2022. augusztus 1., 08:33

A legnagyobb magyar gépészmérnök - 100 éve hunyt el Bánki Donát

A magyar ipar és technika a 19. század második felében Európa gazdaságilag fejlett államaihoz viszonyítva jelentős fáziskésésben volt, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy Magyarország a Habsburg Monarchia keretében nem rendelkezett önálló gazdaságpolitikával, legalábbis az 1867-es kiegyezésig.

A legnagyobb magyar gépészmérnök
Bánki Donát
Fotó: Wikipédia

A műszaki haladás ezért bizonyos értelemben az egyéni kezdeményezéseknek és a tehetséges mérnökök igyekezetének köszönhetően vált kézzelfoghatóvá, sokszor a bécsi udvar akadékoskodása ellenére. Természetesen nem feledkezhetünk meg azokról a külföldi vállalkozókról, akik Magyarországon telepedtek le és sokat tettek a magyar ipar fellendítéséért. Ganz Ábrahám (1814–1867) Svájcból érkezett Budára 30 évesen, hogy megalapozza a magyar nehézipart, a németföldről jött Mechwart András (1834–1907) pedig a magyar malomipar fellendítője és a villamosipar elindítója lett. Az ő gyáraikban kezdték pályájukat azok a kiváló magyar mérnökök, akik találmányaikkal, sokrétű munkásságukkal kivívták nemcsak a haza, hanem a külföld elismerését is.

Külföldről jöttek
Mechwart András és Ganz Ábrahám
Fotó:  Wikipédia/ma7
Ezúttal Bánki Donátról lesz szó, aki 1859. június 6-án Bánkon született dr. Lőwinger Ignác körorvos negyedik gyermekeként. Az apa részt vett az 1848/49-es magyar szabadságharcban és főorvosként szolgált a honvéd seregben. A családban magyar hazafias szellem uralkodott, Donát 20 éves korában szülőfaluja nyomán Bánkira változtatta a vezetéknevét és élete végéig ragaszkodott hazájához, még a csábító külföldi ajánlatokat is elutasította és dolgozott mérnökként, illetve tanított egyetemi professzorként szerényebb fizetésért.

A középiskolát jobbára magántanulóként végezte, 1876–1880-ban pedig a budapesti József Műegyetem Gépészmérnöki Karának a hallgatója volt. Első munkahelye a vasút gépgyára volt, de hamarosan a Ganz és Társa Vasöntöde és Gépgyár mérnöke lett és 1898-ig itt dolgozott. Ekkor nevezték ki a műegyetem professzorává, elsősorban azoknak az elméleti tanulmányainak köszönhetően, amelyeket mérnöki munkája mellett folyamatosan publikált a magyarországi és a külföldi folyóiratokban. Igaz, már korábban is előadott tanársegédként, de a tanszékvezetés teljes embert kívánt és ezt is alaposan szerette volna végezni.

Bánki találmányai

Első műszaki alkotása egy gabonaszállító elevátor volt, amelyet a vagonok és a magtárak feltöltésénél használtak. Emellett vasúti váltókat, fordítókorongokat, turbinákat is tervezett. Amikor a Ganz vállalathoz került, megismerkedett Csonka Jánossal (1852–1939), aki autodidaktaként vált mérnökké. Egy életre szóló barátság és szakmai együttműködés kezdete lett ez. Az első közös feladatuk a használhatatlan gázmotorok üzemképessé tétele volt. Több szabadalmat nyújtottak be a gázmotorok és a belsőégésű motorok témájában. Felismerték, hogyan lehetne javítani a belsőégésű motorok hatásfokát a kompresszió növelésével.

A barát és munkatárs
Csonka János
Fotó:  Wikipédia
Ezzel kapcsolatos az első nagy jelentőségű találmányuk, amelyet porlasztó vagy karburátor néven ismerünk. A hasonló, Maybach nevéhez köthető és sokáig elsőként számon tartott találmányt fél évvel korábban szabadalmaztatták 1893-ban. Ez a berendezés – folyamatosan tökéletesítve – fontos alkotórésze lett a benzinmotoroknak, miután lehetővé tette az üzemanyag megfelelő bejuttatását a motor égésterébe.

