2019. december 20., 11:28

A pozsonyi állatkertben kis patások születtek

A télen újabb csemetékkel bővült a pozsonyi állatkert. 2019 október és december között a patások családjaiba kis jövevények érkeztek.

Nilgau antilop
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: ZOO Bratislava
Nilgau antilop

2019. október 20-án születtek a kétpetéjű nilgau antilop ikrek. A hím a Kumkum, a nőstény a Layvati nevet kapta. A nilgau antilopok családjában azonban még december 8-án is született egy újabb kis patás.

A nilgau név egy hindi szóból származik, melynek jelentése „kék tehén”. Angolul ezért blue bull („kék bika”) név alatt is ismert. Jelenleg csak Indiában és Pakisztán délkeleti részén él. Bangladesben már kiirtották.

Mintegy 140 centiméteres marmagasságával és több mint 240 kilogrammos tömegével kifejezetten nagy testű antilopfajnak számít. A bikák nagyobbak, mint a tehenek. Szarva csak a bikáknak van. A bikák szőrzete felül szürkés, hasuk fehér. A tehenek világosbarnák. A bikákra jellemző szakállszerű szőrcsomó a torkukon fekete. Mindkét nem nyakát rövid sörény díszíti. Jellemzőjük a fehér foltok a csüdön, a pofán és a füleken. Farkuk végén a bojt fekete.

A párzási időszakban a bikák felkeresik a tehenek csoportjait és kisajátítanak maguknak egyet. Onnan igyekeznek minden más kifejlett hímet elűzni. Gyakran vívnak a bikák egymással rituális harcot. A tehén egy-három utódot hoz a világra, de legjellemzőbb az ikerszülés.

Arab bejza

Az arab bejzák nagyon jól érzik magukat a pozsonyi állatkertben, aminek bizonyítéka, hogy évente több csemetével is bővül családjuk. A nilgau antilop-ikrekkel egy napon – október 20-án – született egy hím arab bejza, amely az idén már a negyedik jövevény volt a családban. Ugyanakkor 2019. december 11-én egy kis nőstény arab bejza is született, ő egyelőre az utolsó csemete a családban.

Az arab bejzák eredetileg a sík pusztaságok, félsivatagok legelésző lakói, ahol elegendő fűfélét és bokrot találnak maguknak. Az arab bejza eredeti élőhelyéről (Irak, Szíria, Jordánia, Palesztina és az Arab-félsziget) az 1970-es évekre kipusztult. Azóta több sikeres visszatelepítési kísérlet történt.

Az arab bejza szőrzete rokonaihoz hasonlóan alapvetően fehéres-krémszínű és barnás, de ezen belül szürkés és feketés árnyalatú is lehet. A nemek hasonlóak, bár a bikák némileg nagyobbak és erőteljesebb felépítésűek, és a nyakukon is van egy szőrpamacs. A borjak egységesen barnás színűek. A nőstények szarvai általában vékonyabbak és hosszabbak a bikákéinál.

Ez az antilopféle alapvetően társas lény, és vándorló életmódot folytat. A nagyobb csordákat egy domináns bika vezeti, aki szigorú hierarchiát tart fenn. Az idősebb bikák territóriumaikat védelmezik a betolakodóktól, és igyekeznek minél több tehenet odacsalogatni. Az arab bejzák nagyon óvatos állatok. Kiváló hallásuk és szaglásuk az ellenség észrevételében. 

Kirk-dikdik

Hasonlóan az arab bejzákhoz, a kirk-dikdikek esetében is jó pár csemetével bővült a családjuk. 2019. december 16-án született a legfiatalabb dikdik jövevény a pozsonyi állakertben.

A dikdik a riasztó hangjelzésről kapta nevét, melyet menekülésük közben hallatnak. A jelzésre elfut a többi dikdik, de más állatokat is figyelmeztet, hogy ragadozó lehet a közelben. Mivel viszonylag kevés táplálékkal beéri, így fenn tud maradni olyan helyeken is, ahol mostohák a körülmények. Puha, sima, őszes szürke vagy barna bundájú törpeantilop, a feje, a nyaka és a válla vöröses. Párnázott talpú patái megtapadnak a sziklákon. A hímnek hegyes, felálló szarva van, a nagyobb és nehezebb nőstény szarvatlan.

A dikdik egyike Afrika legkisebb antilopfajainak. Ahogy a mellékelt fotón is látszik az újszülött dikdik kisebb, mint a pozsonyi állatkert gondozójának cipője.

Aranyarcú gibbon

November második felében (2019. november 19-én) született a kis aranyarcú gibbon. Ez egy Ázsia déli felének trópusi esőerdőiben élő gibbonfaj. Vietnamban, Laoszban és Kambodzsában fordul elő.

Az újszülött kölyök bundája világossárga, majd néhány hónap múlva feketére színeződik és csak az arc marad sárga. A hímeknek ez lesz a végleges színük, de a nőstények szőre ismét sárgás árnyalatúra vált mire elérik az ivarérettséget. Termetük is kisebb marad a hímekénél. Monogám kapcsolatban élnek kisebb-nagyobb csapatokat alkotva. Táplálkozása főleg levelek, gyümölcsök, virágok, néha rovarokból áll. 7-8 hónapos vemhesség után 1 utód születik. Élettartalmuk 25 év.

Szitutunga

2019. november 26-án és december 1-én két új jövevény érkezett a szitutungák családjában. Ez az állat egy mocsári antilopfaj, melynek az előfordulási területe főleg Afrika középső részén van.

Közepes méretű antilopfaj, melynél jelentős a nemi kétalakúság, azaz a szarvval rendelkező bika jóval nagyobb, mint a szarv nélküli tehén. A tehén kisebb, világosabb szőrzetű, fehér foltokkal és csíkokkal. A bika sötétbarna, és nagy csavart szarvai vannak, melyek elérik a 90 centimétert is.

A szitutunga étlapja számos növényből tevődik össze, és ezekből is csak a neki legkiválóbb részeket válogatja ki. Csak a friss leveleket és füveket, vízinövényeket, és különböző erdei bokrok leveleit fogyasztja.

Forrás: ZOO Bratislava

Aranyarcú gibbon
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.