2024. március 17., 08:16

A „magyar család” végnapjai Tiso Szlovákiájában

Az 1944. év decemberében már nyilvánvaló volt, hogy a Vörös Hadsereg rövidesen elözönli az egész Kárpát-medencét, és mind Magyarország, mind Szlovákia Sztálin és kreatúrái birtokába kerül. A bukásra ítélt államrezsimek Budapesten és Pozsonyban végnapjaikat élték. Bármilyen furcsának tűnik, de Pozsonyban még ekkor is működött Esterházy János vezetésével a Magyar Párt, bár az is igaz, hogy annak vezetői is készültek a rövidesen bekövetkezendő hatalomváltásra.

Pozsony 1945
Fotó: Archív felvétel

Ezek voltak a szervezett magyar politikai élet végnapjai Tiso Szlovákiájában. Nem volt ez már egyéb, csupán a megélt remények és harcok, részsikerek és tragikus bukások temetése. Esterházynak és társainak azonban még a méltóságteljes búcsúra, illetve a kegyeletes „múlttemetésre!” sem adatott meg a lehetőség.

„A Duna széles és mély”
Az 1944. év decemberének közepén Esterházy gróf már a csaknem teljesen bekerített Budapesten tartózkodott. Búcsúzott a magyar fővárostól, mivel tudta, hogy a Dunának ez a gyöngyszeme rövidesen a szovjetek birtokába kerül. Búcsúzott a régi világtól, amely most elmerülni látszott egy új diktatúra fertőjében.

December 16-án a reggeli órákban két nyomozó kereste fel őt Szép utcai lakásán. Esterházyt előbb a városi rendőrfőkapitányságra, majd onnan a külügyminisztériumba vitték. Az itt lefolytatott fenyegető beszélgetést Esterházy később – már a pozsonyi csehszlovák állambiztonsági szervek előtt 1945. április 24-én tett vallomásában – a következőképpen igyekezett rekonstruálni.

Báró Kemény Gábor külügyminiszter megbízásából egy bizonyos Bagosi külügyi tisztviselő tárgyalt vele, aki arra igyekezett őt rávenni, hogy mondjon le pártelnöki tisztségéről. A kezdetben vonakodó Esterházyt állítólag azzal fenyegette meg, hogy a „Duna széles és mély”, ami már burkolt utalásként is felfogható volt az ő esetleges likvidálására. Esterházy erre állítólag csak annyit válaszolt: „Nyíltan is megmondhatta volna, hogy meg akarnak ölni.”

A beszélgetést vezető tisztviselő végül a következő kijelentéssel adott nyomatékot a budapesti nyilas hatalom szándékának: „Én addig nem bocsátom el Önt, amíg meg nem ígéri, hogy lemond pártelnöki tisztéről.” Egyúttal azt is közölte vele, hogy kiket látnának szívesen Esterházy lemondása után a Magyar Párt élén. A nyilas hatalom által favorizált jelöltek a következők voltak: Brogyányi Kálmán, Duka Zólyomi Norbert, Pécsi Jenő.

A kényszerhelyzetben lévő Esterházy János végül megígérte, hogy mihelyt hazatér Pozsonyba, azonnal bejelenti lemondását. Budapestről december 21-én utazott haza Pozsonyba, ahol még aznap felkereste a pozsonyi magyar követségen Ferber Viktort, Szálasi személyes megbízottját, akivel közölte: nem áll szándékában eleget tenni budapesti ígéretének, mivel azt halálos fenyegetéssel csikarták ki belőle. Ferber erőszakos rábeszélésére azonban végül úgy döntött: leköszön a pártelnökségről. Ezt követően 1944. december 27-én valóban benyújtotta lemondását.

A Magyar Néplap 1944. december 30. számában látott napvilágot Esterházy „Szózat a szlovákiai magyarsághoz” című írása, amelyben bejelentette és megindokolta lemondását a szlovákiai Magyar Párt elnöki tisztségéről. „Nehéz idők járnak felettünk, ezt mindnyájan érzitek” – fordult Esterházy a szlovákiai magyar családhoz és nem utolsósorban a történelemhez.

