2024. december 1., 14:10

A legszebb fesztiválok - KÉPEKKEL

Thaiföldön számtalan szebbnél szebb fesztivál van, ám mind közül a legszebb a Loi Krathong és Yí Peng fesztivál, amelyeket ugyanabban az időpontban, a tizenkettedik holdhónap teliholdján, vagyis a Gergely-naptár szerint novemberben tartanak.

thaiföld
Galéria
+2 kép a galériában
Thai táncosok
Fotó: Varga Róbert

Délkelet-Ázsiában a novemberi teliholdkor szinte mindenütt pici világító kosarakat helyeznek a vízre, hogy elúsztassák bánatukat, sérelmeiket és fájdalmukat, na meg persze kívánságaikat, hátha meghallgatják őket a vizek istenei. Ezek a loi krathongok (loi: lebegni, krathong: kosár), ősi hagyomány szülöttei a világnak ezen a részén. Többnyire a banánfa törzséből készül az alap, amelyre csodásan hajtogatott banánlevél díszeket tűznek, s ezt virágokkal tarkítják. Közepén egy gyertya, füstölők és néha egy árbóc is van. A krathongban az illető hajtincse, körömdarabkái, vagy ruhájából lenyírt darabok is vannak. Csodálatos látvány, ahogy a vízen ezrével lebegnek ezek a pici hajók, amelyeknek újabban olykor valóban hajó formája van. Természetesen csak a képzelet ereje szab határt a formáknak és a díszítésnek.

Loi Krathong Szukhothaiban
A thai legenda szerint a Szukhothai Királyság (a 13. és a 14. században) királynője, Nang Nopphamat készítette az első krathongot. Mivel a királynak és környezetének is nagyon megtetszett a virágokból készített kis tutaj, szokássá vált, hogy a tizenkettedik teliholdkor mindenki vízre bocsájtja a saját készítésű krathongját. Az igazság persze az, hogy a kambodzsai Bejon (Bayon) templom felső szintjének oldalába vésett domborművön is láttam krathongokat vízre bocsájtó hölgyeket. VII. Dzsajavarman a 11. és a 12. század fordulóján építtette ezt a templomot. Eredete több kutató szerint az indiai fények ünnepéből származtatható, ami egészen i. e. az 5. századig vezethető vissza.
thaiföld
Várakoznak az égi lámpások, hogy a magasba repítsék a kívánságokat
Fotó:  Varga Róbert

Tény, hogy manapság a legszebb Loi Krathong ünnepség Szukhóthaiban, a Történelmi Emlékparkban van. A Wat Mahathat körül (ez a fő templomegyüttes) hagyományőrző thai táncosok kápráztatják el a vendégeket a színpadokon. Árusok kínálják kratongjaikat a tavak mellett, szépségversenyek, rögtönzött éttermek, játszóházak, harci elefántok felvonulása, na és persze ezrek róják le tiszteletüket a nagy Ram Khamhaeng király gyönyörűen feldíszített szobránál.

Fanom mák

Talán itt van a legnagyobb versenye az élő növényekből és virágokból készített tornyoknak. Ezeknek a hihetetlenül gyönyörű, aprólékos művészi munkával kidolgozott áldozati felajánlásokra készített alkotásoknak nagy hagyománya van Thaiföldön. A nyolcszáz éves Szukhothai kőfeliratokon is találtak feljegyzéseket az akkoriban vendégeket üdvözlő, ajándékként adott Fanom mákokra. Ezek a növényekből készült szobrok abban az időben bételdiót, ezüstpénzt és apró virágokat tartalmaztak.

Mára a Fanom mák készítése nagyon népszerűvé vált az egész országban. Leggyakrabban templomokba, a várososzlop szentélyébe viszik felajánlásként, de a fesztiválokon is ezt viszik a felvonuló csoportok előtt. Bangkok városa és különböző nagyvállalatok is ringbe szállnak a legszebb virágszobrok díjaiért, amelyeket azután látványosan kivilágítva a vízre téve állítanak ki. Érdemes közelebbről is szemügyre venni ezeket az élő virágtornyokat.
thaiföld
Díjnyertes Fanom mák
Fotó:  Varga Róbert

