2024. február 11., 11:52

A magyar és a szlovák államfő Hitlernél

A német birodalom vezére részéről megszokott eljárás volt, hogy a szövetséges államok vezetőit olykor maga elé „kérette“ bizalmas politikai eszmecserékre. A tengelyhatalmakkal szövetséges államok politikusai sorra jelentek meg a Führer előtt, hogy meghallgassák korholó, vagy dicsérő szavait a nagy világégésben tanúsított magatartásukat illetően. A román Ion Antonescu, a horvát Ante Pavelics, a bolgár Bozsilov, a szlovák Jozef Tiso, valamint a magyar Horthy Miklós sok esetben élvezhették a német vezér vendégszeretetét.

 

Horthy Miklós és Adolf Hitler
Horthy Miklós és Adolf Hitler.
Fotó: archívum

Érdemesnek tartjuk bemutatni egy csaknem azonos időben lezajlott megbeszélést egyrészt Horthy Miklós magyar, másrészt Jozef Tiso szlovák államfővel.

 

 

Magyar kiútkeresés
 

Az 1943-as év tavaszán a német–szlovák viszony a lehető legmeghittebb barátság, sőt szeretet jeleit mutatta. Magyarország számára viszont újabb nemzeti végzetbe torkolló szerencsétlenséget jelentett Németország szövetségesének lenni, akár a „vonakodó csatlós“ szerepében is. Magyarország már kezdettől húzódozva vett részt a Szovjetunió elleni háborúban, 1943 februárjától pedig titokban – államfői és miniszterelnöki közreműködéssel – kereste a háborúból való kiválás diplomáciai és katonai lehetőségeit. Kállay Miklós miniszterelnök titkos megbízása alapján több szálon is tapogatóztak az angolszászok irányába. A kapcsolatfelvételek színhelyei Törökország és Svájc voltak.

A német hírszerzés előtt természetesen nem maradt rejtve Magyarország kiútkeresése. Hitler 1943. április 16-ra és 17-re Klessheimbe kérette Horthy Miklós kormányzót, és ott keményen a szemére vetette egyrészt a magyar hondvédség szerinte nem kielégítő harci morálját, másrészt Kállay miniszterelnök különutas lépéseit.

A tárgyalásról készült feljegyzés szerint Hitler kifejtette a kormányzó előtt, hogy „az a politika, melyet a magyarok az országon belül folytatnak, lassanként szükségképpen a magyar katonák moráljának teljes bomlásához vezetne“. A Führer azt is világosan Horthy tudomására hozta, hogy „a magyarországi zsidóbarát beállítottság neki egyszerűen megfoghatatlan“.

A kormányzó azzal védekezett, hogy „ő mindent megtett, amit a zsidók ellen tisztességes úton-módon tenni lehetett, de meggyilkolni vagy más módon elpusztítani aligha lehet őket“. Erre Hitler követendő példaként megemlítette Szlovákiát, ahol a zsidókat összegyűjtötték és koncentrációs táborokba szállították. Ribbentrop külügyminiszter is megerősítette a Führer állítását. Szerinte a zsidókat „vagy meg kell semmisíteni, vagy koncentrációs táborokba szállítani“. A honvédséget ért vádakkal szemben a kormányzó azzal érvelt: csak a hadtörténészek lesznek majd hivatottak hitelesen megállapítani, hogy miként állt helyt a magyar katona a háború viharaiban, és csak azután lehet erről ítéletet mondani. Kállay miniszterelnök visszahívásáról viszont hallani sem akart, mivel teljesen megbízott benne.

Összegezésként elmondható tehát, hogy bár Hitler és Ribbentrop a vádak sorát zúdították a 75 éves kormányzóra, Horthy semmilyen vonatkozásban nem engedett. Mindössze annyit ígért meg, hogy kivizsgáltatja majd a németek által kifogásolt ügyeket. A két napig tartó tárgyalás után Horthy kormányzó önálló állam szuverén államfőjeként tért haza Budapestre.

 

 

Nincs is szükség megbeszélésre
 

Hét nap múlva, április 22-én Hitler Tiso szlovák államelnököt fogadta a klessheimi kastélyban. A találkozón jelen volt még Ribbentrop német külügyminiszter, valamint Vojtech Tuka szlovák miniszterelnök és külügyminiszter. Ez a tárgyalás egészen más légkörben és stílusban zajlott, mint az egy héttel korábbi Horthy magyar államfővel. Tiso például nyomban az elején megjegyezte, hogy voltaképpen nincs is szükség a megbeszélésekre, mert a szlovák–német kapcsolatok teljesen zökkenőmentesek. Ha már itt van, akkor nyomban megemlíti a magyarországi sajtótermékek azon sérelmes közleményeit, amelyek az ezeréves Szent István-i állam felújítására utalnak. Ezek sértőek a pozsonyi kormány számára, és a szlovák sajtó természetesen nem hagyhatja válasz nélkül ezeket a megnyilvánulásokat.

