népmesében tényként szerepel - még nem ismerhette. Európában egyébként első megjelenése után csak jó másfél évszázaddal később kezdték el ízlelgetni, és további sok-sok évtizednek kellett eltelnie, amikor sült burgonyaként először az asztalra került.

french fries kifejezésből arra lehet következtetni, hogy a sült krumpli Franciaországból származik, de ez egyáltalán nem biztos, sőt sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy először Belgiumban, a Maas-völgyben csináltak sült krumplit az 1600-as évek végén.

Ezen a környéken már akkoriban népszerű étel volt a zsírban sült hal, azonban mikor a folyók befagytak, valamivel pótolni kellett a kieső ételmennyiséget: így a krumplit hasonló alakúra szelték, mint a halakat, így megkapva a hosszúkás és vékony hasábokat.

Egy másik elmélet szerint a sült krumplit egy francia gyógyszerésznek, Antoine-Augustine Parmentier-nek köszönheti a világ. Franciaországban az 1700-as évek közepéig nem ajánlották emberi fogyasztásra a krumplit, sőt,még a lepra terjedését is összekötötték a növénnyel. Azonban Parmentier börtönbe került a hétéves háború alatt, ahol krumplival etették, és semmi baja nem lett. Szabadulását követően elhatározta, hogy népszerűsíteni fogja a növényt. Mivel első kísérletei kudarcot vallottak, taktikát váltott. Egy nagy földterületet katonákkal kezdett el őriztetni, mely azt a látszatot keltette, hogy amit az őrök védenek, az egy értékes dolog. További ravasz csel volt, hogy Parmentier külön kérte az őröket, hogy olykor-olykor hagyják a tolvajoknak, hogy elvigyék a krumplit.

Így a burgonya az 1800-as évekre már Franciaország egyik legnépszerűbb étele lett. 1795-ből már vannak feljegyzések arról, hogy utcai árusok sült krumplit árultak Franciaországban, majd később az egész világon elterjedt.

Hasáb automata
Fotó:  AFP

Érdekes tények a sült burgonyáról

  • Bár vitatott, hogy Belgium a feltalálója a sült krumplinak, az biztos, hogy Európában itt a legnagyobb az egy főre jutó fogyasztás. Belgiumban annyira népszerű az étel, hogy az ország külön kérvénnyel fordult az UNESCO-hoz, hogy a majonézes sült krumplijukat nyilvánítsák a világörökség részévé.
  • 1802-ben Thomas Jefferson amerikai elnöknek sült krumplit szolgáltak fel a Fehér Házban. Itt francia stílusú krumplinak nevezték az ételt, amely nagyon ízlett az elnöknek.
  • A gyorséttermek többsége vékony cukorréteggel vonja a burgonyát fagyasztás előtt, így mikor az olajba kerül, a cukor aranyszínt kölcsönöz az ételnek.
  • Sokáig vallási okokból nem ettek krumplit Európában, ugyanis a növény nem szerepel a Bibliában. A protestánsok emiatt inkább nem is kockáztattak, míg néhány keresztény közösségben úgy oldották fel a burgonyára vonatkozó kérdést, hogy szentelt vízzel meglocsolták a termőföldeket.
  • Az első sült krumpli receptet 1857-ben jegyezték fel és adták ki egy szakácskönyvben.
  • Az Egyesült Államokban termesztett burgonya 7 százalékából a McDonald's sült krumplija lesz. A gyorsétterem-lánc adja el az ország sült krumpli mennyiségének a harmadát. A gyorsétterem évente 1542 tonna krumplit vásárol.
  • Egy amerikai állampolgár átlagosan évente 13,6 kilogramm sült krumplit eszik meg.
  • A világon évente több mint 2 millió tonna sült krumpli fogy.
  • Brugge városában saját múzeuma van a sült krumplinak.
  • Charles Dickens: Két város regénye című művében (1859) szintén felbukkan már a sült krumpli.
  • Kínában, Ausztráliában, Belgiumban, Izraelben, Szlovákiában és Hollandiában is üzemelnek hasábburgonya-automaták.
  • A világ leghosszabb hasábja 96,5 centiméter volt.
  • Az éttermi veszekedések leggyakoribb kiváltó oka a sült krumpli.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.