Nem teregette ki lemondásának valódi okait, de mindegyik munkatársa tisztában volt vele, hogy a „vezér” kényszer alatt cselekszik. A szlovákiai magyarság szélesebb rétegei előtt sem volt kétséges, hogy szeretett vezetőjük valamilyen zsarolásnak az áldozata. „Hogy mit hoz a holnap, azt senki sem tudja, de úgy érzem, hogy mint a magyar család fejének, a tőlem megszokott őszinteséggel kell Veletek azt közölnöm, hogy a bizalmatokból a mai napig betöltött pártelnöki állásomról, a most változott körülmények folytán, lemondok” – hangzott Esterházy lemondása olyan megfogalmazásban, hogy abból mindenki megérthette annak kikényszerített tényét.

Esterházy János „szózata” következőképpen folytatódott:

Lemondok azért, mert meggyőződésem szerint most nem tudnám a magyar ügyet úgy szolgálni, mint eddig tettem, és ahogy azt továbbra is akarnám. Erre való tekintettel, mivel a Ti bizalmatokból kerültem erre a helyre, a bizalmatokat köszönöm, és a megbízást visszaadom a Ti kezetekbe.”

A továbbiakban utalt arra, hogy lemondását senki ne tekintse megfutamodásnak. „Ezen a földön születtem, szívem, lelkem gyökere annyira ezen a földön él, hogy itt maradok köztetek, és Veletek fogom átélni a rossz napokat is, és ha az Úristen kegyelme megengedi, a boldogabb magyar jövőt is. Az Úristen áldjon mindnyájatokat, családotokat, óvja meg házatok táját, és vezéreljen az eljövendő nehéz időkben.”

Esterházy János
Esterházy János
Elnök helyett direktórium

Esterházy János tudatosította, hogy a szlovákiai magyarság „nehéz időket” él át már a jelenben is, mégis az „eljövendő nehéz időkről” beszélt. Ez csakis azt jelenthette, hogy még a mostaninál is nehezebb idők eljövetelét várta, amelyeket együtt óhajt átélni szeretett szlovákiai magyar családjával.

Esterházy idézett szózata a Magyar Néplap 1944. december 30-i számában látott napvilágot, és ezzel a nappal ez a lap is beszüntette megjelenését. Mivel a Magyar Hírlap már november 1-jével megszűnt, a Magyar Néplap önkéntes visszavonulásával a Magyar Párt végleg sajtó nélkül maradt.

Vajon milyen következménye lett Esterházy János lemondásának pártelnöki tisztségéről? A párt vezetősége – a nyilasok háta mögött összekacsintva – az időhúzás taktikáját választotta.

A párt működési szabályzata értelmében a pártigazgatónak a lemondást követő 15 napon belül kellett összehívnia a párt elnökségét, hogy az elfogadhassa az elnök lemondását, illetve döntsön az új elnök személyéről. Ez így meg is történt, ám Stelczer Lajos irodavezető „gondoskodott róla”, hogy az elnökség határozatképtelen számban jöjjön össze, és ezáltal a pártelnöki poszt betöltésének ügye újabb 15 napi haladékot nyerjen.

Végül 1945. január 13-án határozatképes számban összeült az elnökség, de ekkor sem született meg a budapesti nyilas hatalom által várt eredmény. Az országos elnökség ugyanis Ferber Viktor unszolása ellenére a nyilasok három ajánlott embere közül egyiket sem választotta Esterházy gróf utódjának. Úgy oldották meg a mostanra már sürgetővé vált kényszerhelyzetet, hogy a párt vezetését „ideiglenesen” egy öt főből álló direktóriumra bízták.

Ebbe „beválasztották” mind a három nyilas jelöltet – Brogyányi Kálmánt, Duka Zólyomi Norbertet és Pécsi Jenőt –, valamint a megbízható Esterházy párti emberek közül Stelczer Lajost és Garzuly Ferencet. Az időhúzó taktika részét képezte az a trükk is, hogy úgymond elnökké jelölték Garzuly Ferencet, aki azonban néhány napi gondolkodási időt kért, majd bejelentette, hogy nem vállalja az elnöki tisztséget.

