A skóciai orvosi egyetemeken nincs elegendő holttest. Az ok: túl sok a medikushallgató
A skót orvosi egyetemek meglehetősen furcsa problémával küzdenek.
Az orvoshiány miatt több orvostanhallgatót vesznek fel, de nem elegendő a képzésükre rendelkezésre álló holttestek száma. Ez máris hatással van az oktatásra.
A BBC a skót hatóságokra hivatkozva arról számol be, hogy a 2023-24-es tanévben 5930 orvostanhallgatót regisztráltak, ami az előző évhez képest háromszázzal több. Összességében ez jelentős növekedést jelent a 2015-16-os tanévhez képest, amikor 3928 orvostanhallgató volt Skóciában.
Felmerült azonban egy meglehetősen furcsa probléma. A skót orvosi egyetemek mostanában jelentős hiányt szenvednek azokból a holttestekből, amelyeken fiatal orvosokat képezhetnek. A nehézség annál is nagyobb, mert messze nem minden test alkalmas tanulmányozásra, ráadásul minden embernek a halála előtt kifejezetten bele kell egyeznie abba, hogy testét tudományos célokra használják fel.
A szervdonorok szintén alkalmatlanok, mivel a vizsgálathoz úgymond teljes testre van szükség. Így a BBC szerint az orvosi egyetemek tavaly 290 testet fogadtak el, további 178-at pedig elutasítottak. Bár a befogadott testek száma kilenccel több, mint egy évvel korábban, viszont a hallgatók száma 285-tel nőtt.
A skót anatómiai főfelügyelő, Gordon Findlater professzor szerint ez már magára az oktatásra is hatással van, hiszen egyes iskolák már arra is kényszerültek, hogy egyes kurzusokat töröljenek. Remélhetőleg tehát nem áll elő újra az a helyzet, mint ami volt Skóciában a 19. században.
A BBC ugyanis emlékeztet arra, hogy már akkor is jelentősen megnőtt azoknak az orvostanhallgatóknak a száma, akik utólag nem kapták meg a szükséges testszámot, sőt, ezzel párhuzamosan a sírrablási esetek száma is megnőtt.
Ezekre az eseményekre válaszul hozták létre a fent említett, meglehetősen furcsa hangzású skót anatómiai főfelügyelői posztot, hogy betöltője rendszeresen jelentést tegyen a skót kormánynak a "szakterület" helyzetéről.