Megszületéséhez egy érdekes megfigyelés adta az ötletet. Bánki az utcán megfigyelt egy virágárus lányt, aki egy fúvókával locsolta a virágait a melegben, hogy frissek maradjanak. A karburátor szabadalmát azonban a Ganz gyár anyagi okok miatt csak korlátozott formában védte le, így jelentős pénzektől esett el mind a vállalat, mind a két feltaláló. Később Bánki és Csonka még több közös találmányt szabadalmaztattak, de Bánki 1894-ben egy önálló szabadalmat is benyújtott a nagynyomású robbanómotorra is, amelyet később vízbefecskendezésű hűtéssel tökéletesített.

Porlasztó autó
A Bánki-Csonka karburátor
Fotó:  Wikipédia

A szerény magyarországi anyagi lehetőségek miatt több ötlete csak papíron maradt vagy nem jutott el a kiteljesedésig. Ilyen volt például az elsőkerék-meghajtású gépkocsi, amelyet évekkel később a Skoda cég gyártott le és sokáig a találmányt is magának tulajdonította, noha Bánki egyik tanítványa és utóda a műegyetemen, Schimanek Emil (1872–1955) több cikket is publikált annak igazolására, hogy a találmány Bánkié.

Az 1900-as években több külföldi tanulmányutat tett és 1908-ban megfordult az Egyesült Államokban is, ahol alkalma nyílt közelebbről is megismerkedni a repülőgépekkel. Több cikkben is beszámolt az ott szerzett tapasztalatairól, de új gondolatokat is megfogalmazott a repülőgépek biztonságos kormányzásáról, amely gépi berendezéssel valósítható meg leginkább.

Valamennyi ötletét és találmányát itt nem sorolhatjuk fel, de mindenképp szólni kell a kettős átömlésű vízturbinájáról, amelyet mindenütt Bánki-turbinaként ismernek. Ez egy olyan vízkerék, amelyen kanalak helyett lapátok és fúvókák vannak. Ennek köszönhetően jóval nagyobb hatásfokkal működik és kisebb folyókon is eredményesen alkalmazható. Ennek a törpe vízerőműnek az is a nagy előnye, hogy olcsón előállítható, akár még házi barkácsműhelyekben is. Évtizedeken át sok száz ilyen Bánki-turbina működött nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is. Szakértők szerint akár még ma is érdemes lenne ilyen turbinákat telepíteni azokban az országokban, ahol nincsenek bővizű folyók és az anyagi lehetőségek is korlátozottak.

Törpe vízerőmű
Bánki-turbina
Fotó:  Wikipédia

Bánki a katedrán

Egyetemi tanárként arra törekedett, hogy alaposan felkészítse a leendő mérnököket azokra a feladatokra, amelyeket munkájuk során meg kell oldaniuk. Előadásain különösebb előkészület nélkül nagyon szemléletes ábrákat rajzolt a táblára. Hallgatói átfogó elméleti ismereteket is szerezhettek, mondandóját gondosan előkészítette, ezeket a diákok és a tanársegédek gondosan lejegyezték, majd a kéziratot Bánki átnézte és így került a nyomdába.

Ő volt az is, aki a gépészmérnök-oktatásban bevezette a laboratóriumi képzést. A berendezést és a szükséges eszközöket a magyarországi gyárak anyagi támogatásával szerezte be, de olykor a saját pénzével is kiegészítette a hiányzó összeget. A szegényebb hallgatókat anyagilag is segítette. A világháború sok elképzelését keresztülhúzta. Elkészítette a Vaskapu-erőmű tervét, sőt felvázolta egy hajózható csatorna útvonalát is az erőmű szomszédságában, de a trianoni diktátum következtében a szóban forgó terület Romániához, illetve Szerbiához került.

Utolsó éveiben sokat betegeskedett, de még összeállított egy terjedelmes jegyzetet a háborúból hazatérő hallgatók számára. Ennek a bevezetőjében olvashatjuk:

Hazánk a közeljövőben csak kevés számú mérnököt foglalkoztathat, sokan külföldön lesznek kénytelenek a jobb időket bevárni, amelyek eljövetelében szent hittel kell bíznunk, amikor itthon is megélhet a hazának minden fia. A külföldre sodródott mérnök generációnak féltve kell ápolnia a magyar technikusok megalapozott jó hírét, és nem munkaerejének olcsó bérbeadásával, hanem képzettségével és tudásával kell boldogulást keresnie.”

Bánki több monográfiát írt, szakcikkeinek száma 136. Tudományos munkásságát számos díjjal ismerték el, a Magyar Tudományos Akadémia 1911-ben levelező taggá választotta.

Száz évvel ezelőtt, 1922. augusztus 1-jén hunyt el.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.