2024. augusztus 25., 11:09

A népmesék mögött húzódó történelmi valóság - interjú Éhn Lászlóval

„A szlovákokat igazából nem érdekli a saját múltjuk. A magyaroknak viszont érdemes olvasni szomszédaik nemzetté válásának történetéről, hogy megértsék, miért alakult ki és milyen jellegű az a szlovák nemzeti tudat, amellyel gyakorlatilag mindennap ilyen vagy olyan formában találkoznak” – mondta lapunknak Éhn László, aki A szlovák nemzeti lét kezdete címmel könyvet írt a szlovák nemzettudatról. A lévai származású szerzőt arról is kérdeztük, hogy miért ennyire misztikus a szlovák történetírás, és melyek az asszimilációs folyamatok legfőbb okai.

éhn lászló
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Járt-e Ľudovít Velislav Štúr Párkányban?

A történeti források szerint nem.

Miért egy magyar ír könyvet a szlovák nemzettudatról?

Velem ez nagyjából úgy történt, mint a magyar népmesében, amely általában azzal végződik, hogy „aki nem hiszi, járjon utána”. Nos, én nem hittem el, ezért inkább utánajártam.

Mit kezd azokkal a bírálattal, hogy ön nem történész?

Igazából semmit. A történettudomány egy szakma, méghozzá egy meglehetősen zárt foglalkozás, és itt sem szeretik, ha valaki kívülről belekontárkodik.

Akit viszont érdekli a téma, akkor tessék, itt a könyvem, el lehet olvasni, és aztán mindenki döntse el maga, hogy magyar (vagy akár szlovák) nyelven olvasott-e jobbat a témában!

Miért van ilyen mitikus, ködbe vesző mitológiája a szlovák nemzettudatnak?

A magyar olvasó számára talán meglepő, de a szlovákokat igazából nem érdekli a saját múltjuk, ami fontos számukra, az a jelen és a belátható jövő. Egy ilyen életszemlélettel sokkal kényelmesebb egy félig-meddig mitologikus történettudat, mert hiszen akkor nem kell vele annyit bíbelődni. Vegyük például a Nagymorva Birodalmat – a rendszerváltás előtti történelemkönyvekben a keleti határa furcsa módon egybeesett az 1945 előtti csehszlovák–szovjet határral, a rendszerváltás után viszont minden magyarázat nélkül „hozzácsatolták” Kárpátalját és a Partiumot…

Hajlamosak túlzásokba esni.

Egy szlovák történészprofesszor pár évvel ezelőtt megjelent könyvében pedig már Dél-Erdély és Szilézia is Szvatopluk birodalmának részeként jelenik meg. De vajon ezt az óriási területet hogyan igazgatták, miért nem vertek pénzeket, miért nem találtak egy darab glagolita írásjelet sem a mai Szlovákia területén – az állítólagos birodalom központi részén – no és hol voltak az „ószlovák” városok, földvárak és utak, amelyek összekötötték ezt az óriási területet? Kösse fel a gatyáját, aki ezt képes megmagyarázni! A szlovákoknak ez tulajdonképpen úgyis mindegy.

Magyar részről lehet primitívnek tekinteni, meg azzal elintézni, hogy „fiatal nemzetről” van szó, de azért ennek a szemléletnek megvannak a maga elvitathatatlan előnyei is – nincsenek történeti traumák, szőrszálhasogató, az abszurd határát súroló (és néha még át is hágó) meddő viták a múltról, mint a magyaroknál, amelyek felemésztik a nemzet szellemi energiáit.

Miként jellemezhető és írható körül a középkori szlovák nép?

Nehezen. Annyit tudunk a forrásokból, hogy a középkorban, 1526 előtt a Kárpát-medencei őshonos szlávokat magyarul tótoknak hívták. Ez viszont nem kizárólag a mai Szlovákia területén élőkre vonatkozott. Ne feledjük, hogy a mai Horvátországhoz tartozó Szlavónia régi magyar neve Tótország! Kizárólagossá csak később, azaz valamikor a korai újkorban vált. Annak viszont semmi jele, hogy saját magukat egy egységes népnek tartották volna a középkorban.

Hogyan, milyen irányban változott a Felvidéken a szállásterületük a török időktől a 20. század elejéig?

Ha az etnikai szállásterület szempontjából nézzük, akkor a török hódoltság kora volt a magyarság őskatasztrófája, az ország intézményei ugyan túlélték, de az ország magterületének színmagyar lakossága majdnem kipusztult, és az etnikai arányok ennek következtében drámaian megváltoztak.

A törökök kiűzése után ezek a területek kezdtek benépesülni. Az addig a török hódoltság perifériáján élő magyar lakosságot magukba szippantották a Felvidéken, hasonlóan Erdélyben is, az ő helyüket is a nemzetiségek foglalták el. Ennek következtében a nyelvhatár délre csúszott, de aztán egészen 1918-ig többé-kevésbé stabil maradt. 

