2024. január 23., 09:28

A „kigolyózott” golyózás

Ilyentájt már sokunknak elege van a télből, pedig még jócskán hátravan belőle néhány hét, sőt… Az ember már azt lesi, mikor jelennek meg a tavasz első, biztos jelei a természetben.

a-pal-utcai-fiuk-szoborcsoportja-budapesten-foto-funzine.hu-nemeth-kriszti
Galéria
+8 kép a galériában
A Pál utcai fiúk szoborcsoportja Budapesten
Fotó: funzine.hu - Németh Kriszti

A hóvirág, ahol akad, talán biztos jel, de az még a hóból is kidugja a fejét. Talán az ibolya, vagy a babarózsa hajtásai. Igen, a babarózsa az elsők között „ébred”. Hamarább megjelennek a bokor szárán a virág gombostűfejnyi bimbói, mint a majdani levelek hajtásai. Aztán jön a többi virág. A nárcisz, jácint és társaik. De az már a valódi tavasz…

A szüleim gyerekkorában a tavasz beköszöntét mi sem jelezte pontosabban, mint az, hogy a fiúcskák golyózni kezdtek.

A golyózás szokása még az én gyerekkoromban is megvolt, de már nem volt annyira elterjedt, mint a korábbi időkben. Emlékszem, még mi is golyóztunk párszor a különös színekben pompázó, matt agyaggolyókkal. Egy-egy erősebb kísérlet vagy „baleset” alkalmával szét is tört néhány, amit nagyon sajnáltunk. Pláne, ha a kedvenc golyóink egyike lett az „áldozat”. A legmenőbb golyótok a kis bőrszatyor volt, de a legtöbben zokniban tartották. De miért is kezdtek el golyózni a fiúk hajdanán éppen tavasz kezdetén? És ki adta nekik a láthatatlan jelzést a széles körben elterjedt golyózás megkezdéséhez? Az első „talány” lehetséges magyarázata a másiknak is értelmet ad, talán… A tavaszi esők, az olvadás, a friss szellők nyilván olyan állagúvá teszik a földet, a talajt, hogy az ideálissá válik a golyózáshoz, s ez volt az a „titkos jeladás”, amelyre a hajdanvolt fiúcskák otthon telerakták zsebeiket féltett kincseikkel, a golyókkal. A golyózás tájainkon nem kötődött sem nyelvhez, sem helyhez. Golyóztak a szlovák kisfiúk anyám gyermekkorában, Pozsonyban, de apám gyerekkorában a magyar gyerekek is, Köbölkúton. Sokféle szabálya volt e hihetetlenül izgalmas játéknak. A leggyakoribb a következő:

Miután az egyik fiú egy kis lapátkával vagy a cipője sarkával néhány ügyes fordulattal egy szabályos lyukat fúrt a földbe, s egy bizonyos távolságban tőle egy bottal csíkot húzott a talajba, kezdődhetett a játék. A csík mögött guggoló fiúk egy-egy golyót a lyuk felé gurítottak. Aki többször beletalált, vagy akinek a golyója a legközelebb került a lyukhoz, felmarkolhatta az összes többi golyót és minddel egyszerre, elsőként guríthatott. Azokat a golyókat, amelyek a lyukban landoltak, megtarthatta, betehette a zsebébe.

A mai sportok közül nem is annyira a teke, hanem inkább a csúszókorong (curling) áll a legközelebb ehhez, emiatt is oly kedves számomra, pedig sokak szerint unalmas játék. Nincs igazuk. 

golyozas-rezkarc-galeriasavaria.hu_
Golyózás (rézkarc)
Fotó:  galeriasavaria.hu

A Pál utcai fiúk a grundon sok játékot játszottak, persze golyóztak is:

 

Azt játszottuk, hogy mindenki gurít egy golyót, és akinek a golyója eltalál egy olyan golyót, ami már oda van gurítva, akkor azé az összes golyó. És sorba gurítottuk a golyókat, már volt a falnál vagy tizenöt golyó, és volt közte két üveg is”,

írja Molnár Ferenc. Ez tehát egy másik szabály a sok közül. S ha már a golyó, mint tárgy, vagy mint szerzemény, „kincs” is képbe került. Kezdetben a színes agyaggolyó volt az izgalmas játék eszköze, később az üveggolyó volt a legértékesebb.

Ma Balla Pista harminc üveggolyót kapott egy bácsijától. Petrákovics megmutatta, hogyan kell klikkerezni. Igen mulatságos játék. Balla Pistával egész délután klikkereztünk. (…) Balla Pista sokkal jobban klikkerezik, mint én. Ma majdnem mind elnyerte a klikkereimet, amelyeket tegnap vettem. Édesanyám húsz koronát adott, amin húsz üveggolyót vettem. Azt hiszem, hogy sohase fogok úgy megtanulni klikkerezni, ahogyan Balla Pista most tud kétnapi tanulás után”,

tudjuk meg Csáth Gézától (Egy vidéki gimnazista naplójából).

klikker-lyukkal-pagony.hu_
Klikker, lyukkal
Fotó:  pagony.hu

Az én gyerekkoromban már a vasgolyók is megjelentek, helyet követelve maguknak a legértékesebb golyók között. Ha ez ember felnőtt fejjel belegondol, hogy egy-egy ilyen vasgolyó véletlen céltévesztése a levegőben milyen balesetet is okozhatott volna egy gyermek arcában, jobb nem elképzelni. Gyermekkoromban, a boltban is lehetett üveggolyókat kapni, olyanokat is, amelyeknek a belsejébe szép, színes formákat varázsolt a gyártó. De hogy golyóztunk-e vele, már nem is tudom. Talán igen, azonban jöttek más játékok, s ezekkel ki-ki egyedül is tudott már játszani.

