A pincében talált doboz egy szarvas és egy őstulok maradványait rejtette
Valószínűleg 1998-ban a Nagyszombat melletti Gósfalva (Košolná) faluban egy pince feltárásakor állatok csontvázmaradványait találták meg körülbelül két méter mélyen. A leletet az építők egy dobozban őrizték, amelyre évekkel később a megtaláló édesanyja bukkant.

Az utólagos szakértői vizsgálatok kiderítették, hogy a csontkészlet két állat - egy szarvas és egy őstulok - maradványait tartalmazza, amelyek több ezer évesek lehetnek. Erről a Nagyszombat Megyei Műemlékvédelmi Hivatal (KPÚ) tájékoztatott a honlapján.
Az állatok csontvázmaradványait csaknem 30 évvel ezelőtt találták a sötét és világos talaj határán.
- közölték a régészek.
A szakértői vizsgálat kimutatta, hogy a csontok két állat maradványait tartalmazzák. Az egyik egy legalább hétéves szarvas, amelyből a jobb homlokcsont és a jobb falcsont egy részét találták meg, a homlokcsont kiemelkedésével - egy foglalattal, amelyre egy részben megőrződött jobb oldali agancs is volt.
A másik egy meghatározatlan nemű őstulok, amelyből csak a bal sarokcsontot találták meg.
- pontosították.
Mindkét faj a negyedidőszaki fauna jellegzetes képviselője. A múltban Eurázsia nagy részén elterjedtek voltak. Az utolsó őstulok Európában 1627-ben pusztult el Lengyelországban. Szlovákiában még korábban, legkésőbb a késő középkorban kihaltak.
- tették hozzá a természetvédők, akik szerint a területünkön élő őstulkok kihalásának idejét tekintve ez csak az újkor előtt történhetett, a lelet mélységét tekintve pedig az is elképzelhető, hogy több ezer évvel ezelőtt. Az állatok elpusztulásának idejét radiokarbon kormeghatározási módszerrel lehetne pontosabban megállapítani.