Mikor alakult ki pontosan a szlovák nemzet? Mi volt ebben a csehek és a magyarok ösztönző, vagy akadályozó szerepe?

A 18. században kezdődött és a 20. század első felében fejeződött be a szlovák nemzetté válás folyamata. Az első, többnyire papi értelmiségiek, akik a felvidéki szlávokról és ezek történetéről elmélkedtek, a barokk korban bukkannak fel. Ők viszont „csak” szlávokról, azaz nem konkrétan szlovákokról beszéltek, ezt nagyon fontos kiemelni. Valamikor a 18. század végén ezek az elmélkedések már valamivel konkrétabb formát kezdtek ölteni.

Milyen szerepe volt ebben az egyházaknak?

Felekezeti vonalak mentén évtizedekig két táborra szakadt a felvidéki, szláv-szlovák tudatú értelmiség.

A cseh bekötöttségű lutheránusok, hallgatólagosan elutasítva a hungarus nemzettudatot, a szlovákokat egyre inkább a cseh etnikum magyarországi részeként, a „csehszlovák nemzet magyarországi ágának” kezdték tartani. Számukra ez a látásmód logikus is volt, hiszen sokan közülük a fehérhegyi csata után Felvidékre menekült cseh protestánsok leszármazottjai voltak, akiknél a kralicei ócseh megmaradt liturgikus nyelvként. Velük szemben álltak az alapvetően mégiscsak hungarus tudatú katolikusok, akik ezt az „eretnek” gondolatmenetet elutasították és a szlovákokat határozottan megkülönböztették a csehektől. Végül ők hozták létre az első, Bernolák-féle irodalmi szlovák nyelvet. A két tábor között jóformán a 19. század első feléig vita dúlt emiatt, és csak a század közepére sikerült úgy-ahogy kompromisszumosan rendezni a nyelvi kérdést. De az ambíció, hogy a szlovákokat nyelvileg és kulturálisan „bedarálják” a csehek és a hozzájuk közel álló szlovák lutheránusok egy részéről megmaradt. Tulajdonképpen erre épült az első Csehszlovák Köztársaság államideológiája is, amely kezdettől fogva „csehszlovák” nemzetről beszélt.

éhn lászló
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel

Akkor ezekbe a vitákba a magyarság be sem avatkozott?

A magyaroknak nem volt semmi szerepe ebben a belső küzdelemben, de a magyar állam és a korabeli magyar elit volt az, amely meghatározta a szlovák nemzetté válás kereteit.

A szlovák politikai lutheranizmus számára egyértelműen az ősellenség, a zsarnokok és elnyomók a magyarok voltak. A katolikus szlovák elitek viszonya a magyarokhoz már nem volt ennyire kategorikus. Ők alapvetően kompromisszumképesebbek voltak és inkább hajlottak a megegyezésre a magyar állammal.

Ez a tendencia bizonyos szinten még az 1918-as összeomlást is túlélte, elég csak Andrej Hlinkára és az általa vezetett Szlovák Néppártra gondolni. Történelmi hibának tartom, hogy ezt a megosztottságot a szlovák nemzeti mozgalmon belül nem akarta és nem is tudta kihasználni a magyarság.    

1848–1849-ben Erdélyben és Délvidéken hatalmas magyarellenes mészárlások történtek. Milyen volt a helyzet a Felvidéken?

A szlovákság egyértelműen a magyar forradalom mellé állt, persze, nem a nemzeti, hanem politikai és elsősorban szociális vívmányai miatt! A szlovákok többsége ugyanis úrbéri jobbágy volt, a forradalomnak köszönhetően pedig szabad parasztokká váltak.

A Felvidéken toborzott nemzetőrök és honvédek a küzdelemben hősiesen helytálltak. Ez nem kis mértékben annak is volt köszönhető, hogy a rajtuk korábban uralkodó felvidéki nemességet nem tekintették idegennek.

Ne felejtsük el ugyanis, hogy ez a nemesség gyakran közülük emelkedett ki – lásd például a Bernolák nemzetséget – a nemesek pedig alapból magyarnak-hungarusnak tartották magukat, de jóformán a 19. század utolsó harmadáig sokan nem is tudtak rendesen magyarul, volt jobbágyaikkal pedig mindvégig szlovákul beszéltek. A nép hozzájuk igazodott. A lutheránusok által dominált szlovák nemzeti mozgalom próbált nemzeti és magyarellenes jelszavak alapján Bécs támogatásával önkénteseket toborozni, ez a mintegy 1000-2000 ember végül a császári hadsereg kötelékében járta végig a szabadságharcot. Harci értékük sok kívánnivalót hagyott maga után, az egész kalandjuk pedig csúfos kudarccal végződött. Ezt még a szlovák nemzeti mozgalom egyik vezetője, a magyarellenességéről elhíresült Jozef Miloslav Hurban maga is bevallotta korabeli levelezésében és évtizedekkel később írt emlékirataiban.

