2021. szeptember 8., 17:03

A mexikói földrengés „fényei”

Mint arról portálunkon is beszámoltunk, kedd éjszaka a 12 fokozatú skála szerinti 7,1 erősségű földrengés pusztított Mexikóban, amely már igen erős, házak és hidak összeomlását okozó természeti katasztrófa. A földmozgás hipocentruma 17 kilométerre északkeletre volt a kedvelt üdülőhelytől, a 700 ezer lakosú Acapulcótól, 10 kilométeres mélységben.

Fényes földrengés
Ez emberek az utcára menekültek
Fotó: TASR

A természeti kataklizmát a Youtube-ra feltöltött különböző videófelvételek tanúsága szerint meghökkentő, olykor látványos fényjelenségek kísérték, sőt percekkel a földmozgások észlelése előtt is már láthatók voltak.

Mint ismeretes, a földrengéseket a földkéregben felgyülemlett hatalmas energiák hirtelen felszabadulása idézi elő, ami gömbhéj szerűen (a tér minden irányában) terjedő lökéshullámok formájában nyilvánul meg. A rengések nagy részét a földkéreg kőzetlemezeinek egymással szembeni elmozdulása okozza, de kísérleti atomrobbantásokkal maga az ember is előidézheti.

Mexikó, különösen a Csendes-óceán menti része (itt fekszik Acapulco is) a földrengések kipattanásának gyakori helyszíne, amint azt a mellékelt térkép is szemlélteti. Ezúttal több felvételen sikerült rögzíteni azokat a fényjelenségeket is, amelyek a nagy erejű földmozgást kísérték.
A legveszélyeztetettebb helyek
Jelentősebb földrengések az elmúlt közel 120 év során a világban
Fotó:  Wikipédia

A mozgási energia felszabadulását az elképzelések szerint az egymással szemben elmozduló, kristályos szerkezetű, nagy nyomásnak kitett kőzetlemezek súrlódásakor keletkező elektromos energia kíséri, amely kiváltója ezeknek az izgalmas tüneményeknek.

Az elmúlt négy évszázad során 65 olyan földmozgásról készült feljegyzés, amely fényjelenségekről is tudósít. Ezek döntő többsége azonos típusú kőzet-elmozdulásokkal függött össze. Sokat segített a jelenség értelmezésében a mobiltelefonokkal készült videófelvételek elemzése is. 2007-ben Peruban, 2009-ben Olaszországban rögzítettek ilyen képeket, sőt, a közép-olaszországi 70 ezer lakosú L’Aquilában kipattant földrengést már két (!) órával korábban megelőzték ezek a fények. Ennek köszönhetően egy férfi még időben kimenekíthette a családját a házukból.

Mivel a földrengéseket nem könnyű előre jelezni (csak bizonyos tünemények, az állatok viselkedése, hangeffektusok stb. segíthetnek ebben.), talán a rengést időben megelőző fényjelenségeket is célszerű lenne felhasználni. A gondot csak az jelenti, hogy ezek kialakulását nem befolyásolja a földrengés erőssége, noha nyilvánvalónak tűnik, hogy minél erősebb a súrlódással járó kőzetlemezek menti elmozdulás, annál nagyobb a valószínűsége, hogy különböző színű és formájú fénytünemények kísérik, esetleg előzik meg.

UFO nem lehetett
Sok mindent lehet beleképzelni
Fotó:  Facebook

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.