Így történhetett meg, hogy a pártelnöki tisztség még 1945 február beköszöntével is betöltetlen volt. Végül a központi pártvezetőség február 3-i ülésén egyhangúlag ismét Esterházy Jánost választották a Magyar Párt elnökévé.

Múlandó ideiglenesség
Esterházynak nem kis fejtörést okozott a dolgok ilyetén alakulása, de úgy döntött, hogy elfogadja a pártvezetőség javaslatát, és újfent elvállalja az elnöki tisztséget. Ezt követően február 21-i keltezéssel „felhívással” fordult magyar nemzettársaihoz, értesítette pártja tagságát és az egész magyar népcsoportot az előállt helyzetről. A felhívás szövege híven tükrözi a válságos idők hangulatát, az összeomlás előtti napok múlandó ideiglenességét, valamint a rövidesen elkövetkező „új világ” miatti idegességet.

A „Kedves Magyar Testvéreim!” megszólítás után Esterházy gróf szomorú sorai a következőket közlik a „magyar család” tagjaival, és persze a történelemmel: „Amikor legutóbb szólottam Hozzátok a Néplap hasábjain: búcsúztam Tőletek. Nem hittem akkor, hogy a helyzet úgy fog alakulni, hogy rövidesen régi minőségemben, a Magyar Párt elnökeként szólhatok ismét Hozzátok. Nem a sajtó hangján, mert az sajnos nem áll rendelkezésünkre, hanem jelen felszólítás alakjában.

Az országos pártvezetőség febr. 3-iki ülésén – hosszú és válságos hetek után – újból engem választott meg elnökévé. Ezen határozat előtt meg kellett hajolnom és el kellett a pártelnöki tisztséget fogadnom, mert úgy éreztem, és úgy érzem ma is, hogy ezzel szolgálhatom legjobban az itt élő magyar testvéreim érdekét. A szlovákiai magyarság egy negyed évszázadnál hosszabb ideje él már kisebbségi sorsban és ennek folytán politikailag eléggé iskolázott ahhoz, hogy megértse, miért vállaltam el újra a Magyar Párt vezetését. Nehéz körülmények között kerültem ismét az élre, de rendíthetetlenül bízom a magyarok Istenében, hogy meg fog segíteni engem és rajtam keresztül az egész itteni magyar családot. (…)”

Az elmondottaknak, és mindannak, ami 1944 decembere óta a Magyar Párt háza táján történtek – már kimondottan csupán eszmei értéke és értelme volt. A Magyar Párt már csak papíron létezett, és teljesen mindegy volt, hogy formálisan ki a párt elnöke, mivel annak már nem lehetett semmilyen gyakorlati jelentősége. Az egész nem volt egyéb, mint egy csakazértis szembeszegülés a hungarista-nyilaskereszetes erőlködésnek, és bizonyítása annak, hogy a szlovákiai magyar politikai élet és annak vezérkara továbbra is a kezdetektől fogva megfogalmazott és hirdetett értékrendet tartja a maga számára irányadónak. Jöhetnek bármilyen új politikai divatok, a szlovákiai magyar politika irányultsága változatlan marad.

Vagy talán abban bízott Esterházy, hogy mivel ő köztudottan ellenlábasa volt a Tiso-Tuka-Mach-trió rendszerének, a felújított „demokratikus” rendszerű Csehszlovákiában hatalomra kerülő politikai garnitúra részéről pozitív elbánásban fog részesülni rajta keresztül az egész szlovákiai magyar család? A fentebb idézett – 1945. február 21-i dátumozású – utolsó felhívásában hogyan is fogalmazott? „/…/ rendíthetetlenül bízom a magyarok Istenében, hogy meg fog segíteni engem és rajtam keresztül az egész itteni magyar családot.” Nos, amennyiben erre épült a jószándékú, de szent politikai naivitással megvert-megáldott stratégiája és taktikája, rövidesen keservesen csalódnia kellett.

Megjelent a Magyar7 2024/10. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.