Meddig volt jó és békés a magyar–szlovák együttélés? Hol volt a töréspont?

A töréspont egyértelműen 1918. Igen, tudom, nemcsak szlovák, hanem magyar oldalon is felhozzák 1848–49-et, az 1861-es szlovák memorandumot, az 1867-es kiegyezést vagy 1875-öt, amikor bezárták a Matica slovenskát, meg a szlovák gimnáziumokat. Ezek viszont, ha úgy tetszik, csak utólag váltak töréspontokká.

Meg kell ugyanis különböztetni a szlovák népet és a nemzetiségi elitet. A szlovák nép többsége számára a szabadságharc emléke alapvetően pozitív kicsengésű volt. A memorandum, a kiegyezés vagy a Matica slovenská bezárása ugyan érzékenyen érintette az elitet, de az egyszerű szlovák népet a politikai küzdelmek meg a magaskultúra nem igazán érdekelték. Ezt pedig nem én mondom, elég beleolvasni a 19. századi szlovák nemzetébresztők levelezésébe. Nagyon is tudatában voltak annak, hogy nem állnak mögöttük a tömegek, ezért egyfajta „messiásvárásra” rendezkedtek be, a Messiást pedig Szentpétervárról várták, végül azonban Prágából érkezett 1918-ban. 

Mik voltak a magyar elit legnagyobb hibái a tót/szlovák kérdés kezelésében?

Ha valamelyik nemzetiségi mozgalmat, akkor a szlovákot biztosan le lehetett volna fegyverezni kisebb nemzeti engedményekkel és meg lehetett volna osztani. Ez nem történt meg. A monarchia idején a szlovák kérdés alapvetően szociális és földkérdés volt, és főleg a 19. század utolsó két évtizedétől kezdve aránytalanul súlyosan érintette őket a kivándorlás. A korabeli úri elit viszont semmitől sem rettegett annyira, mint egy földreformtól. Ez végül megtörtént, viszont már csehszlovák uralom alatt.

Sokak szerint a magyarhoz a szlovák nép áll legközelebb kulturálisan. Ön hogyan vélekedik erről?

Nemcsak kulturálisan, de felekezetileg is így van ez, ami jelentősen megkönnyítette az asszimilációt. Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy elég csak jól megtanulni a másik nyelvét és ennyi elég is. Ilyen körülmények között az asszimiláció hajtóereje leginkább a társadalmi érvényesülés lehetősége vagy annak hiánya.

A 19. században a kiegyezés után a magyar állam és a magyar gazdaság rohamos fejlődésnek indult. Sok szlovákot magával ragadott ez a folyamat és elmagyarosodott.

Ennek az örvénynek néha még a szlovák nacionalizmus által erősen átitatott családokból érkező fiatalok sem tudtak ellenállni. Janko Kráľ szlovák költő fiai vagy Ján Francisci unokái is elmagyarosodtak. 1918 után viszont ezek a folyamatok leálltak, a 20. század utolsó negyedétől pedig ellentétes irányba kezdtek dolgozni. Ennek eredményét látjuk ma is.

A felvidéki magyaroknak miért érdemes elolvasniuk a könyvet?

Azért, hogy megértsék, miért alakult ki és milyen jellegű az a szlovák nemzeti tudat, amellyel gyakorlatilag minden nap ilyen vagy olyan formában találkoznak.

Volt-e szlovák visszhangja a könyvnek?

Nem volt, és gondolom nem is lesz. Először is, a szlovákok nem olvasnak magyarul, másodszor pedig, ahogy már említettem, nem igazán érdekli őket a történelem.

Ami pedig a jelent illeti: miben látja a felvidéki magyarság asszimilációjának okait?

Első és legfontosabb a társadalmi érvényesülés lehetősége, vagy annak hiánya. Sokszor elhangzott már, ahogy 1918 előtt is jobban tudott érvényesülni az ember fia, ha jól beszélte az ország nyelvét, és így van ez ma is.   

Éhn Laci: A szlovák nemzeti lét eredete, Aposztróf Kiadó, 2021.

Éhn László 1982-ben született Léván. Kora gyermekkora óta érdekelte a történelem, a természettudományok és az idegen nyelvek. Miután befejezte a Lévai Gimnáziumot, a Pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karán végzett fizikai és elméleti kémia szakon 2005-ben. Szabadúszó fordítóként dolgozott, és elmondása szerint „hobbiból” szerzett még egy mesterdiplomát Komáromban, a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Karán, továbbá egy PhD-t kémiából Pozsonyban. 2008 óta a mohi atomerőmű telephelyéhez köthető különböző cégekben és beosztásokban dolgozik. A japán harcművészetek és a poszt-szovjet térség rajongója.  

Megjelent a Magyar7 2024/33. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.