2020. december 14., 16:08

A megunhatatlan kávé

Bár már 1820-ban kimutatták, hogy a kávéban lévő koffein stimulálja az agy, a szív, a vese és az izmok működését, ennek ellenére még ma is kutatásoknak vetik alá ezt a csodálatos gyümölcsöt. A kávé sokféle / kb. 200 /kémiai anyagból áll össze, fő komponense a stimuláló, élénkítő hatást kiváltó koffein. Felhasználják a gyógyszeriparban, a gasztronómiában és a kozmetikában is, bár számunkra elsősorban egy csésze illatosan gőzölgő italt juttat eszünkbe róla.

Ez ma a világ második legkelendőbb árucikke.

Egy arab legenda szerint Felső-Egyiptomban 850 táján a legelésző kecskék egy eddig ismeretlen vörös termést kezdtek eszegetni, amelytől még a legidősebb állatok is felelevenedtek. A pásztor nem értette, mi történhetett, maga is kipróbálta hát a termést, amely őt is vitalitással töltötte fel.
A IX. századtól a kávé bekerült azon étkek sorába, amelyek javítják az emlékezőtehetséget és a bőr állagát. A XVII. században, amikor a kávéházakban még csak a férfiak ihatták, meghódította egész Nagy-Britanniát. Ezután kezdték el világszerte fogyasztani, immár minden társadalmi rétegben.
A kávé pótolhatatlan szerepe

Egy csésze kávé többek között a napi B2 vitaminadag 11 százalékát tartalmazza, továbbá mangánt, káliumot, magnéziumot, folsavat és foszfort, antioxidánsokat, polifenolokat, amelyek a tumoros megbetegedés elleni védekezésben fontosak.

Ma az emberek az antioxidánsok nagy részét nem a gyümölcsökből, zöldségekből veszik magukhoz, hanem a kávéból. Az  eszpresszó- illetve a törökös kávé több antioxidánst tartalmaz a filtrált kávénál.

Az is bizonyított, hogy pozitívan hat az emlékezetre, a hangulatra és az éberségre.

Ezért isszuk reggel, illetve olyankor, amikor fáradtnak érezzük magunkat. De a kettes típusú cukorbetegséggel szemben is jótékony a hatása, a rendszeresen kávézók esetében 23-50 százalékkal csökken a diabétesz kialakulásának esélye.

Vannak tanulmányok, amelyek azt állítják, hogy  az Alzheimer-kór és a Parkinson-betegség kialakulásának esélyét is 60 százalákkal képes csökkenteni. De segít a zsírégetésben, növeli a metabolizmust / 3-11 százalékkal/, hozzájárul a jobb fizikai teljesítményhez. Csökkenti a májbetegségek kialakulását, mintegy 40 százalékkal a májrák esélyét.

Azok, akik naponta 4 kávét elfogyasztanak, 20 százalékkal kisebb eséllyel lesznek  depressziósak.

A kávé tehát valóban csodákra képes.

kaveszemek-kozeli.jpg
Kis adagban gyógyszer, nagy adagban méreg

Az emésztőrendszerben történő felszívódásának köszönhetően a koffein hatása már tizenöt perc múlva megjelenik. Nagy része hat óra elteltével kiürül a szervezetből, teljes kiürüléséhez viszont 24 óra kell.

Tíz kávészem mintegy 100 milligramm koffeint tartalmaz, egy csésze kávénak pedig 50-200 milligrammot kell tartalmaznia. Pozitív hatása vitathatatlan.

Néhány embernél ráadásul afrodiziákumként is szolgál, de ellenszere az alkoholmérgezésnek is.

Gyógyszerként segít a fejfájás csökkentésében és gyorsítja a fájdalomcsillapítók hatását.

Mindezek ellenére okozhat súlyos gondokat is. Ha túladagoljuk a koffeint, egyszerre több mint 300 milligrammot fogyasztunk belőle, az kellemetlen mellékhatásokat eredményezhet. A szív ilyenkor hevesen ver, az arc kipirul, megjelenik a szorongás, koncentrációs zavar léphet fel, szédülés, fejfájás és hallucinációk. Gyakran megtörténik az is, hogy emelkedik a testhőmérséklet, nő a pulzusszám. A koffein mellékhatásaira elsősorban a szívbetegek  érzékenyek. A krónikus koffeinmérgezés étvágytalanságot, alvászavarokat, rémálmokat, szorongást vagy akár depressziót és izomremegést eredményezhet.

Halálos adagja 150 milligramm kilogrammonként, avagy 10 gramm.

Koffeinfüggőség

Ha a kávéból túl sokat fogyasztunk, koffeinfüggővé válunk, de van, akinél napi egy csésze kávé fogyasztásától is kialakulhat a függőség.

A szokásos adag elhagyása hosszabb fogyasztás után, vagy késleltetett fogyasztása elvonási fejfájást okozhat.

Kávét alvás előtt négy órával már ne igyunk, a koffein ugyanis megzavarja az alvási fázisok fiziológiai váltakozását. A szakemberek szerint fogyasztása terhesség idején sem ajánlatos.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.