2020. április 5., 18:24

A sportos filmek világa

Az aszfalt királyai című filmet négy kategóriában jelölték Oscar-díjra az idén. Két szobrot kapott a Matt Damon és Christian Bale főszereplésével készült sportfilm, és a kritikusok mellett a nézők tetszését is elnyerte. A sportról, a sportolók bukásairól és sikereiről korábban is készültek remek alkotások.

Jelenet a Szabadság, szerelem c. filmből.

De mi a helyzet a magyarokkal? Mit nézhetünk ezekben a napokban, amikor sok más mellett a sport is eltűnt a mindennapokból? A magyar filmesek fantáziáját nem mozgatja meg a sport, alig akad olyan alkotás, amelyet ténylegesen a sportfilm kategóriájába sorolhatnánk. A Mafab.hu-n, vagyis a Magyar Filmadatbázison találunk egy listát a legjobb magyar sportfilmekről. Közülük lényegében három, esetleg négy produkcióra süthetjük rá a sportfilm címszót. A lista élén Fábri Zoltán 1961-es Két félidő a pokolban című, második világháborúban játszódó drámája áll, amelyhez az alapot egy megtörtént esemény adja. 1942-ben Kijevben a megszálló csapatok katonaválogatottja mérkőzött meg többször is a Dinamo és a Lokomotiv Kijev hadifogságból elengedett játékosaiból összeállt alakulattal. A főszerepben Sinkovits Imrét, Garas Dezsőt, Márkus Lászlót és Molnár Tibort láthatjuk. Ebből készült 1981-ben John Huston Menekülés a győzelembe című remake-je, amelyben Sylvester Stallone, Michael Caine, Max von Sydow és Pelé is játszott.

két félidő a pokolban

Hajdu Szabolcs Fehér tenyér címet viselő 2006-os műve a tornászok kegyetlen világáról szól.

A történet Hajdu fivére életének egy részét dolgozza fel, illetve az ő tanítványának, a 2004-es athéni olimpiai bajnoknak, a kanadai Kyle Shewfeltnek a pályáját. A talajon aranyat szerző tornász önmagát alakítja a filmben. Ugyancsak 2006-ban mutatták be Goda Krisztina Szabadság, szerelem című filmjét, amely mögött jórészt Andy Vajna állt Joe Eszterhasszal karöltve. Az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján bemutatott mozi az ’56-os eseményeket és a melbourne-i olimpián szereplő vízilabda-válogatottal történteket dolgozza fel Fenyő Iván, Dobó Kata és Csányi Sándor főszereplésével.

S ha már a több mint egy éve elhunyt Vajnánál tartunk. Nagy álma volt, hogy mozifilm készüljön Puskás Ferencről.

Vajna és a szintén Magyarországon született Eszterhas három éve jelentette be, hogy készül a forgatókönyv, majd 2020 elején Eszterhas a világ elé tárta 183 oldalas forgatókönyvét God's Left Foot, Isten bal lába címmel. A bejelentés szerint egész estés nagyjátékfilm készülhet belőle. Almási Tamás már forgatott mindenki Öcsijéről egy dokumentumfilmet 2009-ben Puskás Hungary címmel, amely óriási sikert aratott.

Miért nem készül több sportfilm Magyarországon? Az egyik ok minden bizonnyal az ötlettelenség és az érdektelenség a filmesek részéről, és a befektetők, a pénz hiánya. Bajnokokból, történetekből, felemelkedésekből, küzdelmekből és szenvedésből akadna bőven, de a magyar film az elmúlt harminc évben elveszítette a nézők bizalmát. Vajna bábáskodása alatt ugyan készültek kitűnő alkotások, de valódi kasszasikert csak néhányan hoztak össze az elmúlt évtizedben. Az amerikai produkciókkal természetesen lehetetlen felvenni a harcot, de a magyarok még a próbálkozásig sem jutnak el. A 450 ezer nézőt jegyző, 2017-es Kincsem minden idők legdrágább magyar filmjeként vonult be a filmtörténelembe. Némi túlzással sportfilmnek is tekinthetnénk, de a sporthoz kevés köze van Herendi Gábor alkotásának. A szintén 2017-es Brazilok a foci körül forog ugyan, de inkább vígjáték, a sportfilm kategóriájába túlzás lenne beszuszakolni.

James Mangold Az aszfalt királyai című filmje 97 millió dollárból készült, ami nagyjából 31 milliárd forint. A Kincsem 3 milliárd forintból készült. Ekkora összegből történelmi filmet nem dobnának a piacra Amerikában, kis költségvetésű produkciónak számítana.

A Ford és a Ferrari ’60-as évekbeli párharca 225 millió dolláros bevételt hozott, ami ugyan messze van az igazi kasszasikertől, de tisztes helytállást jelent. Az aszfalt királyait a 2013-as Hajsza a győzelemért című filmmel lehet összehasonlítani. Ron Howard Hunt és Lauda viadaláról szóló Forma–1-es mozija 38 millióból jött össze, és 98 milliót hozott. A kritikusok és a nézők mindkét művet kedvelték.

Az aszfalt királyai
Az aszfalt királyai.

Az IMDb-n a sportfilmek kategóriában Martin Scorsese 1980-as Dühöngő bikája áll az első helyen, amelyben Jake LaMotta profi bokszolót Robert De Niro alakította, és Oscart kapott érte. Az ökölvívókról és pankrátorokról szóló filmek nagy népszerűségnek örvendenek azóta is. A Rotten Tomatoeson Darren Aronofsky 2008-as Pankrátora áll az élen. Mickey Rourke élete alakítását nyújtotta, akárcsak Hilary Swank is Clint Eastwood 2004-es Millió dolláros bébijében. Sylvester Stallone Rocky- és Creed-filmjei ugyanebbe a sorba tartoznak. David O. Russell 2010-es A harcos c. filmjében Bale a sokadik alkalommal bizonyította, hogy a kor egyik legjobb angol nyelvű filmszínésze. Oscarral jutalmazták a játékát.

Amerika persze elsősorban a négy major sportot tartja szem előtt: az amerikai futballt, a baseballt, a kosárlabdát és a jégkorongot. Az amerikai fociról a legismertebb film az 1999-es Minden héten háború Al Pacino főszereplésével. Oliver Stone alkotását a kritika lehúzta, a nézők imádták. A 2009-es A szív bajnokaiért szintén nem lelkesedtek a kritikusok, Sandra Bullock alakítását azonban Oscarral díjazták. A legjobb baseballról szóló film a 2011-es Pénzcsináló Brad Pitt-tel a főszerepben.

De lépjünk ki az amerikai „értékrend” köréből. Margot Robbie 2017-ben az Én, Tonyában élete alakítását nyújtotta a műkorcsolyázó Tonya Harding szerepében. Az 1981-es Tűzszekerek négy Oscart kapott, és két futó viaskodása áll a középpontban. A 2009-es Invictus – A legyőzhetetlen Matt Damonnal és Morgan Freemannel – a dél-afrikai rögbiseket mutatja be lehengerlő módon, mindkettejüket jelölték Oscarra. De említhetnénk akár dokumentumfilmet is, a 2018-es Free Solo – Mászókötél nélkül címűt, amely a hegymászásról szól, és a legjobb dokumentumfilm kategóriában Oscar-díjat kapott.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.