2019. december 6., 15:13

A Mikulás-naphoz sokféle babona kötődik. Íme, a legismertebbek

Mikulás napján Szent Miklóst ünnepeljük.

201712061024590.Mikulas12.jpg

Ő már a 6. század óta a nyugati és a keleti egyház kedvelt szentje, a pékek, gabonakereskedők, halászok, révészek, vízimolnárok, diákok, eladólányok, polgárvárosok, polgárok patrónusaként tisztelték.

Miért rakunk ki az 1870-es évek vége óta ezen a napon ajándékokat az ablakba?

A legenda szerint Miklós püspök – a Mikulás a név szláv változata – az ablakon át dobott be aranyrögöket egy elszegényedett nemesember három lánya számára, hogy becsületesen férjhez mehessenek. Máig is ezért raknak ki előző este a gyerekek gondosan megtisztított cipőket, csizmákat az ablakba, és szaladnak reggel izgatottan oda, hogy megnézzék, mit kaptak. 

A korabeli hagyományok szerint a gyerekek általában levelet írtak a Télapónak (ez a Mikulás névváltozata a kommunista időkből), a nagyobbak pedig imádság formájában küldték el kéréseiket. Ma már a kicsik, ha írnak is levelet a kéréseikkel, annak inkább a Jézuska a címzettje.

A népi babona úgy tartja, hogy ha ezen a napon egy faágat viszünk be otthonunkba, és az vízbe téve újévre kivirágzik, akkor a bűneinket megbocsátották „odafent”, és jó évünk lesz.
Ha ezen a napon hóval mossuk meg az arcunkat, akkor egészségesek és gazdagok leszünk. 

Örülhetnek a lusták: Mikulás napján tilos mosni és nagyobb háztartási munkákat végezni, mert magunkra haragítjuk az égieket! Arra meg kinek van szüksége?

Ezen a napon ne keveredjünk vitába senkivel, próbáljunk egyetérteni a körülöttünk levőkkel, legyünk kedvesek és megértőek. Úgy tartják, hogy

aki Mikuláskor veszekszik, annak a karácsonyestéje is boldogtalan lesz.

Mivel Miklós többek között a nyomorgók, rászorulók védőszentje, ha koldussal találkozunk, ne menjünk el mellette anélkül, hogy ne adakoznánk neki!

A néphit úgy tartja, ki milyen nagyvonalú ezen a napon, a következő évben pont olyan bőkezűen bánik majd vele a sors.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.