Szukhothaiban az igazi nagy „durranás” azonban a Wat Mahathat mögötti szigeten és a körülötte lévő tavon játszódó előadás a thai nép történelméről. Táncosok százai gyönyörű eredeti viseletekben, szépen kidolgozott koreográfiával mesélik el a történeteket. Hatalmas, díszes királyi csónakok, lampionokkal feldíszített kis halászcsónakok sokaságával körülvéve járulnak hozzá a legendák megjelenítéséhez. Mindez a legmagasabb szintű fény- és hangtechnikával, bakik nélkül történik. A végén egy nagyszerű tűzijátékkal fejeződik be az előadás. Ilyenkor mindenki rápakolja bánatát krathongjára, hogy messze vigye tőle a víz. Jómagam úgy döntöttem, hogy nem készítek krathongot, mert ha ráhelyezném minden bánatomat és fájdalmamat, az bizonyára elsüllyedne a nagy teher alatt, s a fénye is kialudna... Szukhóthaiban az ünnep tíz napig tart. Így van időm átmenni Csiang Mai-ba, ahol viszont a Yí Peng fesztivál a legszebb.

Yí Peng fesztivál

Ez a lámpás fesztivál a Loi Krathong utáni este kezdődik egy hatalmas felvonulással, amiről azt hittem, hogy sosem lesz vége. Voltam a riói karneválon, ahol gyönyörű allegorikus kocsikat és táncosokat láttam, ám mindaz nyomába sem léphet a Yí Pengnek. A felvonulók hatalmas kivilágított kapuk sokasága alatt mennek a Tha Phae utcán. Gyönyörűen feldíszített kocsik, zenekarok, táncosok ezrei vonulnak fel és persze velünk, európaiakkal együtt itt van az egész világ. Amerikaiak, japánok, koreaiak és hosszasan lehetne sorolni a felvonulókat. Mindez késő estig tart, így néhány óra után annyira belefáradtam a nagy csinnadrattába, hogy visszavonultam szállodai magányomba megemészteni ezt a hihetetlen kavalkádot.

Thaiföldön minden ünnep a templomokban kezdődik. Ilyenkor lámpásokkal és stilizált lampionokkal díszítik fel a házakat, utcákat és a templomokat. Yí Peng csúcsponja az óriási lampionok felengedése. Országszerte több millió lampiont engednek a magasba, ám a legtöbbet Csiang Maiban. Nem olcsó mulatság, ám egyszer az életben megéri befizetni egy ilyen szervezett eseményre.
thaiföld
A legenda életre kel
Fotó:  Varga Róbert

Csiang Maitól úgy 40 kilométerre vitt a busz, ahol már óriási tömeg várakozott a nagy eseményre. A jegy árában természetesen sok minden benne volt. Ételek és italok sokaságából lehetett válogatni. Sokféle műsor és kreatív foglalkozások közül válogathattak a jelenlévők. Volt, akiket krathongok készítésére tanítottak, voltak, akik szőttek, s akadtak olyanok is, akik táncolni tanultak. A drága jegyeknek köszönhetően csak a kiszolgáló személyzet és a művészek voltak thaiok, a többi külföldi, akivel csak szóba álltam, mind más szegletéből származott a világnak.

A több hektárnyi területen szépen elkészítették az ülőhelyeket. Minden szék mellett két hatalmas lampion volt összehajtogatva, mellette egy égő fáklya. Egyik szomszédom egy amerikai pár, előttem egy filippínó, másik oldalamon koreaiak, mögöttem pedig egy japán pár ült. Az amerikaiakkal megbeszéltem, hogy nekik adom a lampionjaimat, mert én fényképezni szeretnék. Rendesen végig is jártam a környéket, s csak akkor láttam, hogy micsoda tarka népség jött össze ezen a „talpalatnyi” földön.

Voltak, akik üzeneteket írtak a rizspapírból készült „hőlégballonokra”, mások csak a nevüket írták rá, s voltak, akik imádkoztak és kívánságaikat mormolták, mert hát erről szól az egész. Az ég felé küldeni óhajunkat, ami kézen fogja bánatunkat, s messzire röpíti, hogy egy szebb jövőben reménykedve hagyjon itt bennünket ezen a földön. Vezényszóra gyújtották meg az égőket, amelyeknek hője a magasba emelte a vágyak hajóit. Felejthetetlen élmény a sok világító sóhaj lebegése, az imák röpte, a csillogó szemek tükrében foszforeszkáló csillagoknak tűnő sok-sok kívánságot jelképező lampion, amelyről mindenki sejti, hogy kialszik, de azért a remény megmarad, mert hátha...

Megjelent a Magyar7 2024/47. számában.

thaiföld
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.