2021. március 11., 17:14

A Pató Pál Párt, a magyar kártya és a Wichmann-kocsma

A Pató Pál Párt, amely nevében hordozza a filozófiáját, a napokban ünnepelte fennállásának 32. évfordulóját.

Első sor: Beráné Sziládi Xénia, a Csipkerózsika Nőegylet elnöke, Ponori Thewrewk Ajtony, archívumfelelős és Bera István, a Pató Pál Párt elnöke

A lustálkodási jog kiharcolása mellett már a megalakuláskor

felvették célkitűzéseik közé a magyar kártya kultikus tiszteletét és a kocsmacivilizáció éltetését.

Utóbbi, Hamvas Béla szavait idézve „fontosabb, mint a parlament, mert ott a sebeket osztják, a kocsmában pedig gyógyítják”.

Bera István elnök-főpohárnokkal és Ponori Thewrewk (ejtsd: török) Ajtony pártarchívum-főigazgatóhelyettessel beszélgetünk a közösségi hálón. Eddig elképzelni sem tudták, hogy ne a megszokott kocsmai környezetben adjanak interjút. Szörnyű idők ezek, keseregnek a méltatlan helyzeten.

Figyelmeztetnek, a párt megnevezéssel csínján kell bánni, mert bár 25 éve küzdenek a párttá válásért, ez a mai napig sem sikerült nekik.

Ezt annak tudják be, hogy a legfelsőbb bíróság jelszava is egyezhet az övékével: „Ej, ráérünk arra még”. Vajda Mihály nemzetközi hírű filozófus, aki egy időben árnyékkormányuk hadügyminisztere is volt, mert jól bánt a szófegyverrel, mindig arra biztatja őket, hogy ne adják fel, hiszen sokan láttak már pártot illegalitásból befutni fényes karriert.

Mostanában úgy tűnik, a párt kissé háttérbe vonult, de az aktuális politikára mindig reflektál. Küldetésként fogják fel a Magyar Pince létrehozását,

amelyre már Mikszáth Kálmán is utalt Sörivók című esszéjében 1877-ben. Most, a Lánchíd felújítása során lenne is erre alkalom a forgalom korlátozása nélkül. Kérni fogják, hogy ennek érdekében a budai alagút végét falaztassák be, hadd legyen, ha korlátozott időre is, Magyar Pince az alagútból. Ennek érdekében még aláírásgyűjtésre is rászánnák magukat, ami, lássuk be, elég nagy áldozat lenne a patópálosoktól.

wichmann
A párt 2018-ban még Wichmann Tamással koszorúzott
A magyar kártya, mint a haza és haladás szimbóluma

Elmondják, a legtöbb programjuk a magyar kártya köré csoportosul. 1996-ban, a millecentenáriumi év utolsó eseményeként december 29-ét a magyar kártya napjává nyilvánították, és kijelölték szent játékaikat: az ultit, a snapszlit, a ramslit és a ferblit. Kinyomozták, hogy a pesti zsidónegyedben található Kiskereszt utca 402 megfelel a mai Kazinczy utca 55-nek, ahol egykor Schneider József kártyafestő műhelye volt. Ebben a műhelyben alkotta meg a mester a 36 lapos magyar kártyát 1836-ban, úgy illik hát, hogy emléktáblával tiszteljék meg a felbecsülhetetlen találmányt.

Amint ott nézelődtek, Wichmann Tamás, a kilencszeres világbajnok kenus lépett hozzájuk. Kiderült, hogy övé az épület. Amikor megkérdezték tőle, felrakhatnák-e a falára a magyar kártyának emléket állító táblát, rögtön igent mondott, sőt vállalta a tábla felszerelését is.

– Mivel a szemrevételezésben elfáradva kocsmát kerestünk, rögtön beljebb invitált bennünket, hogy egy lépést se tovább, megtaláltuk a legmegfelelőbbet. Így történt, hogy a Wichmann-kocsmában véglegesítettük az emléktábla szövegét – emlékezik az elnök.

Mi mindig is sejtettük a tüköralakos Tell-kártya magyar eredetét. Egy Angliában megtalált pakli alapján ez igazolást is nyert, amikor kiderült, hogy a magyar Schneider József alkotása

– fejti ki Ajtony, a pártarchívum felelőse. Hozzáteszi, ez az egyetlen kártya a világon, amelyet irodalmi mű – Tell Vilmos drámája – inspirált. Az alkotó azért festette a svájci szabadságharc legendás szereplőit a kártya lapjaira, mert a magyar történelmi személyiségek, szabadságharcosok képét a cenzúra nem engedte volna forgalmazni. Az eredeti pakli 36 lapos volt, később fogyatkozott a lapok száma 32-re.

tábla
Wichmann kocsmája, a Szent Jupát

A párttagok nosztalgiával emlékeznek az utolsó hamisítatlan, Krúdy Gyula korát idéző kocsmára, amelyről Sárközy Mátyás, Molnár Ferenc unokája így ír: „Cicomátlan, deszkapadlós helyiségben, gyalultfa-asztaloknál, félhomályban ül a söröző közönség, a terem akusztikája következtében iszonyú a zaj, beszélgetni csak megfelelő decibelszámmal lehetséges, ilyesféle lehetett hajdan az Orczy kávéház kakofóniája.”

Tamás rántotthúsos szendvicse (amelynek panírjába sörhabot kellett keverni) és a csilisbab mennyei fogás volt. Ahogy kitette az asztalra, abban a pillanatban elfogyott.

Nem is volt nála soha három fogásnál több, mert azt tartotta, aki háromból se tud választani, az biztosan nem éhes – idézik az emlékeket. Ezekből mindig fogyasztottak, amikor a magyar kártya napján az emléktábla megkoszorúzása után itt tartották ünnepi ultipartijukat. Ha Tamás jókedvében volt, gitározgatott is a vendégek szórakoztatására.

Keserűen gondolnak rá, hogy Tamás már égi vizeken lapátol, és a kocsma helyén ma pizzéria üzemel. De meddig?  Merthogy Tamásnak el kellett adnia az ingatlant, az új tulajdonosok pedig a történelmi épület lebontását tervezik, és ötemeletes szállodát akarnak építeni a helyére.

Pedig a magyar kártya feltalálójának háza, a Magyar Teozófiai Társaság működési helye, és nem utolsó sorban a kultikus kocsma olyan kulturális hagyaték, amelynek védőbúra alatt lenne a helye. Az építészek és a Pató Pál Párt is felemelte a szavát a bontás ellen, nem is eredmény nélkül, hiszen az épület egy évre műemléki védettséget kapott.

A párt nomenklatúrája alig várja a szigorú korlátozások enyhítését. Bíznak abban, hogy május 19-én, az Ivó-napi pártünnepen eljutnak névadójuk falujába, Szőgyénbe. Azt már 1999. október 6-án kimondták, hogy az aradi vértanúk kivégzése óta eltelt 150 év, ezért újra lehet sörrel koccintani. Erre lesz is lehetőségük, mert a helyi vendéglőben egy új, Elzer-féle, 12 fokos Pató Pál kézműves sört is kóstolhatnak.

Megjelent a Magyar7 2021/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.