A Führer megértéssel fogadta Tiso panaszkodását, és arra kérte szlovák védencét, hogy úgymond „szlovák részről tanúsítsanak valamelyest tartózkodó magatartást a válaszadásnál ebben a sajtópolémiában“. Ugyanakkor azzal bátorította a magyarokra neheztelő szlovák államfőt, hogy nem kell aggódnia, mert „a Szent István-i birodalom a maga ezeresztendős határaival többé nem fog életre kelni“.

A Németországgal megkötött védelmi szövetség szavatolja, hogy Magyarország soha nem merészel fegyverrel fellépni Szlovákiával szemben.

A továbbiakban Hitler arra utalt, hogy valójában neki sincsen semmilyen lényeges megbeszélni valója a szlovák államelnökkel, de mégis meghívta őt a Salzburg melletti klessheimi kastélyba, „mert demonstrálni akarta az egész világ előtt, hogy Szlovákia önálló állam, amellyel Németország baráti kapcsolatban áll“. Egyébként ez volt Tiso látogatásnak az egyetlen jelentős politikai hozadéka. A Führer ezután még azt is hozzáfűzte: „Németországnak a Ducén kívül nincs még egy olyan szövetségese, akivel olyan kevés a probléma, mint Szlovákiával.“

Láthatjuk tehát, hogy a klessheimi találkozón nem a német–szlovák kapcsolat volt a fő kérdés, hanem a szlovák–magyar viszony. A Führer ismételten biztosította az aggályoskodó Tisót: „(....) Németország sohasem tűrné, hogy Magyarország esetleg Szlovákia ellen forduljon. (.....) Szlovákia mindenesetre bizalommal számíthat Németország védelmére.“

A találkozóról készült feljegyzés szerint Hitler hízelgő modorban tárgyalt a szlovák államfővel. „A Führer utalt rá, hogy magyar hadsereg voltaképpen nincs is többé, Németország Szlovákiához fűződő viszonyát pedig a harc megszilárdította, és Németország sohasem feledkezik meg a közösen ontott vérről“ – bátorította Tisót nagy barátja. Nyilvánvaló, hogy ezzel a mondatával Hitler egyrészt a magyar 2. hadsereg doni katasztrófájára utalt, másrészt Szlovákia önkéntes részvételére a Lengyelország elleni hadjáratban, illetve a Szovjetunió elleni háborúban. A feljegyzés eme része így folytatódott: „A német nép nem hálátlan nép. Ezért Németország sohasem hagyná, hogy Szlovákiát valamiféle baj érje. Ebből a szempontból nézve üdvös a Kis-Kárpátokban néhány német szurony. A magyarok sohasem mernének ott támadni, mert az az állás harci ugródeszka, amely lehetetlenné tesz minden offenzívát. Ezenfelül Tiso mostani látogatása újra demonstrálja, hogy Szlovákia önálló és független és Németország barátja.“

Jozef Tiso és Adolf Hitler
Tiso és Hitler Berlinben.
Fotó:  archívum

 

A Führer csak dicsérő szavakkal szólt a szlovák hadsereg katonáinak helytállásáról, akik „nagyon tisztességesen harcoltak“. Jozef Tiso ezzel kapcsolatban nyomban megjegyezte, „a csapatokon és a szlovák népen nyomát sem látni annak, mintha belefáradtak volna a harcba, és ezt mindenekelőtt arra vezette vissza, hogy a zsidók eltűntek Szlovákiából“. Hitler készségesen helyeselt, de újból tett egy oldalvágást Magyarország rovására: „Magyarország lassanként Európa gettójává válik, mert minden zsidó oda menekül.“ A tárgyalást összegző feljegyzés a következőképpen zárult: „Annak újabb megállapításával, hogy Németország és Szlovákia között minden a legjobb rendben van, befejeződött a megbeszélés.“

Nem vitás, hogy mindkét államfő – mind Horthy, mind Tiso – csatlós államot és nemzetet képviselt a Hitlerrel folytatott megbeszélésen. A tárgyalások témája és hangneme azonban merőben eltérő volt. Szlovákia a dédelgetett kedvence, Magyarország viszont szófogadatlan, ún. vonakodó csatlósa volt a Führer birodalmának.

A háborút Szlovákia ennek ellenére – a felújított Csehszlovákia részeként – a győztesek táborában fejezte be, ezzel szemben Magyarország és a magyar nemzet megkapta az „utolsó csatlós“ és a fasiszta nemzet kollektív vádját. Vajon hol késik a történelmi igazságtétel? Meddig tart még Európa magyarellenes elfogultsága? 

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/5. számában.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.