A golyózás szigorúan közösségi játék (volt), egyedül nem ér(t) semmit. A lányok legtöbbször csak bámészkodva nézték, ahogy a fiúk megmérkőznek a golyók megszerzéséért. Viszont ugyanígy nézték a fiúk a lányokat, amikor ugróiskoláztak vagy „gumiztak”. Természetesen a szerencse is sokszor közrejátszott, de az alaposság és a jó szemmérték igen fontos volt.

Az is előfordult, hogy egy-egy soron következő fiú a kezével simítgatta, lapítgatta le a golyója és a lyuk közötti szakasz földjét, semmit nem bízva a véletlenre.

a-tavolsagot-mint-uveg-golyot-megkapod-lenduletmagazin.hu_
„A távolságot, mint üveg golyót, megkapod”
Fotó:  lenduletmagazin.hu

A Magyar Néprajzi Lexikonban többek között ezt olvashatjuk a játékról:

(…) golyósjáték, likkerezés, a nyerő játékok igen kedvelt formája. A játéknak több változata ismeretes aszerint, hogy a golyókat, melyek lehetnek üvegből, festett agyagból vagy fémből, a játékosok gurítják vagy lökik.”

Főleg Észak-Magyarországon, de máshol is elterjedt játék volt.

S mi van ma? A golyózás régen kiment a divatból… Pedig ma is kapható üveggolyó készlet valamely boltban, sőt Üveggolyó Világbajnokságot is rendeznek, de ez már egy más játék…

uveggolyok-astronet.hu_
Üveggolyók
Fotó:  astronet.hu

A neten olvastam a Százhold portálon:

(...) felmerül a kérdés: de hogy kell velük játszani? Mostanra szinte mindenki elfelejtette a golyózás játékszabályait, pedig régen ez volt az egyik legnépszerűbb játék. Grundon, iskolaudvaron, sőt, az utcán is mentek a meccsek... (...) Sokan nem tudják, hogy kétféle játékmód létezik, és mindkettőnek több változata is van. Az északi (Bécstől Budapestig), és a déli (vagy balkáni, Budapesttől egészen Szarajevóig és Dalmáciáig) játékmód nagyon különböző. Ennyiből már könnyű kikövetkeztetni, hogy a golyózás az Osztrák–Magyar Monarchia idején volt a csúcson. Míg az északi játékmód inkább egyszerű, és szinte csak a kézügyességről szól, a déli változat taktikás, kihívásokkal és bekiabálásokkal tarkított, fifikás játék. Jellemző Budapestre, hogy a századfordulón itt még mindkét változatot játszották, kerületenként változott, hogy melyiket preferálták a gyerekek. Mindkét esetben tétben játszottak; legtöbbször egymás üveggolyóit nyerték el. Ritkább esetben aprópénzben, de testvérek, vagy közeli barátok játszottak tét nélküli, barátságos meccseket is. Szakértők szerint a Pál utcai fiúk és a Vörösingesek északi módra játszottak. A gyors menetek és a kézügyesség játéka volt, nem sok teret adott a taktikázásnak. Előnye, hogy akár utcakövön, járdaszélen, vagy szobában, tanteremben is lehetett játszani. Már ha nem volt tilos...”

Fentebb a tavaszvárással kezdtem e kis cikket, és eljutottam az Üveggolyó Világbajnokságig… Egy biztos, a tavasz eljön a kisfiúk golyózása nélkül is. Hogy milyen lesz, az már más lapra tartozik.

muanyag-golyopalya
Műanyag golyópálya
Fotó:  Facebook

Az igazi, színes agyaggolyókkal való izgalmas játékok ideje régen lejárt. Ha máshol nem, A Pál utcai fiúk olvasásakor bizton felbukkan a golyózás és sok más, mára elfeledett játék emléke. Pedig a 21. század gyermeke is biztosan jól szórakozna rajta. De sebaj, gondolhatnánk, mert megjelentek a különféle golyópályák, amelyeknek lényege, hogy műanyagból, fából vagy egyéb anyagból készült alkatrészek segítségével utacskákat kell összerakni, amelyen halad a golyó (ami szintén készülhet üvegből, fémből vagy műanyagból is attól függően, hogy éppen milyen passzol az adott pályához). A mechanikus változatokat mindig újra kell indítani, de léteznek egészen bonyolult, „önjáró” verziók is, amelyek általában elemre működnek. Mindegyik nagyon jó móka, az egésznek van azonban egy hátránya: miután elkészítjük, csupán passzív szemlélői vagyunk az eseményeknek, a klasszikus golyózás viszont igazi közösségi játék. Az előző mondatba talán sikerült belesűríteni korunk társadalmának legnagyobb problémáját... Remélem azonban, hogy egyszer a lelkünkben is kitavaszodik.

elemes-golyopalya
Elemes, „automata” golyópálya
Fotó:  Facebook
a-pal-utcai-fiuk-szoborcsoportja-budapesten-foto-funzine.hu-nemeth-kriszti
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.