2023. október 2., 14:49

A mesterséges intelligencia a holtakat is feltámasztja

Az olyan hírességek, mint például az elhunyt filmszínész, James Dean, most már visszahozhatók – a mesterséges intelligenciának hála. Ez viszont felvet egy komoly kérdést, mely azt vitatja, milyen jogaink is vannak nekünk halálunk után.

mesterséges intelligencia
Fotó: pixabay.com

A legtöbb ember olyan karrierről álmodik, mely megmarad még haláluk után is. A majdnem hetven éve elhunyt James Dean ilyen volt, és most visszatér a mozikba, fiatalon és üdén, mint annak idején az Édentől keletre című filmben.

A technológiai innovációk soha nem voltak népszerűbbek Hollywoodban, mint ma, és a számítógép által generált képek (CGI) mára már mindennapossá váltak a nagy költségvetésű filmekben.

Az elképzelés, hogy a színészek digitális klónjai egyszer lecserélhetik a valódikat, jelentős félelmet kelt az érintettek körében. Munkájuk elvesztésén kívül a kreativitásuk és egyediségük elvesztését is féltik.

James Dean nem az első híresség, akit a mesterséges intelligencia feltámasztott a halálból. Paul Walker és Carrie Fisher is az „életre keltett” színészek közé tartozik. Dean karaktere nem csak színészkedni fog, de a közönséggel is interakcióba lép olyan platformokon, mint a virtuális valóság, vagy a kiterjesztett valóság.

Fontos kérdés, hogy ha ezt a filmipar megteheti az egyénnel, akkor vajon kihez tartoznak személyiségünk, arcunk és hangunk jogai? Mi a garancia arra, hogy valaki nem él vissza csaknem isteni hatalmával, és nem használ fel akármelyikünket a halálunk után, akár olyan kellemetlen tartalmakban, mint például a pornográfia?

Dean megszámlálhatatlan képet és hangfelvételt hagyott maga után, amiket beszkennelnek, maximális felbontásra hangolnak és egy csapat digitális szakértő feldolgozza, hozzáadják a mesterséges intelligenciát és kész is az „új” James Dean, aki gyakorlatilag úgy mozog és beszél, mint egy valódi ember.

Ami belőle megmaradt az interjúkból és a filmekből, az marad meg belőlünk a közösségi médiában megosztott tartalmainkban.,Arcunkkal és személyiségünkkel tulajdonképen megajándékozzuk a visszaélésre vágyó személyeket. Más kérdés, hogy a mai társadalomban mennyire elkerülhető az, hogy ne készüljön rólunk tucatnyi hang- és videófelvétel?

Ma már olyan cégek is léteznek, melyekre az emberek feltölthetik elhunyt szeretteik digitális adatait. Az adatokból úgynevezett deadbotok (halott botok) készülnek, amik az elhunyt személy jellegzetességeivel képesek csevegni szeretteivel. Minél több adatot kap meg, annál pontosabb lesz az elhunyt újjáteremtett személyisége.

Az elhunyt személyek jogai komoly dilemmát vetnek fel, és dűlőre fog kelleni jutni a kérdésben. Egy biztos, a technológia fejlődése megállíthatatlan, és el fog jönni az a pont, amikor ezekkel az erkölcsi kérdésekkel is foglalkozni kell.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.